Notowania

znp
24.11.2019 09:39

ZNP chce powiązać zarobki nauczycieli ze średnią krajową. Podpisano uchwałę w tej sprawie

Delegaci ZNP w jednej z uchwał zapisali, że w drodze obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej zgłoszą propozycję zmian w wynagradzaniu nauczycieli. Chcą by zarobki zależały bezpośrednio od przeciętnej pensji w kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sławomir Broniarz mówił o postulatach ZNP na zjeździe delegatów. (Fot: PAP/Wojciech Olkuśnik)

Dobiegł końca trzydniowy zjazd delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP). Wśród kilku uchwał wypracowanych na tym spotkaniu jedną z najważniejszych jest ta, dotycząca zarobków nauczycieli.

ZNP chce zmiany ustawy Karta Nauczyciela w zakresie sposobu ustalania kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli. Proponuje, by wysokości kwot średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, stanowiły określony procent kwoty przeciętnego wynagrodzenia w kraju.

Zgodnie z propozycją, stawki na dany rok wyliczałoby się od średniej płacy obowiązującej w trzecim kwartale poprzedzającego roku budżetowego.

ZNP liczy na nowego ministra edukacji. "Oby nie ktoś z rdzenia politycznego PiS"

ZNP taki projekt zamierza zgłosić w drodze obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

O jakich pieniądzach mowa? Najnowsze dane GUS pokazują, że w trzecim kwartale 2019 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 4931,59 zł brutto. Wzrosło o blisko 350 zł w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Roczna podwyżka to prawie 8 proc.

Obecnie wysokość wynagrodzenia nauczycieli jest pochodną kwoty bazowej dla nauczycieli określanej co roku w ustawie budżetowej. Służy ona do wyliczania tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Na średnie wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki określone w Karcie nauczyciela. Dodatków jest kilkanaście.

Kilka dni temu przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz w rozmowie z money.pl także mówił o kwestii wynagrodzeń nauczycieli. Było to przy okazji krytyki expose premiera Mateusza Morawieckiego. Choć szef rządu mówił o problemach oświaty i sposobach poprawy sytuacji, nie zapowiedział podwyżek dla nauczycieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: znp, wynagrodzenia, nauczyciele, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-11-2019

jaannano to niech pracują jak przeciętny polak codziennie bez wakacji tanich wyjazdów na zielona szkoła bez feri i rocznego płatnego urlopu

24-11-2019

rodzicA ja proponuję powiązać zarobki nauczycieli z oceną dokonywaną przez ich faktycznych pracodawców, czyli rodziców. Przypomnę, że zarobki nauczycieli … Czytaj całość

24-11-2019

Stary dziad i możeNie hejtujcie nauczycieli, bo trzeba miec duzo samozaparcia , by teraz uczyc dzieci...na zielone szkoly sami sobie z nimi jedźcie i pilnujcie, by … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (68)