Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Wprowadzili się i zaczął się koszmar. Mieszkańcy pokazują zdjęcia z nowego bloku

354
Podziel się:

Zalewane garaże i głowy mieszkańców wchodzących do bloku, awaryjne windy oraz domofony, pękające ściany - tak wygląda codzienność mieszkańców warszawskiego bloku. A to wszystko w nowym budynku z 2021 r. Kilkudziesięciu właścicieli ma dość i idzie na zwarcie z deweloperem. Ten ma zrzucać winę na lokatorów.

Wprowadzili się i zaczął się koszmar. Mieszkańcy pokazują zdjęcia z nowego bloku
Z tej pękniętej rury lały się ścieki na głowy wychodzących mieszkańców. (Archiwum prywatne)
bEEzHPiZ

- W Polsce buduje się na potęgę i mieszkania wykupywane są na etapie dziury w ziemi. Daje to deweloperowi bardzo dużą władzę. Razem z sąsiadami przeżywamy to na własnej skórze - mówi Joanna, która ze względu na swoje plany sądowe nie chce podać nazwiska.

Do nowego budynku osiedla Ursa Home na terenie byłej fabryki ciągników Ursus mieszkańcy zaczęli wprowadzać się w styczniu 2021 r. Od tego czasu doszło do trzykrotnego zalania garażu, pękały rury i własność mieszkańców została zniszczona. Odszkodowania jednak nie było.

- Deweloper twierdzi, że zalania to wina mieszkańców. Pewnie jesteśmy też odpowiedzialni za pęknięcie rury, przez którą ścieki wylewały się nad wejściem do klatki na głowę wychodzących - opowiada Joanna.

bEEzHPjb
Zobacz także: Koronawirus w mutacji z Indii. Prof. Simon ocenił, czy jest groźniejszy

Jak dodaje, bardzo często dochodzi do awarii wind. Tu też winni są mieszkańcy, bo "przewożą za dużo ciężarów". Ciągłe awarie domofonów deweloper też ma tłumaczyć niewłaściwym ich używaniem. Niedawno okazało się również, że skrytki lokatorskie, za które trzeba było dopłacić po kilkadziesiąt tysięcy złotych, zamykane są na klucze, które pasują do wielu zamków.

Umowę trzeba podpisać

- W budynku ciągłe pękają też ściany w mieszkaniu. Usuwanie usterek przez dewelopera daje efekt na miesiąc. Po czym ściany pękają ponownie. W lokalach nie działa wentylacja, a za jej niesprawność też obwiniają mieszkańców - mówi Joanna.

bEEzHPjh

Dlatego 61 właścicieli mieszkań podpisało pismo do dewelopera, żądając sprawdzenia zarówno projektu, jak i instalacji w budynku. Deweloper w swojej odpowiedzi, którą otrzymała redakcja, całą winę za usterki przerzuca na mieszkańców, którzy "psują budynek".

Przy tej całej serii usterek Unideweloper, który stworzył spółkę celową Ursa Home pod budowę osiedla, żąda od właścicieli mieszkań podpisania umowy przeniesienia własności. Niektóre zapisy od razu wzbudziły wątpliwości mieszkańców, dlatego zrzucili się na prawnika opiniującego takie umowy.

bEEzHPji

- Jego analiza mówi, że w umowie znajdują się zapisy, które mogą utrudnić nasze dociekanie swoich praw w przyszłości w zakresie reklamowania wad, usterek, awarii. Dlatego w kilka osób poprosiliśmy dewelopera o zmianę niekorzystnych dla nas zapisów. Deweloper odrzuca wszelkie dyskusje - relacjonuje Joanna.

Bezpieczeństwo umowy: 4/10

Joanna i inni mieszkańcy udostępnili nam pisma i analizę prawną umowy, potwierdzające ich słowa.

- Ta umowa stanowi umowę sprzedaży, a tak być nie powinno. Umowa sprzedaży ma natychmiastowy skutek. Ustala się, co jest sprzedane i dokonuje się jednocześnie przeniesienia własności. Tymczasem umowa przeniesienia ma tylko przenieść prawo własności, nie określa parametrów wykonania nieruchomości - mówi prawnik dr Bartłomiej Gliniecki, specjalizujący się w ocenie ryzyka podpisywania umów z deweloperami.

bEEzHPjj

Jego zdaniem kupujący mają prawo obawiać się, że w ten sposób deweloper próbuje się chronić przed odpowiedzialnością za wady.

- Dlatego moja ocena bezpieczeństwa tej umowy dla kupujących to 4 w 10-stopniowej skali. Przy dochodzeniu swoich praw w związku z 5-letnią rękojmią klienci mogą usłyszeć od dewelopera, że nie ponosi on odpowiedzialności za wady mieszkań i pomieszczeń wspólnych, bo kupujący podpisał przecież umowę przeniesienia, w której zawarto zapis, iż dobrze ocenia wykonanie prac przez dewelopera - mówi Gliniecki.

