Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Solidne dane GUS mogą ograniczyć skalę przeceny złotego

3
Podziel się:

W piątek w centrum uwagi krajowych inwestorów będą publikacje dotyczące PKB w drugim kwartale i inflacji. Od nich może zależeń ostateczny bilans tygodnia dla polskiej waluty.

Kursy walut. Solidne dane GUS mogą ograniczyć skalę przeceny złotego
Kursy walut. Co z euro i dolarem? (Flickr, Fox Wu, (CC BY 2.0))

W czwartek złoty lekko umocnił się w relacji do głównych walut, gdzie po teście poziomów powyżej 4,59 oraz 3,91 dla par EUR/PLN oraz USD/PLN, ostatecznie notowania na koniec dnia znalazły odpowiednio się poniżej 4,58 oraz 3,90.

Niewielka zmienność towarzyszyła kwotowaniom EUR/USD, gdzie para utrzymywała się przy 1,1730.

Kalendarz publikacji makroekonomicznych w czwartek nie obfitował w tak istotne publikacje jak w ostatnich dniach, jednak kolejne odczyty amerykańskich danych inflacyjnych oraz z rynku pracy przyciągały uwagę. Tym razem były to jednak indeksy o nieco mniejszym wpływie na notowania rynkowe, gdzie inflacja producentów (PPI) wzrosła w lipcu o 7,8 proc. r/r z oczekiwanej stabilizacji na 7,3 proc.

Zobacz także: Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

Dane potwierdzają presję cenową widoczną w amerykańskiej gospodarce, co stanowi jeden z warunków do rozpoczęcia procesu normalizacji polityki pieniężnej. Dolar pozostawał na ostatniej sesji relatywnie mocny, do czego przyczynia się również korzystna sytuacja na rynku pracy.

Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła w ostatnim tygodniu do 375 tys. wobec 385 tys. poprzednio. Coraz bliższe widmo początku ograniczenia skupu aktywów przez Fed jest pozytywne dla dolara, co z kolei negatywnie oddziałuje na waluty rynków wschodzących.

Złoty w ostatnim czasie pozostaje wrażliwy na wahania amerykańskiego dolara nawet na tle innych walut rynków wschodzących. W porównaniu do innych walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej (przede wszystkim do węgierskiego forinta oraz czeskiej korony), PLN zachowuje się słabiej z powodu braku podwyżek stóp procentowych ze strony polskich władz monetarnych.

Dodatkowo na notowaniach złotego ciąża w ostatnim czasie również ryzyka polityczne oraz konflikt z organami unijnymi.

W piątek oddech złotemu mogą dać solidne dane makroekonomiczne. Oprócz inflacji, wśród której istotne będą szczegóły dające wskazówki na temat wskaźnika bazowego, solidne wsparcie może dać oczekiwany ponad 10 proc. r/r wzrost PKB za drugi kwartał tego roku.

Ponadto, opublikowane zostanie saldo rachunku obrotów bieżących, które powinno potwierdzić, że w ujęcie 12-miesięcznym wciąż utrzymana została solidna nadwyżka.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Koń na biegun...
3 lata temu
Ktoś zapomniał dodać, że Miska Ryżu, sądownie karany kłamca, jak mówi po niewczasie Gowin, ukrywa dług publiczny. Skończymy jak Grecja, obniżenie płac, emerytur, podwyżki cen, koniec socjalu. Tylko, że oni nie byli skonfliktowani z resztą UE i USA, zatem dostali solidarne kredyty, a poza tym mieli euro. Zobaczycie, gdzie będziecie mogli sobie wsadzić złotówki. Tylko wtedy nie będzie już kogo ścigać za przekręty, bo byłych ministrów z pisu trzeba będzie szukać w Izraelu lub w Moskwie.
Dziadek
3 lata temu
Patrzcie państwo! Tylko 4,58 za euro. Złoty się umocnił. Jeszcze parę lat rządów tych intelektualnych złomów i za EUR będziesz płacił po 45.80. A Polska będzie rajem dla reszty Europy, bo już w niej nie będziemy, ceny hoteli będą dla nich śmieszne, tylko wałówkę trzeba będzie zabierać ze sobą, bo na półkach w sklepie będzie ocet i czasami musztarda.
Jarek
3 lata temu
Kursy walut są reakcją na sytuację polityczną. Pis jest nieudolny i czeka nas Korea z kimem kaczyńskim na czele