Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Banki dyktują rynkowe warunki

3
Podziel się:

Banki centralne w regionie podwyższają stopy procentowe. Nasilają presję na NBP. Ma to przełożenie na kursy walut.

Kursy walut. Banki dyktują rynkowe warunki
Kursy walut. Co z euro? (money.pl, Rafał Parczewski)

Podczas środowej sesji kurs eurodolara utrzymał się lekko powyżej 1,19. Za euro trzeba zapłacić powyżej 4,52 zł, a za dolara około 3,80 zł.

W Europie Środkowo-Wschodniej trwa proces normalizacji polityki pieniężnej. Zmianę kosztu pieniądza rozpoczął czeski bank centralny, podczas gdy trend nadał MNB podczas wtorkowej sesji.

CNB zacieśnił warunki monetarne podnosząc główną stopę procentową z 0,25 do 0,5 proc., co było zgodne z założeniem rynkowego konsensusu. Reakcja rynku była umiarkowana ze względu na zdyskontowanie wyższych wycen stóp przez rynek, który dodatkowo spodziewa się cyklu podwyżek podczas następnych posiedzeń czeskiego banku centralnego.

Zobacz także: Budowa i remont horrendalnie drogie, ceny wystrzeliły. Ekspert: To nie koniec podwyżek

W przestrzeni rynków wschodzących, Węgry z Czechami są kolejnymi krajami (po Brazylii, Turcji, Rosji i Ukrainie), które zdecydowały się normalizować politykę pieniężną co sprzyja kreacji pozytywnej aury wokół walut CEE.

Kontrastowo, Narodowy Bank Polski zasygnalizował podczas ostatnich posiedzeń, że w swoich decyzjach nie będzie kierował się scenariuszem banków w regionie (MNB, CNB), a jedynie będzie wzorował się retoryką najważniejszych banków na świecie (EBC, Fed) wobec tego zakładamy dalsze odwlekanie rozmów nt. normalizacji polityki pieniężnej w Polsce. W tym kontekście, pole do umocnienia złotego pozostaje ograniczone w dłuższym terminie.

Podczas środowej sesji wsparciem dla wspólnej waluty okazały się dobre odczyty PMI dla przemysłu oraz usług w Niemczech a także w strefie euro (odpowiednio 64,9 i 58,1 oraz 63,1 i 58). Dane makroekonomiczne potwierdzają stabilną aktywność gospodarczą w odbudowującej się po kryzysie europejskiej gospodarce.

W bieżącym tygodniu obfita ilość wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej stymuluje kurs EUR/USD. W kontekście utrzymującej się inflacji w USA, rynek będzie oczekiwał piątkowej publikacji miary PCE, który stał się ulubionym wyznacznikiem przeciętnego wzrostu cen Rezerwy Federalnej.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
analizator
rok temu
każdy polityk nie posiada gotówki, oni dziwnym trafem mają tylko i wyłącznie dużą ilość nieruchomości (patrz. obajtek, morawiecki, czy banań) wiec mają w poważaniu inflację i to czy Ty będziesz biedniejszy co miesiąc oni są ustawieni. A galopujące ceny nieruchomości to tylko na ich korzyść.
wico63
rok temu
Bo to nie po drodze PISlamsowi. Wzrost Stóp procentowych, to mocniejszy Zloty, nie po myśli. Wzrost Stóp procent, to mniejszy VAT i podatek, nie po myśli. Inflacja, co ich jakaś Inflacja obchodzi. Ważne jest trzymanie przy korycie, programy 500+ dla plebsu, choć to realnie jakieś 100 Zloty może. Mądry wie,głupi nie pozna. I tak będą mijać lata, w dostatku i mlekiem płynącym, co najmniej dla tych którzy sterują ten statek
dede
rok temu
Tanie kredyty,pompowanie bańki do bólu, a później podniesienie stóp procentowych i wydojenie naiwnych kredytobiorców większymi ratami,czyli wersja hiszpanska,bankructwa i stagnacja