Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Wybory parlamentarne 2019. Morawiecki o programie dla polskiej wsi

26
Podziel się:

- Równe dopłaty dla polskich rolników będą jednym z pierwszych zadań dla polskiego komisarza ds. rolnictwa - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada wyższe dopłaty dla polskich rolników.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada wyższe dopłaty dla polskich rolników. (East News, GERARD/REPORTER)

- Polska musi być silna w oparciu o dwa filary: tradycję i nowoczesność. Wieś polska jest ośrodkiem wartości i tradycji. Żeby było ostoją tych wartości w kolejnych dziesięcioleciach, potrzebujemy wdrożyć dla niego w pełni rozwiniętą strategię. My ją mamy - przekonywał Morawiecki na konwencji PiS w Kielcach.

- Opiera się ona na trzech obszarach: wsparciu dla rolnictwa, rozwoju i równych prawach. Tu w Polsce, ale w szczególności w Unii. W UE wiele polityk jest rozwiniętych i w postaci wizji, i strategii. Jednak rolnictwo nie ma takiej strategii. Dlatego jednym z pierwszych zadań naszego komisarza będzie zbudowanie długofalowej wizji dla rolnictwa - tłumaczył premier, odnosząc się do zatwierdzenia Janusza Wojciechowskiego na stanowisku unijnego komisarza ds. rolnictwa.

- To, że za to zadanie będzie odpowiedzialny polski komisarz, powoduje, że jestem pełen wiary w to, że ta strategia będzie znakomicie dopasowana do potrzeb Polski - mówił.

- W tym roku ze względu na suszę przeznaczymy na kompensaty podobne kwoty, co w zeszłym roku. Te pieniądze z budżetu już są przekazane - chwalił się premier. - Polski rząd zdecydował się na zmiany w handlu rolnym. Do 40 tys. zł bez podatku rolnicy mogą sprzedawać swoje wyroby w miejscu wytworzenia, ale także je dystrybuować - dodał.

- Mamy resort rolnictwa w UE. Mamy odpowiedzialność za największy budżet w Unii. Równe dopłaty dla polskich rolników to będzie jedno z pierwszych zadań dla polskiego komisarza - zobowiązał się premier.

Wyższe dopłaty obiecywał już wcześniej Jarosław Kaczyński. Dopłaty dla rolników mają być takie same jak te, które dostają niemieccy rolnicy - zapowiedział prezes PiS. - To będzie na pewno 1200, albo nawet więcej niż 1200 zł od jednego hektara - zapewnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
Rolnik
3 lata temu
A w gminie Chełmża żadnych komisji do szacowania skutków suszy nie było. Podobno suszy nie było.? Tak więc nie wszyscy rolnicy dostaną pomoc.
Gość
3 lata temu
W PiS to dopiero mają schozofrenię: raz mówią, że są partią robotniczo-socjalistyczną, następnego dnia, że są partią klasy średniej, a trzeciego, że są partią wsi.
lares
3 lata temu
I tak powinno być usprawnianie i nowoczesność to wielkie zalety tej partii.
Witold
3 lata temu
Mądre słowa. Dobrze, że rząd skupi się na wsi w tej kadencji.
Lucjan
3 lata temu
Taki program jest bardzo potrzebny aby ogarnąć obecnie istniejący chaos dopłatowy.
...
Następna strona