Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Chorwacja krok bliżej strefy euro. "Reformy utorowały drogę do przyjęcia wspólnej waluty"

26
Podziel się:

Chorwacja jest krok bliżej strefy euro. Parlament Europejski pozytywnie ocenił kandydaturę Chorwacji do członkostwa w strefie euro od 1 stycznia 2023 roku. "Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę" - napisano w raporcie europarlamentu.

Chorwacja krok bliżej strefy euro. "Reformy utorowały drogę do przyjęcia wspólnej waluty"
PE ocenił, że Chorwacja jest gotowa na wejście do strefy euro. Jeśli państwa się zgodzą, może się to stać w 2023 r. (Getty Images, 2006 Getty Images)

PE 539 głosami za, przy 45 głosach przeciw i 48 wstrzymującymi się, przyjął we wtorek raport eurodeputowanego Siegfrieda Muresana z EPL stwierdzający, że Chorwacja spełnia wszystkie kryteria przyjęcia euro 1 stycznia przyszłego roku.

W dokumencie wskazano, że pomimo pandemii COVID-19, wysokiej inflacji i inwazji Rosji na Ukrainę, Chorwacja nadal jest gotowa do przyjęcia euro.

Chorwacja bliżej strefy euro

Europosłowie stwierdzili również, że Chorwacja już teraz ma wyższy poziom konwergencji cenowej ze strefą euro w porównaniu z innymi państwami członkowskimi, które nie mają wspólnej waluty. Niemniej jednak PE oczekuje nieustannych wysiłków rządu chorwackiego w celu zapewnienia dalszej konwergencji cen oraz zagwarantowania, że wprowadzenie euro nie doprowadzi do sztucznego wzrostu cen.

- Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę i utorowały drogę do przyjęcia przez Chorwację wspólnej waluty. Oczywiste jest, że wejście do strefy euro to właściwa decyzja dla kraju, jego przedsiębiorstw i obywateli, a także różnych sektorów gospodarki, takich jak turystyka - powiedział rumuński europoseł Muresan, który był sprawozdawcą projektu.

Przewodnicząca grupy roboczej PE ds. euro, portugalska europosłanka Margarida Marques stwierdziła, że przystąpienie Chorwacji do strefy euro w 2023 roku będzie pierwszym znaczącym procesem integracji europejskiej po brexicie i oznacza dalsze rozszerzenie euro na Bałkanach.

- Przyjęcie euro przez Chorwację pokazuje, że wspólna waluta to stymulujący i solidny projekt, który gwarantuje obywatelom większe bezpieczeństwo i stabilność - oceniła Marques.

Opinia PE zostanie przekazana państwom strefy euro, które są odpowiedzialne za wydanie ostatecznej zgody na przyjęcie euro przez Chorwację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
999
miesiąc temu
Zapytaj pierwszego lepszego Słowaka, co się wydarzyło po wejściu do strefy euro!!! Ceny wystrzeliły x3, a Słowacy stali się dużo biedniejsi!!!
ORB
miesiąc temu
nie rozumiem krytyki. Nie ma żadnego przypadku by jakikolwiek kraj zamierzał wystąpić ze strefy Euro. Różni frustraci straszą nieuków wzrostem cen i pozwalamy szarańczy u sterów władzy na kreatywna księgowość i manipulowaniem wskaźnikami gospodarczymi.
gffg
miesiąc temu
powodzenia
schnell
miesiąc temu
jeszcze będą płakać,już mają drogo to euro ich dobije a niemcy złapią ich za gardło i będą doić
Observer
miesiąc temu
Boże przebacz im bo niewiedzą co czynią
...
Następna strona