Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Wzrost gospodarczy w 2019 roku. GUS zweryfikował dane

13
Podziel się:

Jednak nie o 4,1 proc., a aż o 4,5 proc. urosła w 2019 roku polska gospodarka. Główny Urząd Statystyczny właśnie skorygował swoje szacunki za poprzedni rok. To oznacza, że w tym roku Polska popadnie w recesję z nieco "wyższego konia".

Wzrost gospodarczy w 2019 roku. GUS zweryfikował dane
Polska gospodarka w ubiegłym roku urosła znacznie mocniej niż się pierwotnie wydawało (Pixabay, fabryka pracownik praca)

"Urząd zaprezentował ostateczne szacunki dot. PKB za 2019 i 2018 rok. Zmiany szacunków wynikały zarówno z tytułu uwzględnienia pełniejszych rocznych informacji (finanse przedsiębiorstw, handlu zagranicznego oraz rachunków sektora instytucji rządowych i samorządowych), jak i rewizji tzw. benchmarkingowej" - informuje Ministerstwo Rozwoju.

Największe zmiany dotyczą 2019 roku. Wbrew pierwotnym szacunkom, polska gospodarka nie urosła w ubiegłym roku o 4,1, a aż o 4,5 proc. PKB.

"Spożycie publiczne zrewidowano w górę - na 6,2 proc. (wobec 4,9 proc.). Znacznie szybciej rósł popyt krajowy – 3,5 proc. (było 3 proc.). Import towarów i usług wzrósł do 3,3 proc. (2,7 proc. w pierwotnych szacunkach), a eksport do 5,1 proc. (wcześniej 4,7 proc.). Rewizja nie dotknęła szacunków dynamiki nakładów brutto na środki trwałe" - informuje resort rozwoju.

Wyższy wzrost w 2019 roku oznacza, że polska gospodarka spadnie w 2020 roku z "wyższego konia". Pandemia koronawirusa spowodowała bowiem, że z solidnego wzrostu Polska popadnie w kilkuprocentową recesję. Rząd zakłada w ustawie budżetowej, że nasze PKB spadnie o 4,6 proc.

Zobacz także: Mandat za brak maseczki. "Stosujemy w ostateczności"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Ej
2 lata temu
Morawiecki przejdzie do historii jako najgorszy niszczyciel gospodarki
Ekonomia-znam
2 lata temu
"Rewizja nie dotknęła szacunków dynamiki nakładów brutto na środki trwałe" - informuje resort rozwoju." - dlaczego mnie to nie dziwi?! 🤣🤣
Malacjusz
2 lata temu
Jaki byl wzrost gospodarczy w kosciele ?
abc
2 lata temu
Ta recesja nazywa się PIS. Zakaz handlu, zakaz imprez, zakaz exportu, zakaz lotów, zakaz podróżowania, zakazy...zakazy...zakazy. Likwidują polskie firmy i tyle
Zią
2 lata temu
GUS już dawno został splugawiony przez pis. Nie można im wierzyć.