Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Zalecenia dla ratowników. Karetki nie dezynfekować, wystarczy wywietrzyć

12
Podziel się:

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w mazowieckim dostała nowe zalecenia w kwestii dezynfekowania karetek. Okazuje się, że wystarczy je wywietrzyć. Ma to służyć zmniejszeniu czasu niedostępności karetek, które dziś są towarem deficytowym.

Zalecenia dla ratowników. Karetki nie dezynfekować, wystarczy wywietrzyć
Karetek nie trzeba dezynfekować, wystarczy przewietrzyć, jeśli wiezie się kolejnego chorego na Covid-19 - twierdzą władze w mazowieckim (money.pl, Rafał Parczewski)

Wytyczne, które trafiły do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, wzburzyły ratowników z Mazowsza. Zostały wysłane z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (WBiZK).

"Po przewiezieniu chorego z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, karetkę należy wietrzyć co najmniej 15-20 min. Karetka nie wymaga dezynfekcji po każdym chorym, jeśli następny przewóz również dotyczy pacjenta z potwierdzonym zakażeniem" - rozpoczyna się odpowiedź WBiZK na pytania portalu o2 dotyczące doniesień, które pojawiły się najpierw w mediach społecznościowych.

Zobacz także: Wielkanoc zmorą lekarzy. Prof. Maksymowicz obawia się następstw

Urzędnicy piszą też, że dezynfekcji polegającej na spryskaniu środkiem dezynfekującym, wymagają jedynie nosze, na których leżał poprzedni pacjent zakażony SARS-CoV-2. A załoga powinna używać wielokrotnie tych samych ubrań ochronnych podczas przewozów chorych z potwierdzonym zakażeniem.

"Po każdej interwencji należy spryskać środkiem dezynfekującym przednią część kombinezonu i przednią powierzchnię rękawów (przedramię). Jeśli personel używa fartuchów flizelinowych – wyrzucić. Przyłbicę spryskać środkiem dezynfekującym i użyć ponownie" - czytamy w piśmie.

Ratownicy cytowani przez o2 są zbulwersowani. Przypominają, że nigdy nie wiedzą, czy po transporcie chorego na Covid-19, będą wieźć kolejną zarażoną koronawirusem osobę, czy np. ofiarę wypadku. Na dodatek przebywanie cały czas w kombinezonach jest potwornie wyczerpujące i uniemożliwia podstawowe czynności - choćby jedzenie czy korzystanie z toalet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Prawda
3 lata temu
Kompromitujecie się ratownicy!!! Wiecie doskonale ze to nadmuchane WIECIE O TYM!!! A co do dezynfekcji to powinna ona być zawsze Dlaczego ludzie zarażają się w szpitalach na inne groźne choroby złapane po pobycie ze szpitala czesto nieuleczale !!!
Polak
3 lata temu
To pokazuje ile warta jest ta cala plandemia.
Obywatel
3 lata temu
Proponuję, aby odpowiedzialnych idiotów za te regulacje wsadzić do karetki na miesiąc i nakazać im pracę.
Rolf
3 lata temu
A imiennie kto?
Zzz
3 lata temu
To jest apokalipsa naszego systemu lecznictwa na pewno brakuje kasy na środki dezynfekujace z resztą na wszystko tam brakuje takie mamy rządy nowego ładu