Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaniedbania ministrów środowiska i energii? Raport NIK: 63% niezagospodarowanych złóż

4
Podziel się:

Polska w 2016 r. była szóstym na świecie producentem miedzi oraz drugim na świecie producentem srebra. Brak nam jednak spójnej polityki gospodarki surowcowej. W efekcie jedynie nieco ponad 5 tys. (37%) złóż kopalin jest zagospodarowanych.

Polska mogłaby wydobywać znacznie więcej surowców
Polska mogłaby wydobywać znacznie więcej surowców (PAP/Aleksander Koźmiński)

Polska od lat nie ma jasno określonej polityki surowcowej państwa – komentuje Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski – Obecny niski poziom zagospodarowania posiadanych złóż jest jedną z konsekwencji wieloletniego rozproszenia kompetencji i przepisów oraz braku wykazów i planu wykorzystania złóż kopalin o strategicznym znaczeniu dla gospodarki – dodaje.

Brak wytycznych

Jak podaje NIK, dopiero w 2016 r. rozpoczęły się prace nad dokumentem „Polityka Surowcowa Państwa”. Wtedy też Główny Geolog Kraju przygotował projekt polityki surowcowej. Wcześniej ministrowie do spraw gospodarki oraz do spraw środowiska nie opracowali wykazu złóż kopalin o znaczeniu strategicznym dla gospodarki. Ponadto Minister Gospodarki (teraz: Minister Energii) nie przygotowywał planów eksploatacji złóż kopalin.

W efekcie nie powstała polityka surowcowa państwa czy choćby polityka koncesyjna, wytyczająca cele państwa w związku z eksploatacją złóż.

Bałagan i biurokracja

Kontrola wykazała również, że niektóre gminy nie wywiązywały się ze swoich ustawowych obowiązków i nie uwzględniały udokumentowanych złóż kopalin np. w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Działania dotyczące zagospodarowania tych obszarów były podejmowane bez przejrzystych reguł, w warunkach nieuporządkowania i silnej biurokratyzacji.

Przedsiębiorcy zainteresowani tymi złożami podejmowali więc kosztowne inwestycje bez gwarancji, że uzyskają koncesję na poszukiwanie, rozpoznawania i wydobycie kopalin. Stąd tak znaczny odsetek złóż niezagospodarowanych.

Zobacz także: Polska będzie wydobywać surowce z dna Atlantyku warte fortunę

Uchybienia te były możliwe m.in. dlatego, że Minister Środowiska nie kontrolował wykonywania obowiązków przez samorządy i wojewodów – podaje Najwyższa Izba Kontroli.

Co proponuje NIK? Wśród wniosków są między innymi: stworzenie narzędzi do nadzoru wojewodów i organów samorządowych i monitorowania faktycznego sposobu zagospodarowania obszarów występowania nieeksploatowanych złóż kopalin. Postuluje też uczytelnienie i usprawnienie procesów koncesyjnych oraz regulowanie wymierzania kar pieniężnych wojewodom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

surowce
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Slawomir Mare...
6 lat temu
Zapraszam na mojego bloga administracjabezretuszu pt "NIKu bądź rzetelniejszy!". Ten Raport slabo swiadczy o profesjonalizmie Izby. Slawomir Brodzinski, b. Glowny Geolog Kraju
expert od gos...
6 lat temu
Kazda niegospodarnosc i tworzenie sztucznej nieoplacalnosci, to przygotowywanie za lapowke , Polskiego majatku na sprzedaz za przyslowiowa zlotowke. Dzis nawet dzieci o tym wiedza jak to sie robi a NIK zachowuje sie jakby nie rozumial co sie dzieje w polskich kopalniach.
Slawomir Mare...
6 lat temu
NIK wyraznie obniza poziom swoich raportow. Pod koniec 2015 r przygotowalem jako Glowny Geolog Kraju "Biala ksiege ochrony zloz kopalin", ktore nazwano strategicznymi. Na liscie rankingowej znalazlo sie 95 zloz wegla kamiennego I brunatnego, ropy, gazu rud metali oraz soli, a takze propozycja sciezek legislacyjnych ich ochrony. Wszystko dostepne jest w internecie. Obecne sny o polityce surowcowej, to tylko ogolny projekt, bez konkretow.
geolog
6 lat temu
Po co Tusk miał robic plany, jezeli wszystko było przygotowane do wyprzedazy pod stołem. W zadymie trudniej rozpoznać sprzedajacego.