Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zboże z Ukrainy. Premier stawia ultimatum. "Nie otworzymy 15 września granicy"

191
Podziel się:

- Albo po 15 września zostaną wypracowane w Komisji Europejskiej mechanizmy i regulacje, które uniemożliwią destabilizację polskiego rynku, albo rząd RP zrealizuje to jednostronnie - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. - Będziemy twardzi.

Zboże z Ukrainy. Premier stawia ultimatum. "Nie otworzymy 15 września granicy"
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus (PAP, PAP/Albert Zawada)

Na mocy porozumień z Komisją Europejską Polska wprowadziła zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy. Jednak ograniczenie to potrwa do 15 września. W środę po południu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd będzie się domagał przedłużenia embarga co najmniej do końca roku.

- Nie otworzymy 15 września granicy dla produktów zbożowych z Ukrainy. Umożliwiamy tylko tranzyt - stwierdził szef rządu.

Jak podkreślił, stanowisko Polski będzie w tym względzie twarde. Postawił wręcz jasne ultimatum. 

Albo po 15 września zostaną wypracowane w Komisji Europejskiej mechanizmy i regulacje, które uniemożliwią destabilizację polskiego rynku, albo rząd RP zrealizuje to jednostronnie - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, konsekwencje wojny w Ukrainie nie mogą mieć destrukcyjnego charakteru dla polskiego sektora rolnego. - Umożliwiamy tranzyt ukraińskiego zboża przez nasz kraj. To nie destabilizuje rynku, a Polacy na tym tranzycie zarabiają - zaznaczył.

Porozumienie 5 krajów

Podczas tej samej konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus poinformował, że zostało podpisane wspólne stanowisko, pięciu krajów - Polski, Bułgarii, Węgier, Słowacji i Rumunii - tzw. przyfrontowych ws. przedłużenia do końca roku zakazu wwozu do naszych państw 4 zbóż z Ukrainy - Dodał, że kraje te są "mocno otwarte" na tranzyt z Ukrainy.

Na spotkaniu przygotowaliśmy i podpisaliśmy wspólne stanowisko - pięciu krajów przyfrontowych - dotyczące przede wszystkim przedłużenia zakazu wwozu do naszych krajów czterech zbóż po 15 września. Ale również w porozumieniu jest nasza wspólna deklaracja, że jesteśmy bardzo mocno otwarci na tranzyt - powiedział szef resortu rolnictwa Robert Telus.

Minister Telus wskazał, że na spotkanie byli również zaproszeni ministrowie Ukrainy i Mołdawii. - Ministrowie nie przybyli z przyczyn obiektywnych, mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłości - wskazał.

- Chcemy pomóc Ukrainie w tranzycie - zadeklarował Telus. - Wiemy, że ta wojna jest wojną, którą musimy wygrać - podkreślił. Dodał, że wygramy ją wtedy, "gdy będziemy wprowadzać rozwiązania, które nam w tym pomogą".

Telus poinformował, że środowe rozmowy dotyczyły trudnej sytuacji, którą została spowodowana wojną na Ukrainie, którą wywołała Federacja Rosyjska. - Wojna spowodowała destabilizację rynków, szczególnie w krajach przyfrontowych. Destabilizację przede wszystkim rynku rolnego - wyjaśniał Telus.

5 czerwca 2023 r. zostało wydane rozporządzenie wykonawcze KE, które wprowadziło środki zapobiegawcze dotyczące przywozu do Unii Europejskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika pochodzących z Ukrainy. Do 15 września 2023 r. przedłużony został unijny zakaz importu tych produktów rolnych do Polski. Nadal dozwolony jest ich tranzyt przez terytorium RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(191)
Pit
10 miesięcy temu
Panie Premierze - Polski Rolnik Jest Najważniejszy. Dosyć pomogliśmy UK...
Pinok
10 miesięcy temu
do 15 września już jest tak dowalone że po 15 IX już nie ma to znaczenia chyba że teatralne .
Janko
11 miesięcy temu
Wszystkie te ruchy i tak dają subiektywnie niewiele, bo rolnicy wciąż mają problem ze zbożem? To jest jakaś kpina, że mówią brakuje zboża ryzyko głodu, a jednocześnie polski rolnik nie może godnie sprzedać swoich produktów? A 15 września to i tak już będzie po żniwach, więcej to chyba jakieś obietnice pod wybory?
Adam N 1973
12 miesięcy temu
Money, dlaczego w sprawach U. blokujecie zawsze moje komentarze?? Mi krytykować nie wolno, czy że moje uwagi są bardziej dotkliwe??
Mietek
12 miesięcy temu
Kiedy Polska przestanie wpierać ten wrogi dla nas kraj?
...
Następna strona