Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

400 zł do pensji. Kto może liczyć na taki dodatek? Sprawdź, czy się łapiesz

105
Podziel się

W niedzielę 30 maja w życie wchodzą nowe przepisy, które obejmą wielu pracowników. Mowa o pracownikach socjalnych, ich dodatek za pracę w terenie wzrasta do 400 zł miesięcznie i nie może być wliczany do najniższej krajowej. Jakie jeszcze zmiany wprowadza ustawa?

400 zł do pensji. Kto może liczyć na taki dodatek? Sprawdź, czy się łapiesz
Pracownicy socjalni dostaną 400 zł dodatku za pracę w terenie (Adobe Stock)
bEiEBewR

Pracownik socjalny będzie mógł skorzystać z dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu trzech lat. Teraz takie uprawnienie zyskuje po pięciu. Do tego, jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", pracownicy socjalni dostaną wyższy dodatek za pracę w terenie. Wzrasta z 250 do 400 złotych miesięcznie.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od niedzieli 30 maja. Ważnym zapisem w ustawie jest ten, który mówi, że dodatku za pracę w terenie nie będzie można wliczać do kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę i będzie przysługiwał wszystkim pracownikom, którzy przeprowadzają wywiady środowiskowe lub świadczą pracę socjalną poza ośrodkiem pomocy społecznej.

bEiEBewT

Pracownicy socjalni otrzymali ponadto ustawowo określoną ścieżkę awansu zawodowego, która będzie jednolita w całym kraju, ustawa przyznaje im także prawo do regularnych szkoleń (przynajmniej raz na dwa lata).

Zobacz także: Wakacyjna żyła złota, nawet 10 tys. zł w miesiąc. Jak to zrobić?

Ustawa wprowadza też specjalną procedurę przyznawania usług opiekuńczych w trybie pilnym, np. w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Jak wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Urszula Kućma, zastępca dyrektora MOPS w Jaśle, nowe przepisy pozwolą objąć wsparciem osobę starszą lub niepełnosprawną niezwłocznie po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.

bEiEBewZ

Z drugiej strony, ustawa zaostrza kary finansowe, grożące za prowadzenie nielegalnego prywatnego domu całodobowej opieki. Wojewoda będzie mógł nałożyć na ich właścicieli sankcje w wysokości 10, 20 lub 30 tys. zł - w zależności od liczby mieszkańców. Z 40 do 60 tys. zł wzrośnie zaś kara dla podmiotu, który dalej prowadzi taką placówkę bez zezwolenia lub otworzył kolejną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiEBexu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(105)
Myśliciel
2 tyg. temu
ZARAZ... NIELEGALNIE - i tylko kara finansowa? Jeśli za miesiąc będą od głowy brali 4000, to już przy dwudziestu klientach i tak na czysto zarobią....Zamknąć, oplombować, zlikwidować - i tyle. Skoro nielegalne - to i warunki powiedzmy takie sobie, albo wręcz skandaliczne - brak opinii ppoż, zła kondycja instalacji elektrycznej ... ZAMYKAĆ!!
walwc.
3 tyg. temu
Cała Polska jest tylko na pokaz. Taka wystawa, bez możliwości zakupu.
danny
4 tyg. temu
nie jestem ani nigdy nie byłem pracownikiem socjalnym, ale z racji na swoją pracę bardzo często się z nimi stykam. Nie zazdroszczę. Trudna i mega niewdzięczna praca. Trzy czwarte ich podopiecznych to ekstremalnie roszczeniowe towarzystwo żerujące na zasiłkach, swiadczeniach- na zasadzie, ze im się należy i już. I taki pracownik socjalny użera się całymi dniami z takimi typami, którzy uczciwie dnia w życiu nie przepracowali. Do tego tony papierów, sprawozdan, analiz. Ja osobiście uważam, ze zwiększenie dodatku z 250 zł miesięcznie do 400 to jakaś kpina jest i policzek dla tych ludzi. Czyli realnie dostaną 150 zeta więcej brutto, a więc około 100 miesięcznie na rękę. Za to się nawet z rozpaczy nawalić porządnie nie da. A ich klienci śmieją im się w twarz, pobierając kolejne świadczenie na swoje Brajanki, dżesiki.
bEiEBexv
Barwa
4 tyg. temu
Nie umniejszam zasług, jednak znam pracowników MOPS, którzy przez czas trwania pandemii, pracują co drugi dzień, a w pracy z nudów gotują obiady do domu i biegają po sklepach. Czy są w Polsce firmy, które płacą pracownikom za podpisanie listy obecności.
Spawacz
4 tyg. temu
Gdzie są pieniądze dla spawaczy którzy syf wdychają a zachorowalność na raka wzrasta u nich o 30%
...
Następna strona