Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Wyrywkowe kontrole na granicach. Niemcy reagują na sytuację

17
Podziel się:

Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe – informuje we wtorek portal "Deutschlandfunk".

Wyrywkowe kontrole na granicach. Niemcy reagują na sytuację
Szefowa MSW Niemiec: stacjonarne kontrole na granicach to „dodatkowe narzędzie”, skuteczniejsze są kontrole wyrywkowe (Getty Images, Lennart Preiss)

Faeser w wypowiedzi dla "Deutschlandfunk" wskazała, że niemiecka policja współpracuje już w tej kwestii z krajami sąsiadującymi – Czechami i Szwajcarią.

"Bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe"

Stacjonarne kontrole graniczne, wprowadzenia, których domaga się głównie opozycyjna CDU, nadają się wyłącznie do zwalczania przestępczości przemytniczej, mogą zatem stanowić najwyżej środek dodatkowy – wyjaśniła Faeser.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zgadza się z Kaczyńskim ws. migrantów? "Bo to jest bez sensu"

Minister podkreśliła, że nielegalne przemycanie migrantów, np. stłoczonych w ciężarówkach, jest "wyjątkowo nieludzkie". W związku z tym szefowa MSW chce zmienić przepisy tak, aby przemyt osób nieletnich został uznany za przestępstwo. - Przemytnicy powinni być poddawani deportacji po aresztowaniu i skazaniu – wyjaśniła.

Faeser opowiedziała się też za potrzebą "większego obiektywizmu" w debacie migracyjnej. - Nie ma sensu proponowanie prostych rozwiązań, które ostatecznie nie dają żadnej skuteczności. Nielegalnej migracji nie można zwalczać wyłącznie za pomocą stacjonarnych kontroli granicznych – stwierdziła minister. Dodała też, że zgodnie z prawem niemieckim i unijnym policja federalna "nie może po prostu zawrócić na granicy osób ubiegających się o azyl".

Minister wskazała, że ważniejszą sprawą staje się obecnie ochrona zewnętrznych granic UE, gdzie migranci powinni się rejestrować. Każda osoba odrzucona powinna zostać deportowana, co wymaga jednak umów migracyjnych z krajami trzecim.

Związek Policji jest przeciwny stacjonarnym kontrolom

Związek Policji (GdP) wypowiedział się przeciwko wprowadzeniu stacjonarnych kontroli granicznych, mających na celu ograniczenie migracji na granicach z Polską i Czechami. Zdaniem związkowców byłoby to "nieskuteczne". W weekend o możliwości wprowadzenia takich kontroli mówiła szefowa MSW Nancy Faeser, uzasadniając, że taki krok pomógłby w walce z przemytem ludzi – relacjonuje tygodnik "Spiegel".

Erika Krause-Schoene, wiceszefowa GdP podkreśliła, że stałe kontrole wpłynęłyby na utrudnienie przepływu towarów oraz osób, dojeżdżających do pracy. Natomiast przemytnicy omijają takie stałe punkty kontrolne. - W ten sposób nie jesteśmy w stanie ograniczyć migracji – stwierdziła.

Zdaniem wiceszefowej związku, politykę migracyjną można rozwiązywać na szczeblu UE, m.in. poprzez wzmocnienie europejskiej agencji ochrony granic Frontex i "wstępny przesiew" uchodźców na zewnętrznych granicach UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
emerytka
2 miesiące temu
A ja się dziwię PIS,ze podkreślają podniesienie wieku emerytalnego przez Tuska prowadziło do bezrobocia wśród absolwentów szkół i uczelni?Przecież wtedy starsi ludzie będą blokowali stanowiska młodym ludziom!?I znowu będą musieli szukać pracy za granicą i o to idzie Niemcom,bo nie ma kto zbierać u nich szparagów,truskawek i innych polnych plonów.Dlatwgo Merkel rozkazała Tuskowi podnieść wiek emerytalny.Rusk powinien stanąć przed Trybunałem Stanu za szkodzenie Polsce!!
dociekliwy
2 miesiące temu
Jak Niemcy mogą wprowadzić stacjonarne kontrole na granicy????? przecież nie mają kim!!! straż graniczną rozwiazali i została im tylko Policaj do kontroli wyrywkowych.
Tolek
2 miesiące temu
Przecie niemcy to raj dla rozmnażania się afrykańskich par ,można by to nazwać produkcja bo eaz w roku rodzi się dziecko i takiej pary .
Eliza
2 miesiące temu
Lambeduza powinna wszystkich imigrantów wysłać do Niemiec,bez zastanowienia.To Merkel ich zaprosiła niech teraz ich przyjmuje.
Wanda
2 miesiące temu
Brawo Pani Minister. Prosze o serię pogadanek dla tych niedouczonych z totalnej opozycji, szczegolnie z Platformy, iSlD a takze z PSL