Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. USA zapowiadają otwarcie gospodarki, a złoty się osłabia

23
Podziel się:

Mocniejszy niż oczekiwano spadek marcowej sprzedaży detalicznej w Polsce nie zaszkodził złotemu. Polska waluta osłabiła się jednak po południu w środę, kiedy na sile zaczął zyskiwać dolar. Dolara wsparło nie tylko odbicie cen ropy, ale też doniesienia o możliwym pełnym „otwarciu” amerykańskiej gospodarki już pod koniec lata.

Amerykańska gospodarka może zostać w pełni "odmrożona" pod koniec lata.
Amerykańska gospodarka może zostać w pełni "odmrożona" pod koniec lata. (PAP Codzienny, PAP, EPA, MICHAEL REYNOLDS )
bEswjYLF

Środowa sesja przyniosła wyraźne osłabienie złotego. Po długiej konsolidacji przy 4,53 pod koniec dnia kurs euro wzrósł w środę do 4,555 zł.

Z kolei w reakcji na umocnienie dolara na rynku głównej pary walutowej (eurodolar spadł do 1,08) notowania kursu USD/PLN chwilowo przebiły opór i wzrosły powyżej 4,216.

Opublikowane, kolejne krajowe publikacje makroekonomiczne ponownie pokazały jak negatywnie na polską gospodarkę wpływa wprowadzony w związku z pandemią COVID-19 lockdown. Po słabych danych z rynku pracy i dot. produkcji sprzedanej przemysłu, również marcowa sprzedaż detaliczna (z wynikiem na poziomie -7,1 proc. rok do roku wobec 9,6 proc. w lutym) pokazała recesyjne odczyty, wskazujące nie tylko na spadek popytu na dobra trwale (w związku z wprowadzonymi ograniczeniami w handlu), ale też na brak większego zainteresowania produktami żywnościowymi.

bEswjYLH
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Ogólnie marcowe dane nie są jeszcze tragiczne, ale ekonomiści spodziewają się, że to dopiero początek problemów polskiej gospodarki. Wychodzenie z globalnej recesji może być długie i trudne, a do tego eksperci ostrzegają, że świat czeka jeszcze druga fala zakażeń koronawirusem, najprawdopodobniej jesienią i zimą.

Mocniejszy niż oczekiwał rynek (prognozowano -4 proc. rok do roku) spadek marcowej sprzedaży detalicznej nie sprowokował inwestorów do nasilenia przeceny PLN. Najwyraźniej nastroje wspierały doniesienia na temat kolejnych pakietów stymulacyjnych dla gospodarek i planów stopniowego powrotu do działalności w niektórych krajach.

bEswjYLN

M.in. Węgry zapowiadały dalsze działania mające na celu wsparcie przedsiębiorstw i sygnalizowały możliwość odmrażania gospodarki. Państwowy bank MFB poinformował, że uruchomi program pożyczek dla przedsiębiorstw w wysokości 1,49 bln węgierskich forintów. Na Węgrzech rusza też powoli przemysł samochodowy. O wznowieniu produkcji poinformowało w środę Suzuki, inni producenci aut także zasygnalizowali, że planują wznawiać działalność. Zakres wsparcia dla gospodarki dotkniętej koronawirusem zwiększył także rząd Czech.

Dopiero pod koniec sesji europejskiej, wraz z nasilającą się tendencją spadkową euro wobec dolara, inwestorzy przystąpili do mocniejszej wyprzedaży złotego. Dolara wspierały nie tylko rosnące ceny ropy naftowej, ale też doniesienia o możliwym pełnym „otwarciu” amerykańskiej gospodarki już pod koniec lata.

W ocenie sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina, do tego czasu, po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa najnowszego pakietu pomocy wartości 484 mld dolarów, gospodarka będzie miała wszelkie niezbędne fundusze potrzebne do poradzenia sobie z zamknięciem wymuszonym przez epidemię koronawirusa.

bEswjYLO

Joanna Bachert, PKO BP

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEswjYMi
KOMENTARZE
(23)
50
rok temu
A GDZIE SIE PODZIALY KURSY WALUT GDZIE JEST TABELA ZAMIAST CZYTANIA BZDURNYCH PSELDO EXSERTOW
Bogaty
rok temu
Dolar powinien kosztowac 8 zł
korespondency...
rok temu
Szybciej wybrać dudę na prezydenta (10 maja) , bo za miesiąc wyjedzie na taczce !
bEswjYMj
Marcin
rok temu
Nie rozumiem, skąd to osłabienie, przecież w TVP mówili, że jesteśmy wiodącą gospodarką europy i mamy silną walutę. Muszę jeszcze więcej oglądać, z pewnością pan prezes ogłosi, że choć złotówka słabnie to tak naprawdę się wzmacnia. Tak samo było jak pani Szydło miała w głosowaniu 27:1. Wtedy prezes ją witał z kwiatami i gratulował zwycięstwa.
Bez rybu
rok temu
bankster dodrukuje trochę banknotów, żeby rozdać przed wyborami
...
Następna strona