Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|
aktualizacja

Zakaz przemieszczania się na Święta. Jakich zachowań należy się wystrzegać?

3
Podziel się:

Zakaz przemieszczania się na Święta może wprowadzić dużo zamętu w podniosłym dla Polaków okresie bożonarodzeniowym. Podpowiadamy, jakich zachowań unikać w czasie obowiązywania obostrzeń.

Zakaz przemieszczania się na Święta. Jakich zachowań należy się wystrzegać?
Zakaz przemieszczania się na Święta. Jakich zachowań należy się wystrzegać? (money.pl, Rafał Parczewski)

Zakaz przemieszczania się w sylwestra znajduje się wśród zasad nowych ograniczeń opublikowanych przez rząd w rozporządzeniu. Kierowców podczas godziny policyjnej w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia czekają kontrole i nawet kary sięgające 30 tys. zł.

Zobacz także: Sylwester w hotelu opłacony, co z pieniędzmi? Wiceminister: liczę na odpowiedzialność i dorosłość

- W przypadku ustaleń prowadzących do uzasadnionego podejrzenia złamania zasad kwarantanny czy przemieszczania się wbrew zakazom wydanym na podstawie specustawy koronawirusowej policjant ma do dyspozycji określone przepisami środki karne. W przypadkach mniejszej wagi: pouczenie, nałożenie mandatu karnego. A w przypadkach poważniejszego naruszenia przepisów: sporządzenie wniosku do sądu, wniosek do Inspekcji Sanitarnej - wyjaśnił przedstawiciel KGP.

Zakaz przemieszczania się na Święta. Co mówią Polacy?

Czterech na dziesięciu Polaków stwierdza, że rząd powinien wprowadzić zakaz przemieszczania się tuż przed Bożym Narodzeniem i w jego trakcie. Natomiast przeszło połowa rodaków jest temu przeciwna. Największy odsetek zwolenników zastosowania obostrzeń występuje w grupie osób, które mają ponad 60 lat. Do tego badani w większości deklarują, że zamierzają spędzić Wigilię i święta w gronie od dwóch do pięciu osób. Ci, którzy mają w rodzinie seniorów, przeważnie zamierzają ich odwiedzić.

Według ogólnopolskiego sondażu opinii społecznej, wykonanego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland, 40 proc. Polaków uważa, że rząd powinien wprowadzić zakaz przemieszczania się przed Bożym Narodzeniem i w trakcie świąt. 52 proc. rodaków jest przeciwnych temu rozwiązaniu, a 8 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Przypomnijmy, że zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara zatrzymanie wszystkich mieszkańców Polski w domach w noc sylwestrową byłoby bezprawne.

"Nie ma do tego odpowiednich przepisów ustawowych" - argumentował RPO. Wyraził też nadzieję, że zapowiadany zakaz przemieszczania się nie zostanie ostatecznie wprowadzony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
ososososo
3 lata temu
W zasadzie mi to zwisa, ale mam sytuacje rodzina która nie wyklucza konieczności udania się o dowolnej porze by weprzeć oczekujących pomocy członków rodziny. Na marginesie na karetkę czy lekarza obecnie nie sposób się doczekać, poważne skaleczenie do szycia to tylko 9 godzin na SOR Może w tej sprawie wydacie sobie PRZEPISY ?
oberek lęku
3 lata temu
Metoda na wnuczka udowadnia, że grupie osób, które mają ponad 60 lat każdy kit można, zwłaszcza jak panicznie boją się nieuniknionego.
Damian
3 lata temu
Komunizm i Państwo Opiekuńcze to jest to samo. Już nie można zdecydować kiedy z domu wyjść. Jak ktoś sie boi to niech siedzi w domu i tyle, każdy widzi co jest i jak ma sie zachować. Jak ktoś chce sie szczepić niech sie szczepi, skoro to takie dobre to ma przecież ochronę. W ZSRR tez najważniejszy urząd to był urząd bezpieczeństwa - KGB. Pamiętajcie: Państwo może dać jeść, ale tez może i nie dać (jak było wiele razy w historii). Ja bym wolał sobie samemu moc dać jeść ;) W normalnym i wolnym kraju zamiast 1500zl na ZUS bym sobie za 30zl kupił amantadyne czy szczepionkę w kiosku (producent jeszcze by mi musiał w tyłek wchodzić żebym kupił) i miałbym to gdzieś.