Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Wywóz śmieci. Świdnik uszczelnił system dzięki aplikacji

107
Podziel się:

O problemach z deklaracjami śmieciowymi wiadomo od dawna. System oparty wyłącznie na nich jest nieszczelny. Dlatego też Świdnik korzysta z aplikacji, która monitoruje, ile rzeczywiście wywieziono odpadów, a następnie porównuje je z danymi z deklaracji.

Wywóz śmieci. Świdnik uszczelnił system dzięki aplikacji
Wywóz śmieci. W Świdniku kontrolują odpady za sprawą aplikacji (zdj. ilustracyjne). (money.pl, Rafał Parczewski)

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna", który podał, że Świdnik, dzięki aplikacji "znalazł" 1,4 tys. mieszkańców, a wpływy na gospodarowanie odpadami zwiększył o pół miliona złotych.

Aplikacja ma wychwytywać osoby nieujęte w deklaracjach śmieciowych. Robi to za sprawą porównywania danych z różnych rejestrów, które posiadają samorządy, a deklaracjami śmieciowymi.

- Aplikacja wskazuje adresy nieruchomości, gdzie z dużym prawdopodobieństwem właściciel podał nieprawdziwe dane - tłumaczy "DGP" sekretarz miasta Ewa Jankowska.

Zobacz także: Przedsiębiorcy wznawiają działalność. Co z pracownikami? Duda: wyszły patologie

- Wyszliśmy z założenia, że porównując dane znajdujące się w innych zasobach (np. oświatowe, z pomocy społecznej, meldunkowe) z informacjami w deklaracjach dotyczących odpadów, będziemy w stanie wskazać różnice w liczbie zamieszkujących dane nieruchomości osób - wyjaśnia.

Urząd, po wykryciu nieprawidłowości, prosi właściciela o wyjaśnienia. Jak tłumaczy dziennikowi Mateusz Karciarz z kancelarii Jerzmanowski i Wspólnicy, w ramach następnego kroku pojawiają się dwa rozwiązania.

Pierwszy to korekta własnej deklaracji obejmująca czas, kiedy właściciel płacił zaniżoną kwotę. Drugi natomiast należy do gminy, która sama może określić wysokość opłaty - nawet do trzech lat wstecz.

Aplikacja podbija serca samorządowców. Następny w kolejce do jej wdrożenia jest Kraków, który podpisał już w tej sprawie listy intencyjne ze Świdnikiem. Następne mogą być m.in. Kraśnik, Dąbrowa Tarnowska czy Kłodawa.

Jak podaje gazeta, w systemie gospodarowania odpadami brakuje przeciętnie 17 proc. mieszkańców. Problem jest jeszcze większy w dużych miastach, w których np. występują migracje pracowników, czy studentów.

Samorządy od dłuższego czasu szukają pomysłów na uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami. W ostatnich miesiącach np. Warszawa zdecydowała się na powiązanie śmieci z zużyciem wody.

W Szczecinie takie rozwiązanie funkcjonuje już od ośmiu lat. Od sierpnia 2020 roku wywóz odpadów jest rozliczany w ten sposób w Markach, a od stycznia 2020 roku - w Krynicy. Od 2021 roku system ten funkcjonuje w Zamościu, a od nowego roku wejdzie w życie Olsztynie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(107)
***** ***
3 lata temu
Nie ma obowiążku wgrywać do prywatnego telefonu żadnych pseudorząowych aplikacji. O taki uj, jak słonia nos.
uuuu
3 lata temu
Mam wrażenie, że te śmieci niezły biznes. Ceny coraz wyzsze jakby to była jakaś usługa luksusowa. Takie ściganie kto ile wyrzucił skończy się tym, że ludzie którzy nie będą mieli pieniędzy będą wyrzucali je niestety dla lasu. Mnie to się śmiać chce ( choc to smiech przez łzy) jak widzę te pozamykane na kłódki śmietniki jakby tam był jakiś cenny skarb. Każdy pilnuje swoich śmieci, co oczywiście znając powód nie dziwi, bo nikt nie chce płacić za cudze śmieci. Ale wygląda to śmiesznie. Pamiętam czasy kiedy śmietników się nie zamykało i nie był to jakiś duży wydatek. Jak im się to udawało? Na dodatek zbierano butelki, makulaturę. Toż to był istny cud jak im się to udawało ;) Jeśli komuś naprawdę zależy na ekologii to ceny za wywóz śmieci powinny być niskie i zająć się tymi co produkują śmieci, a nie przerzucać wszystko na konsumenta. Ostatnio zamówiłam kilka ubrań dla rodziny przez internet i każde było zapakowana oddzielnie w folię. Nie wspomnę już o tych wszystkich serach, wędlinach pakowanych w plastiki i oczywiście coraz mniejszych opakowaniach . Oczywiście można wybierać opcję bardziej eko, ale nie ma co zakładać, że każdy będzie taki świadomy. Poza tym wersja eko jest zwykle droższa. Inny przykład - ktoś ma dobry telefon, ale musi go wymienić, bo po 3 latach firma już go nie wspiera, nie ma aktualizacji i korzystanie z tego urządzenia nie jest bezpiecznie. A teraz w dobie gdzie wiele osób korzysta z usług bankowych to naprawdę jest wazne. Kolejny przykład - napoje w plastikowych butelkach - dlaczego firmy tak chętnie korzystają z tej opcji zamiast np. ze szklanych? Bo plastik to groszowa sprawa i łatwy w transporcie. Takich przykładów można znaleźć mnóstwo.
wolak
3 lata temu
Stała opłata na specjalne konto dla każdego obywatela po peselu niczym podatek. Za dzieci do lat 18 płacą rodzice. Pieniądze później rozdzielane po ilości wywieziony kg i przejechanych km. Proste nie ??
pok
3 lata temu
Podwyzki za podwyzkami, rozmaite kombinacje majace na celu wydrenowanie kieszeni mieszkancow, a co ze smieciami robia firmy zajmujace sie gospodarowaniem? Niewiele, maja malo maszyn do utylizacji, bo sa drogie a panstwo wpuszcza z UE ogromne tiry z beczkami pelnymi rozmaitych trucizn i nikt za to nie odpowiada...Pozorne gospodarowanie...
gość
3 lata temu
A krytykowali śmieciową mafię włoską , a u nas to co to jest ?
...
Następna strona