Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komentarze walutowe
26.05.2020 18:02

Kursy walut. Złoty dużo mocniejszy wobec euro i franka, ale to nie potrwa długo

We wtorek złoty bardzo wyraźnie umacnia się wobec euro i franka szwajcarskiego. Jest to największe dzienne umocnienie od lat. Kurs euro spadł poniżej 4,50 zł, a franka poniżej 4,20 zł. Jednak w najbliższych dniach te poziomy mogą nie zostać utrzymane - ocenia Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Kursy walut. Złoty dużo mocniejszy wobec euro i franka.

Złoty dziś jest na drodze do tego, żeby umocnić się względem euro o ponad 4 grosze i jest to największe umocnienie złotego względem euro od 2016 roku – mówi Bartosz Sawicki, kierownik departamentu Analiz TMS Brokers.

- Frank szwajcarski również tanieje o ponad cztery grosze. Jest to jeden z tych dni na przestrzeni ostatnich 2-3 lat, kiedy frank tanieje najmocniej – dodaje.

Złotemu w końcu udzielił się trwający od początku kwietnia dość silny rajd na rynkach najbardziej ryzykownych. W tym czasie indeksy giełdowe rosły, a złoty cały czas pozostawał w dołku. Jednak w tym tygodniu uderzenie entuzjazmu wśród globalnych inwestorów jest naprawę imponujące. We wtorek WIG20 wzrósł o prawie 4 proc. – Mamy środowisko inwestycyjne jednoznacznie sprzyjające ryzykownym walutom. Złoty długo nie mógł umocnić się do euro i spaść poniżej 4,50, jednak w końcu to się udało – zaznacza Sawicki.

We wtorek po południu kurs euro wynosi 4,43 zł, dolara amerykańskiego 4,04 zł, a franka szwajcarskiego 4,18 zł. – Nie do końca dostrzegamy fundamentalne uzasadnienie tak silnego ruchu. W rezultacie widzimy dość wysokie ryzyko, że te poziomy w najbliższych dniach nie zostaną utrzymane – ocenia Sawicki. Euro może powrócić do 4,50 zł, dolar amerykański do 4,10 zł, a frank szwajcarski do 4,25 zł .

Zdaniem eksperta, frank szwajcarski powinien tracić na wartości wraz z ożywaniem globalnej gospodarki. Na rynkach międzynarodowych dominuje optymizm związany z odmrażaniem. Inwestorzy wręcz euforycznie reagują na wszelkie nowe, nawet niepotwierdzone doniesienia o potencjalnych lekach, szczepionkach na koronawirusa. Zupełnie zobojętnieli natomiast na negatywne informacje z gospodarek. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wręcz fatalne dane dotyczące sprzedaży detalicznej czyprodukcji przemysłowej Polsce, które spadły o ponad 20 proc. rok do roku.

– Mamy też napięcie na linii Pekin-Waszyngton, ale inwestorzy nie chcą tego dostrzegać i entuzjastycznie reagują na perspektywę odmrażania gospodarek. Nie można też zapominać, że rządy, a przede wszystkim banki centralne, w ostatnich dwóch miesiącach ostro poluzowały swoją politykę, zapewniając właściwie nieograniczoną płynność rynkom finansowym. Ta płynność na pewno sprzyja rajdowi najbardziej ryzykownych instrumentów – ocenia Sawicki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: komentarze walutowe, forex, kurs złotego, złoty, euro, frank szwajcarski
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-05-2020

jopspuścili euro,dolara,franka gracze a za chwilę tanio je odkupią i złotówka znów spadnie ,to tylko gra

26-05-2020

gazczyżby NBP i rząd rzucili walutę na rynek ? a przecie słaba złotówka też ma zalety

26-05-2020

LukaszZabierzcie w końcu ta czerwona kulke z napisem cobid 19 bo bardzo utrudnia pisanie i czutanie komentarzy.

Rozwiń komentarze (28)