Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. W centrum uwagi dolar i dane z USA

44
Podziel się:

Oddalająca się perspektywa normalizacji polityki pieniężnej w USA osłabia dolara. Umocnił się za to złoty. Kurs amerykańskiej waluty znalazł się w okolicach 3,74 zł, a euro kończyło wtorkową sesję na poziomie 4,54 zł.

Kursy walut. W centrum uwagi dolar i dane z USA
Kursy walut. Co z dolarem? (money.pl, Rafał Parczewski)

Podczas wtorkowej sesji dolar nie zdołał odrobić strat po ostatnich spadkach spowodowanych rozczarowującymi danymi z amerykańskiego rynku pracy, które oddalają perspektywę potencjalnych rozmów o normalizacji polityki pieniężnej przez Fed.

Czynnikiem hamującym umocnienie dolara jest wiara uczestników rynku w pokryzysowe odbicie aktywności gospodarczej strefy euro. W tym kontekście inwestorzy dyskontują zacieranie różnic pomiędzy Europą kontynentalną a USA w globalnym wyścigu szczepień, które powinny przybliżyć europejskie gospodarki do luzowania krajowych restrykcji w okolicy połowy roku.

Potwierdzają to ostatnie dane makroekonomiczne, oraz nastroje inwestorów i analityków w odniesieniu do aktualnej sytuacji gospodarczej, do których dołączył wtorkowy odczyt indeksu niemieckiego instytutu ZEW z wynikiem 84,4 pkt za maj vs. 70,7 poprzednio. Otwiera to pole do spadku awersji wobec aktywów mniej bezpiecznych.

Zobacz także: Pensja płatna pod stołem. "Solidarność" chce "policji pracy"

Wraz z globalnym trendem reflacyjnym zyskują waluty surowcowe, w tym Antypody (AUD, NZD), które motywowane są dodatkowo wzrostami cen rudy żelaza oraz waluty krajów skandynawskich (NOK, SEK), które równie wrażliwe są na globalne wahania czynników ryzyka.

Spośród walut CEE3, słabiej od złotego zachowywał się węgierski forint, z kolei czeska korona zakończyła handel na zbliżonym poziomie jak złoty wobec głównych walut.

U naszych sąsiadów opublikowane zostały odczyty inflacji, która na Węgrzech w kwietniu wzrosła o 5,1 proc., a w Czechach o 3,1 proc. Wyższe od oczekiwań dane wzmacniają oczekiwania rynku na podwyżki stóp procentowych, w przypadku Czech taki ruch był sygnalizowany ze strony banku jeszcze w drugiej połowie 2021 roku.

We wtorek inwestorzy czekali też na wyrok Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych. Ostatecznie SN zdecydował, że zwróci się jeszcze o opinie m.in. do NBP, KNF i Rzecznika Finansowego. Tym samym rozstrzygnięcie przesunie się znowu w czasie.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
urlopowicz
rok temu
Pisarze prorokowali już rok temu,że dolar po 5 pln tuż, tuż , teraz wieszczą, że ojro będzie po 6 pln-efekt-ruch w kantorach, ale przed wyjazdem na wczasy.
POL
rok temu
Złoty jest tyle warty co nas rząd
hahahah
rok temu
Co się ze złotym dzieje - rząd drukuje pusta kasę na potęgę bo nie pozwala ludziom pracować
Sejmolog
rok temu
Szybciutko trzeba przyjąć euro, bo pożyczymy miliardy euro po 4,55 a za 5 lat będziemy oddawać po 5,50 zł za euro !!!!
qer
rok temu
Stopy proc. poniżej inflacji ograbiają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Obniżka stóp % i gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
...
Następna strona