Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Zmiany w Kodeksie pracy. Sejmowa komisja jednogłośnie za rządowym projektem

29
Podziel się:

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziała się za przyjęciem projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Jego celem jest wdrożenie unijnych dyrektyw w sprawie tzw. work-life balance. Nowe przepisy zakładają m.in. duże zmiany w urlopach rodzicielskich.

Zmiany w Kodeksie pracy. Sejmowa komisja jednogłośnie za rządowym projektem
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Mateusz Morawiecki i Marlena Maląg w Sejmie. (Flickr, KPRM, Krystian Maj)

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny w poniedziałek pozytywnie zaopiniowała nowelizację Kodeksu pracy, wdrażającą dwie unijne dyrektywy dotyczące tzw. work-life balance. Nowe regulacje są skutkiem konieczności wdrożenia do polskiego prawa nowych unijnych dyrektyw dotyczących uprawnień rodziców i elastycznej organizacji pracy.

Projekt wprowadza m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich, a także wdraża elastyczną organizację pracy, w tym możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej".

W trakcie rozpatrywania projektu posłowie zgłosili do niego w sumie kilkadziesiąt poprawek. Akceptację komisji uzyskały poprawki zgłoszone przez PiS. Odrzucono natomiast wszystkie poprawki zgłoszone przez Koalicję Obywatelską, Lewicę i Polskę 2050.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Muszę pochwalić ministra Budę". Rząd wsłuchał się w głosy ekspertów ws. zmian w nowym programie

Prawo do urlopu rodzicielskiego dla matki i ojca

Poprawki PiS dotyczyły m.in. rozszerzenia zakresu szczególnej ochrony matek przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. Teraz ochrona będzie obejmowała pracownika również od dnia złożenia wniosku o urlop macierzyński.

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dotyczy m.in. urlopów i czasu pracy, w tym urlopu rodzicielskiego. Projekt zakłada prawo do urlopu rodzicielskiego zarówno dla matki, jak i dla ojca, którym przysługiwać ma osobno po 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, którym nie można będzie się dzielić z drugim rodzicem.

Wprowadzony zostanie 70 proc. zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców.

Obecnie jest on wypłacany w wysokości 100 proc. podstawy zasiłku za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego i 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą część tego urlopu – w praktyce to oznacza, że obecnie zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wynosi średnio 67,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Nowe rozwiązania dotyczące umów o pracę

Nowością jest także wprowadzenie pięciu dni urlopu opiekuńczego, który nie będzie jednak urlopem płatnym. Będą mogły skorzystać z niego osoby, które muszą zaopiekować się np. swoimi dziećmi bądź domownikami.

Wprowadzona zostanie także możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej". Zwolnienie będzie możliwe do wykorzystania w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
Zmiany... ☝️
rok temu
Cyt. Zmiany w Kodeksie pracy. Sejmowa komisja jednogłośnie za rządowym projektem... To tak jak komisja sukienkowych purpurantów za watykańskim projektem ! JEDNOGŁOŚNIE że kieckowych ciumkaczy nie wolno karać bo to są dzisiejsi męczennicy tak jak to głosi Tadzio z Torunia 👿✝️
Mohery z PiSu
rok temu
Wprowadzona zostanie także możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej... CZYLI NIE PRZYCHODZIMY DO PRACY BO MAMY KOLĘDĘ 🤣
dobra zmiana.
rok temu
NASTĘPNY PROJEKT 👿 !...Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziała się za przyjęciem projektu nowelizacji Kodeksu watykańskiego. Jego celem jest wdrożenie kościelnych dyrektyw w sprawie tzw. ksiądz w każdym zakładzie pracy sypialni domu i zagrodzie Nowe przepisy zakładają m.in. duże zmiany w obowiązkowym haraczu na tacę przymusowym uczestnictwie w spowiedziach, rekolekcjach, mszach, drogach krzyżowych i nieszporach 🎚️.
Polak
rok temu
Przecież to unijne przepisy. Dopóki jesteśmy w UE mamy obowiązek je wprowadzać....
dawid
rok temu
Takie prawo UE... A ile jeszcze musi nastąpić zmian praw w Polsce ażeby Polska dostała pieniądze od UE z funduszu KPO!!! Dlatego piszę wprost: WSZYSCY, KTÓRZY SPRZECIWIAJĄ LUB SPRZECIWIĄ SIĘ TYM WPROWADZANYM PRAWOM, ODGÓRNIE NADANYM PRZEZ UE DLA WYPŁACENIA PIENIĘDZY Z KPO DLA POLSKI, MUSZĄ ZARAZEM STAĆ SIĘ PRZECIWNIKAMI UE/ANTYEUROENTUZJASTAMI, A JEDNOCZEŚNIE STANĄĆ MUREM ZA PIS PONIEWAŻ OBECNY NASZ RZĄD SPRZECIWIA SIĘ TAKIM PRAWOM. Jak postąpisz? Mam dalsze zapytanie dla Ciebie: Czy np. poprzesz podatek od samochodów (inna nazwa samochodu to auto.. co ciekawe.. wiele osób uważa, że samochód a auto to, dwie różne rzeczy, dlatego postanowiłem właczyć tę uświadamiającą, dla niektórych osób, wzmiankę: samochód=auto) spalinowych, które UE wprowadzi? Czy poprzesz podniesienie wieku emerytalnego, które może przybrać takie miary, które obowiązują w Holandii? Itd...? Jesteś Euroentuzjastą czy Euroentuzjastką? Jeśli tak to dlaczego się sprzeciwiasz prawom, które odgórnie nadaje UE krajom znajdującym się we wspólnocue europejskiej, a które musi wprowadzić obecny rząd polski czyli PiS? Czy jesteś świadomy (?) Czy jesteś świadoma (?) tego, że gdyby w nadchodzących jesiennych wyborach polska opozycja pokonałaby PiS, to musiałaby wprowadzić te wszystkie i inne zmiany, które są odgórnie narzucone przez UE, ażeby dostać pieniądze z KPO? Jesteś tego rzeczywiście świadomy albo nieświadomy lub zupełnie nieświadomy? Jesteś tego rzeczywiście świadoma albo nieświadoma lub zupełnie nieświadoma? Proszę, wypowiedz się na ten temat: ...... p.s. dla osób, które np: nie znają znaczenia tego terminu (jest wiele takich osób bo np. zupełnie nie interesuje ich ten temat), rozwijam termin KPO: Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności.
...
Następna strona