Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Rynek nie wycenia skrajnego orzeczenia TSUE

16
Podziel się:

Eurodolar pozycjonuje się przed posiedzeniem amerykańskiego banku centralnego. Na krajowym rynku w centrum uwagi jest orzeczenie TSUE. Opcje nie wyceniają skrajnie negatywnego orzeczenia.

Kursy walut. Rynek nie wycenia skrajnego orzeczenia TSUE
Kursy walut. Co z wyrokiem TSUE? (Adobe Stock, Miljan Živković)

Na początku tygodnia polski złoty osłabił się wobec euro. Kurs był nad poziomem 4,55 zł. Wobec dolara złoty również osłabił się - notowania zakończyły się poniżej 3,77 zł, Para EUR/USD przebiła chwilowo barierę 1,21, jednak kończyła sesję poniżej tego poziomu.

Solidne dane obrazujące odbudowanie polskiej aktywności ekonomicznej okazały się niewystarczające do umocnienia rodzimej waluty. Czynniki lokalne w postaci nieustępującej trzeciej fali pandemii oraz głęboko ujemne realne stopy procentowe przyczyniają się do spadku atrakcyjności polskiej waluty w oczach zagranicznych uczestników rynku.

Ponadto, niepewności towarzyszy czwartkowe wydanie orzeczenia TSUE, który odpowie na 5 pytań zadanych przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wynik posiedzenia, które może przybliżyć perspektywę konwersji walutowych kredytów mieszkaniowych otworzy pole do nagłej deprecjacji polskiej waluty, jednak implikowana zmienność na rynku opcji nie potwierdza istotnie wzmożonych obaw inwestorów na rynku międzybankowym.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

Stąd można wnioskować, że rynek nie nastawia się na skrajne zaskoczenie orzecznictwem Trybunału, dodatkowo deklaracja NBP na temat oferty pomocy sektorowi bankowemu łagodzi negatywny efekt systemowego wzrostu popytu banków na waluty obce. 

W poniedziałek główna para walutowa osiągnęła chwilowo najwyższy poziom w kwietniu, gdzie para EUR/USD notowana była powyżej 1,21, jednak wycofała się ze względu na słabszy odczyt indeksu instytutu Ifo z Niemiec, który wyniósł 96,8 pkt. vs prognozy rynkowej 97,8. Od początku miesiąca, słabszy dolar wymazał prawie całkowicie swoje marcowe wzrosty wobec wspólnej waluty.

Euro wspierane jest perspektywą wypełnienia luki w procesie szczepień w Europie kontynentalnej oraz odwzorowania pokryzysowego odbicia gospodarczego, tak jak to ma miejsce w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Co więcej, w krótkim terminie wsparcie euro motywowane jest kwietniowym stromieniem krzywej rentowności europejskich obligacji skarbowych zarówno w ujęciu nominalnym jak i realnym.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
mario
3 lata temu
Reakcja waluty na drenowanie obywateli z gotówki za pomocą toksycznych umów .Banki w Polsce zniszczyły setki tysiące kredytobiorców ,teraz pora zapłacić za ten numer stulecia.
jaa
3 lata temu
Stopy proc. poniżej inflacji ograbiają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Jacek
3 lata temu
Banki to instytucje finansowe działające w oparciu o licencje państwowe, więc państwo jest współodpowiedzialne za przekręty bankowe i musi się z tym liczyć
Wiktor
3 lata temu
Sztuczne zaniżanie złotego... np. dziś WIG istotnie w górę a złoty w dół... to ewidentne oszustwo uchodzi bezkarnie finansjerze... i tak jest już od lat... gdzie jest rząd i jego agendy mające sprawować nadzór by takie rzeczy się nie działy... dziki zachód!
darek
3 lata temu
Brawo pani Krystyno .Brawo pani Sędzio jestesmy panią bronic Polski przed Zagranicznymi interwencjami Wumi ,broni Wolności