Notowania

lekarz stażysta
10.03.2017 07:07

Lekarz stażysta zarabia mniej niż płaca minimalna

Lekarz stażysta w Polsce zarabia mniej niż przeciętny kasjer. I mniej niż wynosi płaca minimalna. A mamy najmniej lekarzy w Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Syda Productions, Shutterstock)

Na ostatnim spotkaniu ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, na pytanie, co zamierza zrobić z emigracją lekarzy do innych państw UE, minister odparł, że "potrzeby systemu są zaspokajane". Zaprzeczył też, że mamy niedobór lekarzy - czytamy w artykule "Gazety Wyborczej".

Tymczasem danych Eurostatu wynika, że "Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę lekarzy na 1 tys. mieszkańców. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z 28 lutego w Polsce było 133 tys. lekarzy wykonujących zawód".

Dziennik wskazuje też, że Niemcy chętnie przyjmą ok. 5 tys. lekarzy z Polski. "Z dostaniem się w tym kraju na rezydenturę polski lekarz nie ma większego problemu. Zarobki? Bez specjalizacji: 2400 euro (ok. 12,1 tys. zł)".

W Polsce lekarz stażysta zarabia przeciętnie 1997 zł brutto i właśnie zarobki są głównym powodem wyjazdu młodych lekarzy. Co roku z kraju wyjeżdża około 700 lekarzy.

Tagi: lekarz stażysta, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-03-2017

TeresaDarmowe studia!!! niech odpracują albo oddadzą pieniądze za wykształcenie. Później moga leczyć gdzie chcą, tylko że nie będą mogli leczyć prywatnie … Czytaj całość

10-03-2017

dr.paprokZa mało lekarzy? Najbardziej oburzające jest to, że oni idą na takie studia w większości dla kasy. Kiedyś jak ludzie chodzili do zawodówki i mieli … Czytaj całość

10-03-2017

moje imięTo ile ma zarabiać, 100 tysięcy od razu ? Niech idzie na kasę do Biedronki, jak nie pasuje. Studia darmowe, podatnicy na to pracują i od razu chcą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (60)