Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wraca wyższy VAT na paliwa. Obajtek: pragnę wszystkich uspokoić

1055
Podziel się:

- Powrót VAT-u nie powinien mieć istotnego wpływu na kieszenie Polaków - zapewnił w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zoptymalizowaliśmy zakupy surowców, zakupy ropy. Zrobimy wszystko, żeby ceny paliw kształtowały się na podobnym do obecnego i stabilnym poziomie - dodał.

Wraca wyższy VAT na paliwa. Obajtek: pragnę wszystkich uspokoić
"Pragnę też wszystkich uspokoić, że paliwa w Polsce nie zabraknie i nie ma potrzeby, aby kupować paliwa na zapas" - powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek (East News, Piotr Molecki)

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił, że "powrót VAT-u na paliwa od 1 stycznia 2023 r., w aktualnej sytuacji, nie powinien mieć istotnego wpływu na ceny paliw na stacjach koncernu oraz na kieszenie Polaków".

- Zrobimy wszystko, żeby ceny paliw kształtowały się na podobnym do obecnego i stabilnym poziomie. Pragnę też wszystkich uspokoić, że paliwa w Polsce nie zabraknie i nie ma potrzeby, aby kupować paliwa na zapas - podkreślił Obajtek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego tak podrożały paliwa? Współwinny NBP i wysokie podatki

Wyjaśnił, że Orlen rozumie trudną sytuację kierowców i dlatego robi wszystko, aby ceny paliw na stacjach były stabilne. - Ważnym elementem uodparniającym Orlen na wahania otoczenia jest zróżnicowanie obszarów działalności poprzez budowę silnej multienergetycznej firmy - wskazał.

- Połączony koncern jest bardziej odporny na wahania koniunktury w poszczególnych segmentach swojej działalności. Efekty synergii zrealizowanych fuzji są już widoczne w obszarach zakupu ropy i gazu, logistyki i optymalizacji kosztów produkcji - zapewnił Obajtek.

Przypomnijmy. W środę "Gazeta Wyborcza" napisała, że sprzedaż przez Orlen części Lotosu spółce Saudi Aramco odbyła się z naruszeniem Ustawy o kontroli niektórych inwestycji. W czwartek ukazał się także reportaż "Zakładnicy umowy" w programie TVN24 "Czarno na białym". Autorzy materiału przestrzegają, że po fuzji Orlenu i Lotosu Polska może utracić kontrolę nad Rafinerią Gdańską.

Obajtek: podjęliśmy właściwe działania

Prezes koncernu paliwowego przypomniał, że Orlen od kilku lat konsekwentnie dywersyfikuje dostawy ropy do Polski.

- Dzięki naszym działaniom obecnie w całym systemie już 70 proc. surowca pochodzi z kierunków alternatywnych. Podjęliśmy właściwe decyzje z wyprzedzeniem i w efekcie dzisiaj niezależność energetyczna Polski jest zapewniona - podkreślił Obajtek.

Zastrzegł jednak, że "obecnie na poziom cen paliw największy wpływ mają notowania gotowych paliw, czyli benzyny i diesla na giełdach europejskich i kurs dolara, a nie ceny ropy. Bo w przypadku diesla te notowania od początku wojny wzrosły o 26 proc. i cena dla wszystkich w Europie jest podobna".

Kryzys na Węgrzech. Paliw zabrakło

Prezes Orlenu dodał, że firma nie może działać w oderwaniu od rynku. Przekonali się o tym boleśnie kierowcy węgierscy, bo w związku z nadmierną ingerencją tamtejszego rządu w ceny paliw, na Węgrzech nie tylko zabrakło paliw, ale też są one droższe niż w Polsce.

- Orlen gwarantuje dostępność paliw na stacjach w Polsce również, dlatego, że powołaliśmy spółkę za granicą, która zajmuje się zakupem produktów na potrzeby Grupy Orlen - dodał.

PAP zapytała także, czy Orlen będzie prowadził dalszą dywersyfikację dostaw ropy naftowej w związku z zapowiedziami całkowitego odchodzenia od ropy rosyjskiej.

- Z dostaw ropy drogą morską do rafinerii Orlenu w Polsce, Czechach i na Litwie całkowicie zrezygnowaliśmy już w momencie wybuchu wojny. Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze i dostosujemy się do sankcji. Muszą one jednak gwarantować konkurencyjność dla wszystkich w ramach Unii, trzeba wypracować stosowne mechanizmy – podkreślił prezes Obajtek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1055)
Ggggg
12 miesięcy temu
Zdecydowanie przed świętami ceny paliw lecą w dół o 30 gr (dizel). Żeby podnieś i wyrównać do 8 zł po świętach . Dobry hochsztapler i bajarz z mąciwoda w jednym .
Sawera
12 miesięcy temu
Zdecydowanie będzie tak jak zapowiada Obajtek, on raczej sie nie myli i nie robi sobie żartów z Polaków.
Jadzia
12 miesięcy temu
Raczej nie będzie to miało większego wpływu na ceny, tu się zupełnie zgadzam z tym co mówi Obajtek.
Katecheta
12 miesięcy temu
Jeżeli sołtys z Pcimia zapewnia nas że od 1-go stycznia, po przywróceniu podatku VAT cena paliwa nie wzrośnie lub wzrośnie bardzo nieznacznie to oznacza to tylko jedno; cały VAT 23% ukryty był do tej pory w obecnej cenie paliwa i Polacy płacą go nadal pomimo, że Rząd w ramach rzekomych działań ochronnych (tarczy antyinflacyjnej) podobno i go obniżył. Kolejne zwykły przekręt złodziei i oszustów z Rządu PiS. Rząd nie tylko że włączył VAT w cenę co równocześnie, pozwoliło Obajtkowi (Orlenowi) robić gigantyczne zyski, którymi choć częściowo zapychali "dziurę" po wstrzymanych przez UE z powodu z jego nieudolności i niekompetencji funduszach z KPO, to w dodatku chciał by Polacy postrzegali tych podłych oszustów jako "dobrą zmianę" tak bardzo dbającą o sytuację materialną swoich wyborców. Oczywiście za wszystko obwiniając Opozycję (Tuska) i Putina. Tak pracują PiSowscy zbrodniarze z Rządu z Morawieckim na czele. Tylko jak najszybsze odsunięcie od władzy tej politycznej mafii, delegalizacja PiS i dogłębna "dePiSizacja" wszystkich członków i sympatyków tej faszystowskiej organizacji może uratować Polskę i jej Obywateli przed całkowitym upadkiem i bratobójczą wojną
taki ogląd sy...
12 miesięcy temu
Koleś z Pcimia przekazuje za posrednictwem Arabów majątek Polski w ręce Rosji
...
Następna strona