Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Zamek w Stobnicy. Pozwolenie na budowę nieważne

929
Podziel się:

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził nieważność pozwolenia na budowę zamku w Stobnicy i uchylił zaskarżoną w tej sprawie decyzję wojewody wielkopolskiego.

Zamek w Stobnicy. Pozwolenie na budowę nieważne
Pozwolenie na budowę zamku w Stobnicy unieważnione. (WP, Mateusz Madejski)

Jak informuje Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Joanna Niedźwiecka, po rozpatrzeniu odwołań Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz inwestora Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził nieważność decyzji starosty obornickiego z 2015 r. udzielającej pozwolenia na budowę zamku w Stobnicy.

Jak wskazała Niedźwiecka, na terenie inwestycji przewidziano m.in. hale garażowe z miejscami postojowymi wraz z infrastrukturą towarzyszącą, których parametry przekraczają wartości wskazane w rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

- Przedmiotowa inwestycja zalicza się do tego rodzaju przedsięwzięć – zaznaczyła Niedźwiecka.

Zobacz także: Zamek w Stobnicy do rozbiórki? Minister zabrał głos

- W związku z tym inwestor zobowiązany był wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę przedłożyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. Z akt sprawy wynika, że inwestor takiego dokumentu nie uzyskał co w ocenie GINB, stanowiło przesłankę do stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę – dodała.

Poniedziałkowa decyzja GINB jest ostateczna. Strony mogą ją zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w ciągu 30 dni od daty jej doręczenia.

Pod koniec kwietnia 2019 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu poinformowała, że uchyliła decyzję z maja 2015 r. określającą warunki prowadzenia robót dla przedsięwzięcia polegającego na budowie tzw. zamku w Stobnicy i wniosła sprzeciw wobec jej realizacji. W 2015 r. RDOŚ uznała, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko.

Powodem wznowienia postępowania i uchylenia poprzedniej decyzji oraz wniesienia sprzeciwu wobec realizacji przedsięwzięcia, było ujawnienie w trakcie realizacji inwestycji okoliczności dotyczących powierzchni przekształconej na potrzeby przedsięwzięcia, odbiegającej od deklarowanej wcześniej przez inwestora powierzchni ok. 1,7 ha. Według RDOŚ faktyczna powierzchnia inwestycji przekroczyła 2 ha.

Regionalna Dyrekcja podkreśliła, że ma to wpływ na klasyfikację przedsięwzięcia jako "mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego wymagana jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, której inwestor nie przedłożył w toku postępowania pierwotnego".

GDOŚ 31 lipca 2019 r. utrzymał w mocy decyzję RDOŚ w Poznaniu. Inwestor odwołał się w tej sprawie do sądu. Wskutek zaskarżenia decyzji GDOŚ przez inwestora, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 11 marca ub. r. uchylił tę decyzję. 30 czerwca 2020 r. GDOŚ złożył skargę kasacyjną od wyroku WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Według informacji money.pl, mimo ciągłych zawirowań prawnych, budowa słynnego zamku w Puszczy Noteckiej trwa. Konstrukcja budynku jest już zresztą gotowa, jednak trwają prace wykończeniowe - zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Inwestycja jest budowana od kilku lat, a wycenia się ją na kilkaset milionów złotych. Budowa wywołuje od lat wielkie kontrowersje - nie tylko ze względu na rozmach, ale i na fakt, że jest realizowana na obszarze chronionym Natura 2000.

Pod koniec 2020 roku wpłynął przeciwko nim do sądu akt oskarżenia w sprawie budowy słynnego zamku w Stobnicy. Wielkopolscy przedsiębiorcy dostali zarzuty prowadzenia budowy zagrażającej środowisku wbrew przepisom ustawy o ochronie przyrody.

Zarzuty w sprawie budowy otrzymali również lokalni urzędnicy, a nawet architekt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(929)
Będę rzygał
2 lata temu
Zamek w Malborku też nie posiadał stosownej decyzji inspekcji nadzoru budowlanego i powinien być zniszczony. Gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ...
annek
3 lata temu
Szkoda. Zamki są nsm niezbędne. Mam nsdzieję że jego budowa zostanie pomyślnie sfinalizowana i na nim nie zaprzestanie się budować następnych.
Ditr
3 lata temu
Dymitr i tymoteusz nowak
Nowak
3 lata temu
Dymitr
Wiedz
3 lata temu
Trzeba myśleć przy podejmowaniu decyzji, a nie marnować pieniędzy podatników poprzez kontrowersyjne decyzje. Kiedy zamek wybudowano, ktoś się nagle obudził , że "decyzja jest nieważna" - a co robił do tej pory , spał? - powinien być ukarany, że nie zgłosił tego w odpowiednim czasie, i obciążony kosztami za niechlujstwo w sprawowaniu nadzoru. Przy takim bałaganie, to jedni będą budować, a inni niszczyć - chociażby pokazując swoją próżność - że "mogą"-a emeryci, nauczyciele i inne grupy społeczne będą odejmować sobie od ust, żeby finansować takie kretyństwa i brak odpowiedzialności.
...
Następna strona