Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Kolejny bank chce się dogadać z frankowiczami. ING zaproponuje ugody

20
Podziel się:

ING Bank Śląski na dniach zaproponuje klientom, którzy mają kredyt we frankach, możliwość zamiany na kredyt złotowy - tak jakby od momentu jego uruchomienia był on udzielony w polskiej walucie. To kolejny, po PKO BP, bank, który chce dogadać się z frankowiczami. Obie te spółki należą jednak do wyjątków na rynku. Inni gracze wcale się bowiem do tego nie palą.

Kolejny bank chce się dogadać z frankowiczami. ING zaproponuje ugody
Kolejny bank chce się dogadać z frankowiczami. ING Bank Śląski zaproponuje ugody (Adobe Stock, Syda Productions)

Jak poinformował ING Bank Śląski w komunikacie, klienci dostaną propozycję zmian 25 października. Frankowicze będą mogli złożyć wniosek o mediację za pomocą Centrum Mediacji Sądu Polubownego Komisji Nadzoru Finansowego. Proces ten będzie bezpłatny.

ING idzie na ugody z frankowiczami

Kredyt zostanie przeliczony od dnia jego uruchomienia przy założeniu, że był on od początku kredytem udzielonym w polskich złotych. Konwersja nastąpi na zasadach przedstawionych przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Szczegółowe zasady rozliczenia kredytu i ustalenie rodzaju oprocentowania na przyszłość będą przedmiotem ustaleń w procesie mediacji przed KNF.

Zobacz także: Polski Ład. Prof. Męcina: Rząd zachęca do cwaniactwa

Wniosek będzie można złożyć w dowolnym momencie od czasu uruchomienia możliwości mediacji. Klienci będą musieli najpierw podpisać z bankiem umowę o mediację, później zostanie ona przesłana elektronicznie do Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie przez sąd terminu spotkania mediacyjnego. Jeśli strony w trakcie postępowania mediacyjnego dojdą do porozumienia, jego rezultatem będzie ugoda podpisywana przez obie strony postępowania w wybranym oddziale banku.

Nieoficjalna zapowiedź tego, że ING Bank Śląski chce pójść na ugodę z frankowiczami, pojawiła się już na początku października. Teraz, gdy bank to potwierdził, oznacza to, że ING będzie kolejną, po PKO BP, spółką, która chce dogadać się z klientami z kredytem frankowym.

PKO BP przeciera ślady

Na początku października PKO BP uruchomił program ugód dla frankowiczów. "Rozwiązanie zakłada konwersję waluty kredytu na złote tak, jakby od początku był to kredyt złotowy" - poinformował bank w komunikacie.

Będzie to postępowanie mediacyjne przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego. Jak przekonywali przedstawiciele PKO BP, to rozwiązanie pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku sporu sądowego.

PKO BP i ING Bank Śląski są jednak raczej wyjątkiem na rynku. Pozostali gracze nie palą się do ugód.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
jerzy
2 lata temu
Znalazlem program replan i zamierzam z nimi spróbowac swoich sił w rozprawie z bankiem.
danka
2 lata temu
Na ugodę nie pójdę, będę walczyć o wygraną w procesie z bankiem. I tak cała ta sprawa kosztowała mnie za dużo nerwów. Zgłsiłam sie po pomoc do Replanu i zamierzam dopiąc swego. Trzymajcie kciuki!
frankowicz
2 lata temu
Przecież te propozycje ugody to zwykła gra na czas. Jak tylko moja kancelaria złożyła pozew, byłby próby "dogadania się". Oczywiście warunki nie do zaakceptowania. Jedyna sensowna opcja to unieważnienie lub odfrankowienie umowy.
Ada
2 lata temu
Mam nadzieję, że inne banki też wyjdą z taką propozycją. Czekamy na Getin Bank
Bankston Czer...
2 lata temu
ING proponuje normalne ugody a mbank zastrasza klientów rządaniami zwrotu kapitału i odsetek w terminie 30 dni. Patokraina zarządzana przez patoprezia.