Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

ZUS zmienił zdanie. Dał więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty

24
Podziel się:

Przedsiębiorcy dostali od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kilka dni więcej na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wcześniejszy termin mijał w czwartek (1 czerwca), ale ZUS przystał "na liczne prośby", jak informuje prof. Gertruda Uścińska.

ZUS zmienił zdanie. Dał więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska (East News, Bartosz Krupa)

- W związku z licznymi prośbami od przedsiębiorców ZUS zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Resort dał zielone światło na wydłużenie terminu. Dzięki temu prowadzący działalność mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Prowadzący działalność gospodarczą mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne do 5 czerwca włącznie. Komu przysługuje?

ZUS przypomina, że zgodnie z przepisami, jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że została ona opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi przysługuje jej zwrot.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Paniczna reakcja" giełdy na "lex Tusk". "Fatalne prawo, które szkodzi Polsce"

Na PUE ZUS nie ma wniosku o zwrot nadpłaty składki. Co zrobić?

Wniosek o zwrot nadpłaty powinien być automatycznie utworzony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Znaleźć go można w sekcji "Dokumenty i wiadomości, sekcja dokumenty robocze".

Nie można jednak ślepo ufać systemowi - przygotowany dokument należy sprawdzić, a następnie podpisać i wysłać go do ZUS-u. Nadpłatę ZUS przeleje na konto w banku, które jest zapisane na koncie płatnika składek. A zrobi to najpóźniej do 3 sierpnia.

Co, jeśli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata, a w PUE ZUS nie ma wygenerowanego wniosku? W takiej sytuacji płatnik może sporządzić go sam, wybierając wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji dokumenty robocze.

Pismo następnie należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Jest to kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA. ZUS zaleca także, by przedsiębiorcy weryfikowali, czy podpowiadany na wniosku numer rachunku bankowego jest prawidłowy. Jeśli nie - trzeba go wprowadzić ręcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Zenon
4 miesiące temu
Powinna byc druga waloryzacja emerytur w tym roku. Wb ubieglym roku bylo 7 proc. A w tym roku 14.8. . Nie chcemy 13. 14 dla niektorych tylko wyrownania _zgodnego z inflacja
Rezerwista
4 miesiące temu
Tak to jest ze kazdy podatnik musi zachowac terminy, urzędy nie koniecznie. Kazdy orzrpis prawa hest tak skostruowany ze obywatel musj a ustawodawca nic nie musi!!!
wrrr
4 miesiące temu
ciężką pracę ma ta pani bardzo, że jeszcze nie na emeryturze.
Sigi
4 miesiące temu
Poczekamy jak sie zgłoszą obecni pracowniki zagraniczni po rente to system pęknie jak balonik i otym się dziś nie mówi mało nawet pociskajo że jest tak dobrze jak nigdy
Robert
4 miesiące temu
Nie można poprawić ani dopisać nr rachunku bankowego, tylko można wybrać z dostępnych,zgłoszonych w CEIDG :(
...
Następna strona