Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|

Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego PLN/EUR 27.11.2023

1
Podziel się:

Kurs euro - 27.11.2023. W poniedziałek za jedno euro (EUR) trzeba zapłacić 4.366 zł.

Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego PLN/EUR 27.11.2023
Waluta euro weszła do obiegu w 2002 r. (Adobe Stock, Ikan_Leonid)

Kurs euro 27.11.2023 - godz.07:00

  • wobec złotego: 4.366

  • wobec franka szwajcarskiego: 0.9654

  • wobec dolara amerykańskiego: 1.0949

wykres dla: EURPLN

Euro (EUR) - znaczenie i kurs wspólnej waluty Unii Europejskiej

Euro to wspólna waluta Unii Europejskiej, która weszła do obiegu od 1 stycznia 2002 r. Prace nad jej wdrożeniem rozpoczęły się jeszcze w latach 70. XX wieku. Euro jest prawnym środkiem płatniczym obowiązującym w 19 z 27 krajów należących do UE. Na obszarze, na którym obowiązuje euro, mieszka 341 mln Europejczyków.

Jeden euro dzieli się na 100 eurocentów. W obiegu znajduje się ok. 1,4 biliona euro na całym świecie. Jest to druga najpopularniejsza w handlu waluta na świecie - po dolarze.

Euro (EUR) - znaczenie i kurs wspólnej waluty Unii Europejskiej Euro to wspólna waluta Unii Europejskiej, która weszła do obiegu od 1 stycznia 2002 r. Prace nad jej wdrożeniem rozpoczęły się jeszcze w latach 70. XX wieku. Euro jest prawnym środkiem płatniczym obowiązującym w 19 z 27 krajów należących do UE. Na obszarze, na którym obowiązuje euro, mieszka 341 mln Europejczyków.Jeden euro dzieli się na 100 eurocentów. W obiegu znajduje się ok. 1,4 biliona euro na całym świecie. Jest to druga najpopularniejsza w handlu waluta na świecie - po dolarze.Całokształt państw, w których walutą jest euro, potocznie nazywany jest strefą euro, eurozoną bądź eurolandem. Są to kolejno: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Włochy. Dodatkowo, cztery inne państwa posiadają euro pomimo braku przynależności do UE - są to: Andora, Monako, San Marino, Watykan. Od 1 stycznia 2023 r. do strefy euro dołącza także Chorwacja.

Politykę monetarną wobec euro sprawuje Europejski Bank Centralny, odpowiedzialny m.in. za emisję euro oraz ochronę jego siły nabywczej.

W lipcu 2022 r. po raz pierwszy od wejścia euro do obiegu, waluta ta osiągnęła parytet z dolarem - to znaczy, wartość obu walut zrównała się. W efekcie 1 euro był wart 1 dolara.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pieniądze
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Bogdan
8 miesięcy temu
Made in Poland. Made in PiS. Dlaczego PiS ma obecnie władze po przegranych wyborach ? A no po to że natychmiast ją straci Dlaczego ? Bo będzie się należała odprawa i to na bogato !!! W taki sposób okrada się Polskich obywateli i to zgodnie z prawem RP ! ( Bardzo ciekawe to prawo RP !) Spraw COVID i 5,3 miliona szczepionek które to niekoniecznie służyły zdrowiu ! Państwo Polskie za te szczepionki będzie płacić .., odszkodowania ! Myśle ze pan minister winien stanąć przed Sądem Wojskowym za narażenie 5,3 miliona obywateli RP na utratę zdrowia i życia. Czyżby za tym stał pan minister Sośnierz ? Pan minister Sośnierz na Śląsku przed laty zbudował system kart czipowych w NFZ Przy czym w Polsce tego nie było. Pytanie dlaczego ? System zbudowano po to by monitorować na bieżąco , efekt działania tabletek i produktów farmaceutycznych. W aptekach były ( ciekawe czy nadal ) tabletki o składach niezgodnych z opakowaniami , czyli pacjenci byli darmowymi króliczkami doświadczalnymi ! Ten „ farmaceutyczny thriller łowców skór „ trwa nadal ! Przedstawiciel farmaceutyczny w RP na dzień dobry otrzymuje pensje … ponad 50 tysięcy złotych ! Uważam że służby na całym globie winny zająć się tym tematem i to bardzo twardo , ponieważ jest on bardzo trudny do udowodnienia. ( nie można badaniami laboratoryjnymi odkryć morderstw „ farmaceutycznych łowców skór , a jest w ten proceder wiele osób zamieszanych i branż także )