Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

500 plus do waloryzacji? Dziś dostawalibyśmy już 600 zł

37
Podziel się:

Galopująca inflacja w Polsce sprawia, że wracają dyskusje na temat świadczenia 500 plus. Rosnące ceny sprawiają, że świadczenie rodzinne, wprowadzone na początku rządów PiS, pozwala na zrobienie coraz skromniejszych zakupów. Gdyby objąć je waloryzacją, tak jak w przypadku emerytur, już teraz wynosiłoby ono ponad 600 zł.

500 plus do waloryzacji? Dziś dostawalibyśmy już 600 zł
500 plus niczym emerytury? Wysokość świadczenia wzrosłaby do ponad 600 zł! (Adobe Stock)

Świadczenie 500 plus realizowane jest w Polsce od 1 kwietnia 2016 roku. W ten sposób rząd Zjednoczonej Prawicy zrealizował jedną z obietnic wyborczych, która przyczyniła się do jej zwycięstwa w wyborach parlamentarnych. Jednak od momentu wprowadzenia programu w życie, jego realna wartość spadła. Wszystko za sprawą wzrostu cen.

500 plus niczym emerytury? Wysokość świadczenia wzrosłaby do ponad 600 zł!

Obecnie przeciętny Kowalski za 500 zł może kupić mniej produktów niż chociażby w kwietniu 2016 roku. Dyskusja na temat wysokiej inflacji wywołuje też rozmowy o konieczności waloryzowania 500 plus, podobnie jak ma to w przypadku emerytur.

Jak wyliczył Instytut Emerytalny, gdyby program 500 plus od początku objąć waloryzacją, podobnie jak ma to w przypadku emerytur, to teraz świadczenie wynosiło 607,85 zł.

Zobacz także: Kraje UE ostrzegają przed blackoutem. Ekspert mówi dlaczego

Temat waloryzacji 500 plus pojawiał się w mediach już wielokrotnie. Za każdym razem dyskusja była ucinana przez przedstawicieli rządu. Powód jest prozaiczny. Oznaczałoby to gigantyczny wzrost wydatków państwa polskiego.

Polacy chcą waloryzacji

Gdy w październiku 2021 roku zapytano Polaków o waloryzację 500 plus w badaniu UCE RESEARCH i SYNO Poland, aż 70 proc. pobierających pieniądze z programu opowiedziało się za jego podwyższeniem. Aż 39 proc. ankietowanych stwierdziło wówczas, że wzrost wartości świadczenia 500 plus powinien wynosić od 10 do 20 proc.

"Nie zdziwię się, jak rząd zacznie coś robić w tym kierunku jako sposób na walkę z inflacją" - skomentował na Twitterze Oskar Sobolewski, prawnik, ekspert Instytutu Emerytalnego i założyciel Debaty Emerytalnej.

Inflacja w Polsce w najbliższym okresie może osiągać rekordowe wartości. Ekonomiści szacują, że może przekroczyć nawet poziom 7 proc. To wpłynie na wysokość waloryzacji emerytur. Rząd w ustawie budżetowej założył, że świadczenia emerytalne w roku 2022 wzrosną o 4,89 proc. Jednak miało to miejsce, zanim inflacja osiągnęła w październiku niespotykany od dawna poziom 6,8 proc.

Według najnowszych danych, biorąc pod uwagę wzrost cen i wynagrodzeń w Polsce, emerytury w przyszłym roku powinny być wyższe o co najmniej 5,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Gol
rok temu
W krajach zachodnich Rządy tych państw bardzo mocno zasilają gotówka swoje rodziny. Mają bardzo dobry system wspomagania rodzin ,dostają mieszkańcy zasiłki z opieką społecznej ,jeśli tylko stracą pracę i chcą pracować i są zarejestrowani jako gotowi do pracy. W Polsce rząd PiS stara się podwyższać nasze uposażenia, wiec obrali dobry kierunek. Każda złotówka zainwestowana w nasza rodzinę w każdego Polaka , daje nam szybki rozwój. Jak Polak biedny to Polska biedna. Pozdrawiam. Szmaty z UE blokują kasę z KPO dla Polski. Powodem jest to że Polska nie chce oddać swojej suwerenności Niemcom które zdecydowanie rządzą w Unii. Scalone i zażyłe stosunki z Rosją powodują blokadę kasy dla Polski z Unii. Niemcy dążą do tego by zagłodzić Polskę a Ukraina przegrała wojnę z Rosja, bo bez Rosji ,Niemcy nic nie znaczą w Unii.
TAKA PRAWDA
2 lata temu
Tylko w momencie wprowadzenia 500+ było to ponad 1/3 płacy minimalnej a teraz nawet nie 1/4.U nas zwykły chleb w ciągu roku podrożał ok 25% tak że te swoje wyliczanki to sobie możecie wsadzić w ...
Ola
2 lata temu
Wróżbita mateo
Michu
2 lata temu
Zamiast 500+ darmowe obiady dla dzieci w szkołach, darmowe przedszkola + ich wieksza ilość. A nie kasa dla nierobów. Ci ostatni już teraz powinni mieć obowiązek rozliczenia się z każdej złotówki na co idzie te 500. Czy na pewno na dzieci
Darek
2 lata temu
A przez co ta inflacja?Ano właśnie przez PiSowskie rozdawnictwo.Nie mają łajzy pieniędzy to dodrukowują i psują gospodarkę.Jak rządzili w 2007 to przynajmniej di gospodarki się dyletanci nie wtrącali i niczego nie popsuli.
...
Następna strona