Notowania

Wybory parlamentarne 2019. Cisza wyborcza

Trwa cisza wyborcza. To czas, by wyborcy przemyśleli, na kogo oddadzą głos w wyborach parlamentarnych 2019. Jak długo obowiązuje, jakie są zasady i kary za naruszenie ciszy wyborczej?

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Cisza wyborcza. Wybory parlamentarne 2019.

Cisza wyborcza rozpoczyna się zawsze na 24 godziny przed dniem głosowania. W przypadku wyborów parlamentarnych 2019 wystartowała w piątek 11 października o północy. Koniec ciszy wyborczej następuje, gdy zakończone zostanie głosowanie w niedzielę 13 października.

Planowane zakończenie głosowania w wyborach parlamentarnych 2019 jest o godzinie 21:00 w niedzielę 13 października. Chyba, że Państwowa Komisja Wyborcza przedłuży czas głosowania. Wtedy cisza wyborcza jest również wydłużona.

Cisza wyborcza. Zakaz agitacji

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) przypomina o zakazie agitacji wyborczej. W okresie ciszy wyborczej nie wolno publiczne nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Cisza wyborcza. Zakaz publikacji sondaży

Cisza wyborcza to czas, w którym nie można upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Za złamanie zakazu grozi grzywna od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.

PKW przypomina, że naruszenie ciszy wyborczej należy zgłaszać policji. Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów - przestępstwo.

Czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.

Cisza wyborcza a treści sprzed jej obowiązywania

Cisza wyborcza nie oznacza, że materiały wyborcze rozpowszechnione przed zakończeniem kampanii wyborczej muszą być usunięte z przestrzeni publicznej na czas tzw. ciszy wyborczej. Zgodnie jednak z wielokrotnie wyrażaną przez Państwową Komisję Wyborczą opinią nie mogą one być modyfikowane ani przemieszczane, gdyż może to zostać uznane za czynne prowadzenie agitacji wyborczej.

Jeśli zatem np. wykupiona usługa może powodować wyświetlanie się materiałów w miejscach, w których wcześniej nie były dostępne, to może to oznaczać naruszenie ustawowego zakazu agitacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2019

Konfederacja !!!!!!KONFEDERACJA

13-10-2019

PrzedsiębiorcaNiedziela to czas dla Rodziny! Nie dziękuję

13-10-2019

kacuPrzedsiębiorca. Jeśli nie idziesz na wybory to nie tylko zabierasz cenny czas rodzinie, zabierasz im też życie a dokładniej dzieciom i wnukim w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)