Ponadto takie stwierdzenie nie będzie prawdziwe, bo właściciele mieszkań już teraz reklamują wiele wad.

bEEzHPjk

Sąd kosztuje

- Wymusza się na kliencie przyznanie, że wszystko jest w porządku z mieszkaniem, garażami, windami, skrytkami, pękającymi ścianami, rurami itd. Mam świadomość, że deweloper może wymuszać to na klientach, korzystając na tym, że są już zmęczeni całym procesem budowy i odbiorów. W przypadku zakupu mieszkania na kredyt bank również naciska klientów, by jak najszybciej podpisali umowę przeniesienia - podsumowuje prawnik.

Droga sądowa w tym sporze wydłuży ten proces. Starania o zmiany treści w umowie przed sądem kosztują. Trzeba wpłacić 5 proc. wartości przedmiotu sporu, czyli mieszkania. Dla Joanny to ok. 30 tys. zł. Jest na to gotowa, ale inni mieszkańcy nie.

Z przedstawicielem dewelopera nie udało nam się porozmawiać. Po kilku telefonach jeszcze tego samego dnia skontaktowała się z nami agencja PR, z którą ten współpracuje.

"Zapisy umowy stanowią potwierdzenie przez strony prawidłowego wykonania umowy deweloperskiej. Nie ma tu miejsca na zrzeczenie się roszczeń przez nabywcę" - czytamy w odpowiedzi.

UOKiK pozytywnie opiniuje

Deweloper przekonuje, że podpisanie tej umowy "nie wyklucza możliwości podnoszenia przez nabywcę przyszłych roszczeń z tytułu rękojmi za wady".

"Nie ma zatem możliwości wyłączenia odpowiedzialności z tytułu rękojmi spółki, tym bardziej, że takiego wyłączenia nie dopuszczają przepisy powszechnie obowiązujące" - czytamy.

Ponadto deweloper argumentuje, że zapisy, o które pytamy, przy poprzedniej inwestycji tego dewelopera "podlegały ocenie Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji (UOKiK) na wniosek samych nabywców". UOKIK w lipcu 2020 r. pozytywnie zweryfikował umowę, a spółka "w zakresie postanowienia umownego" przeszła pozytywną kontrolę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEzHPjC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(354)
Logo 1005
5 miesięcy temu
Ursa Home, domofon (a wszyscy instalują video-domofony) od strony zawiasów a nie od strony klamki. Brak możliwości przeniesienia WC na inną ścianę niż w projekcie. Głośna instalacja wentylacyjna. Nie polecam.
Greebo
5 miesięcy temu
Każdy kto kupuje nowe nieruchomości w Polsce powinien się leczyć na głowę. Przecież obecny stan rynku to jest typowa wolna amerykanka. Nie lepiej kupić używany lokal, powiedzmy 10-15 letni, gdzie wady i zalety są doskonale znane?
Test
5 miesięcy temu
Spoko mi developer rok naprawiał balkon na którym tworzyło się jeziorko po każdym deszczu, nie odpuściłem co tydzień dzwoniłem, w końcu wezwałem prawnika i wysłałem pismo z przed sądowym wezwaniem do naprawy i 2 dni później zgadnijcie co się stało ? Zjawiła się ekipa która usunęła usterkę! Także walczcie o swoje to wy za to płacicie nie odpuszczajcie z cwaniakami da się wygrać!
bEEzHPjD
Piast Kołodzi...
5 miesięcy temu
Grunt, żeby cwany deweloper "wsadził" swojego zarządcę, a ten będzie pilnował jego interesów póki nie minie okres gwarancyjny. Np. nie zleci przeprowadzenia niezależnego audytu budowlanego, przeglądu przed końcem gwarancji. A wtedy wszystkie usterki będą pokrywane z funduszu remontowego wspólnoty, jeśli takowy jest. Deweloperze dobrze wiedzą jak się zabezpieczać, a żeby wyjść na swoje biorą najtańszych wykonawcow, ci najtańszych podwykonawców i materiały. I wszyscy mają się dobrze, tylko właściciel nieruchomości płacze
B1rt
5 miesięcy temu
Logiczne że jak na szybko postawia budynek w ciągu roku, to przez następne 5-10 lat będę pojawiać się pękniecia. Nie do końca rozumiem pękające rury, raczej były to porostu uszkodzenia powstałe w trakcie budowy które po kolei wychodzą jak się lokatorzy wprowadzają i zaczynają używać wody. Często się zdarza że coś zostanie uszkodzone przed wylaniem posadzki
...
Następna strona