Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Dolar już prawie po 4 zł

63
Podziel się:

Notowaniom złotego jak i innych walut wschodzących ciąży silny dolar. Jednak mimo że sytuacja pandemiczna w krajach Europy Środkowo – Wschodniej nie odbiega znacząco od polskiej, złoty jest w ostatnim czasie wyraźnie słabszy od czeskiej korony, czy węgierskiego forinta.

Kursy walut. Dolar już prawie po 4 zł
Kursy walut. Dolar już prawie po 4 zł. (Adobe Stock)

W ostatnim tygodniu marca polska waluta pozostaje w trendzie spadkowym. We wtorek kurs złotego wobec euro utrzymywał się powyżej 4,65, a kurs wobec dolara wzrósł w okolice 3,97. Notowaniom polskiego złotego jak i innych walut wschodzących ciążył silny dolar, gdzie para eurodolara zbliżyła się do poziomu 1,17.

Polski złoty pozostaje pod presją podaży. Klimat do słabości rodzimej waluty umożliwiła gołębia polityka monetarna Narodowego Banku Polskiego, dająca przyzwolenie do notowań kursów walutowych z polskim złotym na podwyższonych poziomach.

Sytuacja pandemiczna w krajach Europy Środkowo – Wschodniej nie odbiega znacząco od polskiej, a mimo to złoty jest w ostatnim czasie wyraźnie słabszy od czeskiej korony, czy węgierskiego forinta. Od momentu interwencji walutowych NBP utrzymywana jest słabość złotego. Doprowadziło to do zauważalnej dywergencji pomiędzy kursem złotego wobec euro oraz korony wobec euro.

Zobacz także: Nowa pomoc dla przedsiębiorców. Resort przedstawi rozwiązania w najbliższych dniach

Ponadto, forint w ostatnich dniach również nie podążył ścieżką widoczną na złotym, co jest powodowane przez mniej gołębie stanowisko banku centralnego Węgier niż NBP. Dodatkowo, nad polskim złotym ciąży niepewność dotycząca walutowych kredytów hipotecznych, gdzie oczekiwane jest orzeczenie SN.

Notowania głównej pary walutowej pozostają w trendzie spadkowym, gdzie eurodolar zdobył najniższy poziom w tym roku. Pandemiczne problemy Europy kontynentalnej w zakresie przedłużających się restrykcji podmywają założenia inwestorów w jednolite globalne odbicie gospodarcze, podczas gdy Stany Zjednoczone Ameryki przodują w globalnym wyścigu szczepień.

Trwające dyskusje dotyczące inwestycji infrastrukturalnych zdają się przekonywać inwestorów, że gospodarka USA jest na dobrej drodze do szybszego odbicia ekonomicznego i pełnego otwarcia handlu. Niechęć uczestników rynku wobec wspólnej waluty kontrastuje z lepszymi od oczekiwań danymi makroekonomicznymi w ostatnim czasie. Opublikowany we wtorek indeks nastrojów gospodarczych za marzec w strefie euro wyniósł 101 pkt. vs. 93,4 poprzednio, z kolei indeks nastrojów producentów w marcu wyniósł 2 pkt. vs. -3,1 poprzednio.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
oihceh
3 lata temu
Rząd potrzebuje miliardy na 500+, na inne obiecanki, ... i dotrzyma słowa, bo NBP rozmnoży złote (1 uncja złota daje dzisiaj 6755zł, za chwilę da kilka milionów). Te miliardy będą pochodziły z naszych oszczędności.
dziadek
3 lata temu
Dzięki pisowi już nie za długo znajdziemy się w połowie lat 70 tych ubiegłego wieku i będziemy zarabiać ok 20 dolarów miesięcznie.
Emigr
3 lata temu
Na słuchaniu takich expertow od walut jestem 1000€ w plecy ...
Citizen
3 lata temu
Przy 4,50 za euro, NBP powinien interweniować w celu obniżenia kursu, ale wygląda na to, że chcą nas wykończyć. Naród powinien być biedny i skazany na kaprysy przywódcy.
olo
3 lata temu
będzie i po 5
...
Następna strona