Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Zamek w Stobnicy. Inwestycja w Puszczy Noteckiej mogła kosztować setki mln zł

483
Podziel się

Badający sprawę inwestycji w Puszczy Noteckiej prokuratorzy szacują, że mogła ona pochłonąć setki mln złotych. Zwracają też uwagę na niezwykłą procedurę, która doprowadziła do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego.

Zamek w Stobnicy. Inwestycja w Puszczy Noteckiej mogła kosztować setki mln zł
Zamek w Stobnicy góruje nad Puszczą Notecką. Inwestycja mogła kosztować setki mln złotych. (WP)
bDRZXRPF

Większość Polaków sprawdziła na mapie, gdzie leży Stobnica, dopiero w lipcu 2020 roku. Wtedy to prokuratura poinformowała o postawieniu zarzutów siedmiu osobom związanym z powstającym w Puszczy Noteckiej zamkiem.

Zarzuty prowadzenia budowy zagrażającej środowisku usłyszeli m.in. inwestorzy - Paweł N. i Dymitr N. Jak informuje "Gazeta Wyborca" ten pierwszy jest biznesmenem. To on miał wpaść na pomysł postawienia zamku w sąsiedztwie chronionego obszaru Natura 2000.

W tym celu skupił ziemię w Stobnicy od ludzi, którzy wygrali proces z Lasami Państwowymi, a także od poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Następnie połączył w jeden zbiornik znajdujące się na zakupionych ziemiach oraz usypał sztuczną wyspę.

bDRZXRPH

Niezwykły proces przygotowania planu zagospodarowania

"Wyborcza" przytacza też historię przygotowania i przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego. Paweł N. zwrócił się do urzędu miejskiego w Obornikach w 2009 roku. Chciał uzyskać planu zagospodarowania przestrzennego pod "zabudowę usługowo-mieszkaniową".

Zobacz także: Nie stać nas na kolejne lockdowny? Rzecznik MŚP: każda rodzina musi dać 20 tys.

Na gruncie miał stanąć pięciogwiazdkowy hotel "o bardzo wysokim standardzie i niepowtarzalnej formie wraz z funkcjami towarzyszącymi takimi jak kryty basen, spa, gastronomia, rekreacja, rozrywka".

bDRZXRPN

Przed przyjęciem planu konieczny jednak jest inny dokument. Radni muszą uchwalić studium kierunków zagospodarowania przestrzennego, zanim przyjmą plan zagospodarowania. "GW" podaje, że zarówno jeden, jak i drugi dokument rada miejska uchwaliła na jednej sesji - w październiku 2011 roku. To wzbudziło zainteresowanie śledczych.

- Podjęcie obu uchwał w tym samym dniu budzi poważne wątpliwości co do sposobu procedowania - zauważa oddelegowany do tej sprawy prokurator Łukasz Stanke, cytowany przez dziennik.

Prokuratorzy ustalili również, że to nie miejscy urbaniści odpowiadają za plan dla działek w Stobnicy, ale sam Paweł N. Jego firma zleciła i opłaciła przygotowanie dokumentów, a następnie przekazała ja w darowiźnie radnym.

bDRZXRPO

Prokuratura jednak nie znalazła dowodów, że doszło do korupcji w momencie uchwalania planu.

Koszty zamku w Stobnicy

Wątpliwości prokuratorów wzbudza również fakt, że inwestor nie potrzebował decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. We wnioskach inwestor informował, że całkowita powierzchnia przekształconego terenu wyniesie 1,7 ha. Natomiast taka decyzja staje się niezbędna w momencie, gdy przekroczy ona 2 ha. Prokuratura stwierdziła, że finalnie powierzchnia inwestycji przekroczyła górny limit.

bDRZXRPP

Ostatecznie w maju 2015 roku starostwo powiatowe w Obornikach zatwierdziło projekt zamku. W tym samym momencie wydało też pozwolenie na budowę.

A ile kosztowała cała inwestycja? Wyliczenie, które na zlecenie śledczych wykonał inżynier Marcin Gajzler, wskazuje, że główne prace konstrukcyjne kosztowały w sumie 129,6 mln złotych.

Jednak opinia powstała w październiku 2019 roku. Gajzler oceniał wtedy stan zamku jako surowy. W jego ocenie wartość całej inwestycji finalnie sięgnąć może wysokości 400 mln złotych.

Pod koniec listopada wojewoda wielkopolski uznał, że co prawda decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę została wydana bezprawnie, ale nie ma podstaw do jej unieważnienia. Od tej decyzji odwołała się już prokuratura w Poznaniu.

bDRZXRPQ

Zamek może więc być bez przeszkód budowany. Decyzja wojewody nie spodobała się w Warszawie. Do tego stopnia, że premier zdecydował się na odwołanie wojewody Łukasza Mikołajczyka na wniosek ministra spraw wewnętrznych. Nikt nie ukrywał, że chodzi właśnie o budowę zamku w Stobnicy.

Sprawą zainteresowało się także Centralne Biuro Antykorupcyjne. "CBA będzie prowadziło analizę zabezpieczonych dokumentów" - poinformował Stanisław Żaryn na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRZXRQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(483)
eec
miesiąc temu
tutaj się zamek buduje a normalni ludzie boją się garaż postawić...bo 3m od granicy, a to wysokość nie taka a to sro i owo...wbijesz łopate a tu zaraz sępy z gminy itd się zlecą...
jerzy
miesiąc temu
Jak znam życie to śledztwo będzie prowadzone tak długo aż dojdzie do przedawnienia
sprawiedliwoś...
miesiąc temu
Już słyszę te komentarze.. że mieszkańcy będą mieć pracę którą da im taka inwestycja... no jasne, bogacze przybędą, a że bieda kłuje w oczy szykujcie się mieszkańcy ale nie na pracę lecz wywłaszczenia, pod pozorem podniesienia opłat za wszystko, parkingi, śmieci, grunty (ich wartość koło takich osiedleńców z TAKIM ZAMKIEM wzrosła), nieruchomośc itp. itd. aż do łatwego do przewidzenia końca - posprzedajecie swe działki pod nowe podgrodzie dla klas wyższych np. pola golfowe, które w przeciwieństwie do Was są godnym sąsiadem dla takiego zamku. Tam gdzie masowo pojawia się bogacz - pamiętajcie- ceny wszystkiego rosną a oni sami zaczynają łazić do samorządów, wpływac na politykę regionu i...koniec życia po taniości. Pamiętajcie- zamek da pracę- tę najemną, ciężką i najniżej płatną - za taką pensję bdziecie zyć z miesiąca na miesiąc i niczego nie odłożycie. Takie miejsca pracy was zachwycają? które wpędzają w lata i czynią wasze życie wegetacją bez perspektyw? Bo mnie nie. W Polsce wciąż ludzie mają mentalność paroba, niewolnika. Smutne.
bDRZXRQj
kasia
miesiąc temu
a ja musiałam zmniejszyć dom, bo o 4m2 za dużo wyszło terenu zabudowy... a działka w zwykłej wsi, bez żadnych walorów przyrodniczych
Wujek Samo Do...
miesiąc temu
Zamek w Stobnicy jak zostanie ukończony będzie przypominał Pałac Parlamentu w Bukareszcie, który kazał wybudować Nicolae Ceausescu. Też budowla z innej epoki budowana w czasach współczesnych. Obie budowle z domieszką kiczu i w przypadku Pałacu w Bukareszcie burzenie zabytkowych kamienic pod budowę Pałacu a w Stobnicy niszczenie przyrody.
...
Następna strona