Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Widmo braku towarów rozpościera się nad Europą. Komisja Europejska ma plan

39
Podziel się:

Komisja Europejska szykuje się na problem związany z brakiem dostaw towarów na Stary Kontynent. Zgodnie z propozycją zmian w przepisach, jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to firmy z siedzibą w Europie będą mogły zostać zmuszone do nadania priorytetu produkcji kluczowych produktów i składowania określonych towarów. Jeżeli się temu nie podporządkują, to grozić im będą kary finansowe.

Widmo braku towarów rozpościera się nad Europą. Komisja Europejska ma plan
Kryzys dostaw w Europie. Komisja Europejska szykuje się na trudną sytuację na kontynencie (GETTY, Bloomberg)

Takie rozwiązanie znalazło się w ogłoszonej przez Komisję Europejską w poniedziałek 19 września propozycji nowych przepisów. Jeśli wejdą one w życie, KE zyskałaby nadzwyczajne uprawnienia w przypadku kryzysu dostaw określonych produktów.

W ten sposób Bruksela chce walczyć z problemem wąskich gardeł w dostawach, do czego doprowadziły pandemia koronawirusawojna w Ukrainie. Podobne zresztą przepisy przyjęły już Stany ZjednoczoneJaponia.

Nowe przepisy mogą wywołać konflikty

Unijni politycy spodziewają się, że wniosek spotka się z silnym sprzeciwem ze strony przedsiębiorstw i niektórych krajów UE, obawiających się, że jest to zbyt duża kompetencja dla KE - podaje agencja Reutera.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Zarobią grubą kasę na ciężkiej pracy rolników". Lider AgroUnii uderza w rząd

Wszystko przez fakt, że po uchwaleniu tych przepisów Komisja będzie mogła nakazać państwom UE reorganizację łańcuchów dostaw i jak najszybsze zwiększenie dostaw towarów kryzysowych, w tym rozbudowę lub zmianę przeznaczenia istniejących mocy produkcyjnych, czy też utworzenie nowych oraz wprowadzanie na rynek towarów kryzysowych. KE tym samym mogłaby zmusić firmy do nadawania priorytetu produkcji niektórych towarów.

Krytycy twierdzą, że przepisy pachną chińskim kapitalizmem państwowym i mogą naruszać zobowiązania umowne firm i ujawniać tajemnice korporacyjne - pisze agencja Reutera.

Niepokornym będą grozić kary

Projekt przewiduje też, że firmy, które podają nieprawidłowe lub wprowadzające w błąd informacje, będą ryzykowały grzywną w wysokości do 300 tys. euro. Jeżeli natomiast nie zastosują się do nakazu priorytetowego potraktowania kluczowych produktów, mogą zostać obciążone dziennymi okresowymi karami pieniężnymi w wysokości 1,5 proc. średniego dziennego obrotu.

KE przekaże teraz projekt Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej. Po przyjęciu go przez oba organy, rozporządzenie wejdzie w życie dwudziestego dnia po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
Zbych
6 miesięcy temu
Zaczyna die gospodarka centrslnie sterowana ...
Schwab
6 miesięcy temu
Nie bać KE
Ania
6 miesięcy temu
Komuna pełną gębą. Gospodarka centralnie sterowana
Upadek Europy
6 miesięcy temu
Właśnie wdrażają wizję, o której MOrdowiecki mówił „miska ryżu”, a Klaus Schwab „nikt niczego nie będzie miał i każdy będzie szczęśliwy”
W ujnia
6 miesięcy temu
Robią eurokołchoz
...
Następna strona