Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

KNF zabiera głos ws. ustawy antylichwiarskiej. "Tylko pomagaliśmy, mamy uwagi"

5
Podziel się:

Ustawa antylichwiarska, której projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości, może złagodzić zasady przyznawania kredytów przez banki, zbliżając je tym samym do reguł znanych z instytucji pozabankowych. Urząd KNF ma uwagi do projektu.

KNF ma uwagi do projektu ustawy antylichwiarskiej, przygotowanej przez MS
KNF ma uwagi do projektu ustawy antylichwiarskiej, przygotowanej przez MS (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Ministerstwo Sprawiedliwości w ubiegłym tygodniu przedstawiło projekt nowej ustawy antylichwiarskiej. Pojawiły się opinie że ustawa nie tylko ukróci niekorzystne dla pożyczkobiorców chwilówki, ale i da pole bankom do większego ryzyka.

Te mogłyby udzielać pożyczek na mniej restrykcyjnych zasadach, dzięki częściowemu odstąpieniu od stosowania tzw. rekomendacji 'T', dotyczącej "dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych".

Resort sprawiedliwości w projekcie ustawy proponuje, by część banków mogła udzielać kredytów z pominięciem "rekomendacji T" od Komisji Nadzoru Finansowego. To oznaczałoby, że przy udzielaniu pożyczek, wskazane banki mogłyby mniej restrykcyjnie podchodzić do kwestii zalecanych granic przy obciążaniu długiem klienta czy mechanizmów oceny zdolności kredytowej.

Z tym nie zgadza się Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. - Urząd KNF od początku prac nad projektem stał na stanowisku, że nie jest możliwe odstąpienie od stosowania rekomendacji "T" wobec sektora bankowego - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Zobacz też: "Klucze za długi" na ratunek frankowiczom

- W opinii Urzędu zaproponowana w obecnej wersji projektu ustawy koncepcja objęcia nadzorem KNF sektora instytucji pożyczkowych oraz pośredników kredytowych wymaga przeformułowania, aby docelowe rozwiązanie pozostawało w zgodzie z zasadniczymi celami, jakie ma do wypełnienia organ sprawujący nadzór ostrożnościowy nad systemem finansowym - napisano w komunikacie.

Urząd podkreśla też, że "prowadzone w ubiegłym roku konsultacje pomiędzy UKNF a MS, dotyczące projektu ustawy o przeciwdziałaniu lichwie, nie miały formuły opiniowania, lecz jedynie wsparcia eksperckiego Urzędu, o które wystąpiło Ministerstwo Sprawiedliwości".

"Z uwagi na fakt, że zakres przedmiotowych rozwiązań dotyczy systemowych zagadnień związanych zarówno z nadzorem nad rynkiem finansowym, jak i ochroną jego uczestników, konieczne jest zaangażowanie w proces szerokich konsultacji instytucji odpowiedzialnych za regulacje sektora finansowego oraz za ochronę konsumentów" - podsumowano w komunikacie UKNF.

Nowa antylichwa

Aktualnie zmieniony projekt, przygotowywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, przeszedł do kolejnej fazy rządowego procesu legislacyjnego, czyli do uzgodnień międzyresortowych. Urząd KNF będzie ten projket opiniował, jak w każdym innym tego rodzaju przypadku.

Projekt ustawy antylichwiarskiej Ministerstwa Sprawiedliwości zakłada m.in. limit odsetek na poziomie maksymalnie 10 proc. w skali roku. W przypadku zakupów ratalnych, maksymalny limit dodatkowych opłat na poziomie 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku.

Nowa ustawa zakłada też, że zabezpieczenie pożyczek (np. w postaci hipoteki na nieruchomości) nie będzie mogło przekraczać wysokości pożyczonej kwoty, powiększonej maksymalnie o 45 proc. - podał resort.

Co więcej, nowe przepisy wyraźnie zdefiniują też, które pożyczki mają charakter lichwiarski, a za złamanie prawa będzie grozić więzienie.

"Projekt przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat dla każdego, kto w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne wynikające m.in. z umowy pożyczki, żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda od niej zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna" - zapisano w projekcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Waldek
5 lata temu
Hmmm przecież KNF jest głównie od łażenia za łapówkami od banksterów... Nie rozumiem... doszły im jakieś nowe zadania... ?
Lichwiorz.
5 lata temu
Ustawa antylichwiarska --To przecież jawny antysemityzm.
w_kredycie
5 lata temu
Zobaczcie na reklamy w TV. Poczytajcie jakie tam są roczne stopy oprocentowania. A wszyscy wiemy że więcej niż 20% na rok to już LICHWA!!!! Więc nie piszcie mi o ustawie ant..... skoro lichwa jest powszechnie obowiązująca praktyką banków "krajowych"
autoagresja g...
5 lata temu
Docisnąć i nery skupować.
Biedak
5 lata temu
I co z tego i tak Polacy są biedni