Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|
aktualizacja

Kursy walut. Złoty słabnie przed posiedzeniem RPP

49
Podziel się:

W środę w centrum uwagi będzie zebranie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), na którym zapadnie decyzja w sprawie stóp procentowych. Rada powinna wesprzeć wyceny polskich obligacji, ale polska waluta na razie słabnie.

Kursy walut. Złoty słabnie przed posiedzeniem RPP
Kursy walut. Co ze złotym? (Adobe Stock)

We wtorek doszło do osłabienia polskiego złotego, gdzie kurs euro kończył dzień w okolicach 4,55 zł. Spadek kursu EUR/USD w okolice 1,20 pchał również w górę kurs dolara powyżej 3,79 zł.

Podczas wtorkowej sesji polski złoty zaliczył lekkie osłabienie wobec euro. Wyższy odczyt inflacji zapewne nie zmieni nastawienia NBP wobec prowadzonej polityki pieniężnej. W tym kontekście uczestnicy rynku będą obserwowali środowe posiedzenie RPP, po którym zostanie opublikowany komunikat.

Zakładamy, że Rada podtrzyma stanowisko, że wyższa inflacja jest czynnikiem przejściowym i wynika z przyczyn egzogenicznych. Oczekiwać można, że bank centralny w komentarzu będzie starał się chłodzić oczekiwania rynkowe na podwyżki stóp procentowych w najbliższych latach. Na taki scenariusz wskazują wypowiedzi większości członków Rady, a także sygnalizowane w maju dalsze zwiększanie skali skupu aktywów papierów dłużnych w ramach aukcji organizowanych przez NBP.

Zobacz także: Emerytura bez podatku. Ekspert ocenia odważny pomysł

Rynek skupia się również na piątkowym posiedzeniu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, który w okrojonym składzie siedmiu sędziów odpowie na pytania zadane przez Rzecznika Finansowego dotyczących sposobu rozliczeń pomiędzy stronami po unieważnieniu umowy kredytowej, z kolei 11 maja Sąd w pełnym składzie orzeknie na temat zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych.

Orzeczenia, które zwiększyłyby prawdopodobieństwo masowych ugód z klientami, a więc nagłej konwersji kredytów walutowych mogą skutkować wzmożonym popytem banków komercyjnych na waluty obce na rynku międzybankowym. Otwiera to pole do wyższej zmienności na polskim złotym i może prowadzić do jego osłabienia.

Oczekujemy, że w scenariuszu presji na złotego, prawdopodobny jest udział NBP w procesie konwersji kredytów, który dysponuje znaczną podażą rezerw walutowych zdecydowanie przekraczającą zobowiązania banków, co powinno łagodzić osłabienie rodzimej waluty. 

Pozytywne informacje odnośnie postępu walki z pandemią w Europie kontynentalnej, zwłaszcza w kontekście luzowania pandemicznych restrykcji nie zdołały umocnić wspólnej waluty, która traciła ok. 0,4 proc. wobec dolara podczas wtorkowej sesji.

Korekcyjne umocnienie amerykańskiej waluty wobec walut G6 oraz EMFX wynika z planów odmrożenia poszczególnych stanów w USA w maju oraz nastawienia rynku na kolejne dobre dane makroekonomiczne, których odczyty zostaną opublikowane w bieżącym tygodniu.

Dodatkowo, wsparciem dla dolara pozostaje wypowiedź szefa Fed w Dallas, Roberta Kaplana, który proponuje normalizację polityki pieniężnej w postaci taperingu skupu aktywów. Pod tym kątem rynek będzie skupiał się na wypowiedzi innych ,"stanowych" szefów Rezerwy Federalnej, które będą miały miejsce w środę w godzinach wieczornych.

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Krakauer
rok temu
w Galicji mieliśmy swoje Korony , a monety z ukochanym z Woli Boga Panującym Franciszkiem Józefem były ze srebra i złota , i po co było to zmieniać ?
Anty de Bill
rok temu
I o to chodzi. Za rok Holecka dumnie ogłosi, że z funduszu odbudowy Unia dawała 250mld zł a dzięki rządowi i jego szefowi który w wieku 5 lat obalił komunizm dostaliśmy 285mld zł. Prawda, że to ładniej brzmi niż: Unia dawała 57 mld euro i dostaliśmy 57 mld euro?
OTUA
rok temu
Jak UE daje nam Miliardy EURO to 1 euro moze byc po 20 zl bedzie wiecej
okropny
rok temu
A po rządach Szydło i Morawieckiego spodziewaliście się czegoś innego??? NIEMOTY kiosk ruchu by zbankrutowały.
babcia
rok temu
Morawiecki podnosi wynagrodzenia ale jeszcze bardziej ceny w sklepach
...
Następna strona