Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

400 zł do pensji. Kto może liczyć na taki dodatek? Sprawdź, czy się łapiesz

106
Podziel się:

W niedzielę 30 maja w życie wchodzą nowe przepisy, które obejmą wielu pracowników. Mowa o pracownikach socjalnych, ich dodatek za pracę w terenie wzrasta do 400 zł miesięcznie i nie może być wliczany do najniższej krajowej. Jakie jeszcze zmiany wprowadza ustawa?

400 zł do pensji. Kto może liczyć na taki dodatek? Sprawdź, czy się łapiesz
Pracownicy socjalni dostaną 400 zł dodatku za pracę w terenie (Adobe Stock)

Pracownik socjalny będzie mógł skorzystać z dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu trzech lat. Teraz takie uprawnienie zyskuje po pięciu. Do tego, jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", pracownicy socjalni dostaną wyższy dodatek za pracę w terenie. Wzrasta z 250 do 400 złotych miesięcznie.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od niedzieli 30 maja. Ważnym zapisem w ustawie jest ten, który mówi, że dodatku za pracę w terenie nie będzie można wliczać do kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę i będzie przysługiwał wszystkim pracownikom, którzy przeprowadzają wywiady środowiskowe lub świadczą pracę socjalną poza ośrodkiem pomocy społecznej.

Pracownicy socjalni otrzymali ponadto ustawowo określoną ścieżkę awansu zawodowego, która będzie jednolita w całym kraju, ustawa przyznaje im także prawo do regularnych szkoleń (przynajmniej raz na dwa lata).

Zobacz także: Wakacyjna żyła złota, nawet 10 tys. zł w miesiąc. Jak to zrobić?

Ustawa wprowadza też specjalną procedurę przyznawania usług opiekuńczych w trybie pilnym, np. w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Jak wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Urszula Kućma, zastępca dyrektora MOPS w Jaśle, nowe przepisy pozwolą objąć wsparciem osobę starszą lub niepełnosprawną niezwłocznie po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Z drugiej strony, ustawa zaostrza kary finansowe, grożące za prowadzenie nielegalnego prywatnego domu całodobowej opieki. Wojewoda będzie mógł nałożyć na ich właścicieli sankcje w wysokości 10, 20 lub 30 tys. zł - w zależności od liczby mieszkańców. Z 40 do 60 tys. zł wzrośnie zaś kara dla podmiotu, który dalej prowadzi taką placówkę bez zezwolenia lub otworzył kolejną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(106)
I...37
miesiąc temu
hejo .dlaczego tylko mówi się o pielęgniarkach Pracuje w DPS ,gdyby nie to że pracownik który pracuje jako opiekun , już nie wspomnę o o opiekunach medycznych wykonują prace pokojowych ,pralnianych, i te 400 zł to bardzo mało,zacznijmy mowić w końcu o Opiekunkach ,które są nie spostrzegane!!!!często gęsto traktują Nas jak roboty , i kogoś na telefon
Dalia00
rok temu
Praca socjalna nie należy do łatwych. Ja postawiłam na edukację w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku technik ortopeda, dzięki czemu czuję, że moja przyszłość zawodowa będzie mi odpowiadać.
Myśliciel
rok temu
ZARAZ... NIELEGALNIE - i tylko kara finansowa? Jeśli za miesiąc będą od głowy brali 4000, to już przy dwudziestu klientach i tak na czysto zarobią....Zamknąć, oplombować, zlikwidować - i tyle. Skoro nielegalne - to i warunki powiedzmy takie sobie, albo wręcz skandaliczne - brak opinii ppoż, zła kondycja instalacji elektrycznej ... ZAMYKAĆ!!
walwc.
rok temu
Cała Polska jest tylko na pokaz. Taka wystawa, bez możliwości zakupu.
Barwa
rok temu
Nie umniejszam zasług, jednak znam pracowników MOPS, którzy przez czas trwania pandemii, pracują co drugi dzień, a w pracy z nudów gotują obiady do domu i biegają po sklepach. Czy są w Polsce firmy, które płacą pracownikom za podpisanie listy obecności.
...
Następna strona