Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zakończono budowę kolejnego odcinka Nord Stream 2

22
Podziel się:

Pomimo groźby sankcji ze strony rządu USA budowa Nord Stream 2 jest kontynuowana. Prace nad odcinkiem gazociągu znajdującym się w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec zostały zakończone – podała niemiecka prasa.

Nord Stream 2: kolejny odcinek gotowy
Nord Stream 2: kolejny odcinek gotowy
bEEnBjNh

Jak napisała agencja DPA, spółka Nord Stream 2 AG potwierdziła informację podaną wcześniej przez wydawany w Rostocku dziennik "Ostsee-Zeitung".

Według informacji dziennika "Handelsblatt" rosyjski statek "Fortuna" przeznaczony do układania rur na dnie morza opuścił teren budowy na Bałtyku. Oznacza to, że znajdujący się w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec odcinek o długości 2,6 km został ukończony. Obecnie statek znajduje się w drodze do portu w pobliskim Wismarze - informuje "Deutsche Welle".

Dalsze prace w połowie stycznia

W połowie stycznia jednostka ma kontynuować prace na duńskich wodach terytorialnych. Dania wydała w październiku spółce Nord Stream 2 pozwolenie na prowadzenie prac.

bEEnBjNj

Prace nad budową Nord Stream 2 zostały wznowione na początku grudnia, po niemal rocznej przerwie spowodowanej naciskami ze strony USA.

"Handelsblatt" pisze, że gazociąg, którym rosyjski gaz ma popłynąć do Niemiec, jest "solą w oku" USA. Zarówno ustępujący prezydent Donald Trump, jak i kongresmeni obu partii krytykują inwestycję uważając, że Niemcy uzależniają się od rosyjskich dostaw. Przeciwnikiem gazociągu jest też nowy prezydent USA Joe Biden.

bEEnBjNp

Prawie gotowy

Szef rosyjskiego Gazpromu Aleksiej Miller powiedział w zeszłym tygodniu, że gazociąg gotowy jest w 94 proc. Spółka Nord Stream 2 AG poinformowała w poniedziałek (28.12.2020), że informacje o dalszych planach przekazane zostaną "we właściwym czasie". "Nie możemy podać żadnych dalszych szczegółów" – zastrzegł inwestor.

bEEnBjNq

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas powiedział, że nie zamierza pójść na ustępstwa w sporze z USA o gazociąg Nord Stream 2. "Nie ma co mówić o europejskiej suwerenności, jeśli rozumie się ją jako robienie w przyszłości wszystkiego, czego chce Waszyngton" – powiedział Maas niemieckiej agencji prasowej DPA.

Socjaldemokrata odniósł się do zmiany obsady w Białym Domu 20 stycznia 2021 r., kiedy demokrata Joe Biden zasiądzie w fotelu prezydenckim. "Rząd Niemiec nie zmieni swojego stanowiska odnośnie Nord Stream 2" – podkreślił minister spraw zagranicznych RFN.

Jacek Lepiarz, Deutsche Welle

[17.12 10:16] Kośka Martyna
bEEnBjNK
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(22)
pam
9 miesięcy temu
Nie ma się co dziwić Niemcom i reszcie Europy, że chcą kupować tani gaz. To zwiększa konkurencyjność ich towarów.
Artman
9 miesięcy temu
Heiko Maas trafił w punkt jeśli chodzi o całą awanturę o Nord Stream 2. Niemcy konsekwentnie działają aby wydostać się spod amerykańskiego buta pod którym są od 1945r. Wolą kupować gaz w Rosji bo jest on tańszy niż ten z USA i odbierać go przez Bałtyk bez kapryśnych państw tranzytowych jak Ukraina i Polska. Po to jest Nord Stream 1 i 2. A my jak zwykłe post factum obudzimy się z ręką w nocniku po tym jak uwiesiliśmy się pańskiej klamki u Trumpa
tylko pytam
9 miesięcy temu
Co jeszcze zrobi CIA żeby zablokować tą budowę (cyrk z Nawalnym)
bEEnBjNL
Aneleh
9 miesięcy temu
Polska nie wyraziła zgody na poprowadzenie gazociągu przez swoje terytorium
Ealdon
9 miesięcy temu
Po zakończeniu budowy powinna odbyć się podniosła uroczystość nadania rurociągowi imienia Jerzego Buzka, bo gdyby Buzek nie kochał Ukrainy bardziej niż Polskę i pozwolił zbudować drugą nitkę rurociągu jamalskiego przez Polskę i Białoruś, to Nord Stream nigdy by nie powstał a pieniądze za tranzyt trafiałyby do Polski. Miłego dnia, patrioci!
...
Następna strona