Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Wyniki wyborów 2020. Zachód wskazał na Rafała Trzaskowskiego, wschód wybrał Andrzeja Dudę

75
Podziel się:

422 385 - tyle głosów zadecydowało o tym, że wybory prezydenckie 2020 wygrał Andrzej Duda, a nie Rafał Trzaskowski. Politolodzy i komentatorzy polityczni mówią o pęknięciu narodu na pół. Pęknięcie widać również na mapie powiatowej Polski, gdzie można wytyczyć granicę poparcia dla obu kandydatów.

Wybory 2020. Powiatowe mapy Polski pokazują rozbicie na pół narodu.
Wybory 2020. Powiatowe mapy Polski pokazują rozbicie na pół narodu. (PAP, Wybory na mapie)

Zarówno Andrzej Duda, jak i Rafał Trzaskowski przekroczyli barierę 10 mln głosów. Świadczy to o niesamowitej mobilizacji Polaków (frekwencja wyniosła 68,18 proc.), jak i silnej polaryzacji dwóch obozów politycznych. W żadnych dotychczasowych wyborach bowiem nie zdarzyło się, by o wygranej zdecydowało nieco ponad 400 tys. głosów.

Dla porównania: w roku 1995, z którym tegoroczne wybory często są porównywane, o zwycięstwie Aleksandra Kwaśniewskiego nad Lechem Wałęsą zdecydowało mniej niż 650 tys. wyborców. Pięć lat później reelekcję Kwaśniewskiemu zapewniło w pierwszej turze ok. 9,49 mln głosów. To mniej, niż zdobyli obaj kandydaci w drugiej turze w 2020 roku. Trzeba jednak pamiętać, że głosy wyborców w 2000 roku rozłożyły się na dwunastu kandydatów.

Rafał Trzaskowski zwyciężył w 10 województwach, a jednak w ostatecznym rozrachunku przegrał. Twitter już zalewają wiadomości rozżalonych wyborców kandydata popieranego przez Koalicję Obywatelską, którzy pytają, jak to możliwe. Z odpowiedzią przychodzą mapy wyborcze z podziałem na Polski powiatowe, za udostępnienie których dziękujemy serwisowi Wybory na Mapie.

Zobacz także: Zobacz też: Wybory 2020. Witucki: oczekujemy dialogu z prezydentem

Urzędujący prezydent w siedmiu powiatach osiągnął poparcie przekraczające 80 proc. Najwięcej głosów otrzymał w powiecie janowskim (woj. lubelskie) - 84,21 proc. Natomiast prezydent Warszawy na taki poziom nie mógł liczyć nigdzie. Tylko w trzech powiatach przekroczył barierę poparcia na poziomie 70 proc. Najwięcej głosów Trzaskowski dostał w Sopocie - 72,16 proc.

Pretendentowi na urząd głowy państwa zdarzały się takie powiaty, w których jego poparcie zbliżyło się do poziomu 15 proc. Najbliżej tego było w powiecie janowskim (woj. lubelskie), gdzie Trzaskowski otrzymał 15,79 proc. Andrzej Duda zaś nigdy nie zszedł poniżej poziomu 25 proc. głosów. Najgorzej prezydentowi powiodło się w Sopocie, gdzie otrzymał 27,84 proc. głosów.

W części powiatów "bastionu" Trzaskowskiego, Dudzie wcale nierzadko zdarzało się zbliżyć do poziomu 50 proc. poparcia. W drugą stronę taka sytuacja wystąpiła zaledwie w kilku powiatach.

Na wyniku na korzyść urzędującego prezydenta najmocniej przeważyło województwo podkarpackie, gdzie Andrzej Duda uzyskał 785 645 głosów (70,92 proc.). W województwach świętokrzyskim, lubelskim i podlaskim, w których wygrywał kandydat z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, jego przewaga była wyraźna i sięgała poziomu powyżej 60 proc. głosów. Blisko tego poziomu była również Małopolska (59,65 proc.), a nieco dalej województwo łódzkie (54,46 proc.).

Natomiast wyniki Rafała Trzaskowskiego w większości wyglądały tak, jak dwa ostatnie wymienione powyżej. Prezydent Warszawy w żadnym z województw, w którym wygrał, nie przekroczył granicy 60 proc. poparcia. Najbliżej tego był w Pomorskiem (59,84 proc.) oraz w Lubuskiem (59,80 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
socjolog hist...
4 lata temu
Wracamy do 19.wieku , do czasów rozbioru Polski . Po cichu powstaje w Polsce zabór pisowski , a tam będzie nowy ustrój , tzw. bolszewizm wierzący .
gustaw
4 lata temu
Miałem jechać na wakacje do miejscowości w powiecie janowskim / lubelskie / , a teraz pojadę nad morze . Niech tam / do miejscowości w pow. janowskim / jadą same ....pisiory , tam się poczują jak w domu .
Konrad
4 lata temu
Jestem przedsiębiorcą. Województwo Podkarpackie wykreślam ze swojej działalności gospodarczej.Mentalnie większość tamtejszej ludności nie wyszła jeszcze z komunizmu. Za tzw. kaszę maną z nieba na wszystko się zgodzą i wszystko podpiszą
Prawdziwy Pol...
4 lata temu
A ja tam jeździłem na wakacje....czas na mazury i Bałtyk..
Niko
4 lata temu
Proponuję ustanowienie autonomii gospodarczej i handlowej na zachód wisły niech pis weźmie tych matołków z menelowym plus a bardzo szybko sobie zdadzą że bez moich podatków ten pislam szybko skończy na dnie. Nie zgadzam się aby niedoucziny człowiek uznający tylko biskupa i jakiego niedouczonego człowieka którego wsadzi na prezedenta decydował i przyszłości ekonomicznej mojej j dzieci rozdając kasę. Przystępuję do protestu j nie kupuję już produktów od firm pochodzących z ściany wschodniej.
...
Następna strona