Notowania

Zakaz handlu. Prezydent Andrzej Duda: "to czasem jest uciążliwe, także i dla mnie"

Prezydent Andrzej Duda nie kryje, że i dla niego zakaz handlu w niedziele bywa uciążliwy. Podkreśla jednak, że pomysł miał wspierać małe, rodzinne firmy oraz pracowników "zmuszanych" do pracy w niedziele.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Prezydent Andrzej Duda przyznaje, że zakaz handlu w niedziele bywa uciążliwy także dla niego (Fot: Bartłomiej Zborowski)

Prezydent Andrzej Duda został zapytany o zakaz handlu. - Oczywiście z jednej strony to czasem jest uciążliwe, także i dla mnie, kiedy jestem np. w domu w niedzielę i potrzebowałbym coś kupić. Przyzwyczailiśmy się trochę do tego, że także w niedzielę można zrobić zakupy - przyznał w rozmowie z telewizją Trwam.

- Chodziło o to, żeby wspomóc małe rodzinne firmy, małe rodzinne sklepy, gdzie właściciel wraz z rodziną osobiście zajmuje się sprzedażą. Ale także o to, aby ludzie, którzy są de facto zmuszani do pracy w niedziele, mieli wolne - tłumaczył prezydent Andrzej Duda. Opowiedział także o swojej rozmowie z burmistrzami w Beskidzie Śląskim, gdzie usłyszał, że dzięki zakazowi handlu zwiększył się ruch turystyczny.

- Ludzie, zamiast iść do galerii handlowej, biorą dzieci, wsiadają w samochód całą rodziną i jadą w góry, na spacer albo żeby pojeździć na rowerze. Dla właścicieli pensjonatów i mniejszych sklepików w górach to jest czysty zysk. Dla rodziny moim zdaniem to też lepiej, dla dzieci lepiej, bo są na świeżym powietrzu. Dla dorosłych też, bo może dzięki temu mogą uprawiać więcej sportu - wyjaśnił prezydent.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Zgodnie z ustawą, we wskazane dni zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, np. przeładunki, logistyka, magazynowanie i dystrybucja. Za złamanie przepisów dotyczących zakazu handlu grozi grzywna od 1 tys. do nawet 100 tys. zł. Od 2020 r. wszystkie niedziele, z wyjątkiem miesięcy, w które wypadają ważne święta, mają być ustawowo wolne od handlu.

Obejrzyj: Centra handlowe radzą sobie z zakazem handlu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-10-2019

IwaNiedziele handlowe powinny wrócić. Jeśli komuś nie odpowiada taka praca to niech ją zmieni. Pracowałam w niedzielę i korona z głowy mi nie spadła.

25-10-2019

mmmTa ustawa nie jest za dobra. Wystarczyło wprowadzić dwie wolne niedziele ustawowo. Wyszłoby to wszystkim na dobre. Sklepy byłyby otwarte we wszystkie … Czytaj całość

26-10-2019

igaŻadnego handlu w niedziele!

Rozwiń komentarze (228)