Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Tak wzrosną świadczenia od marca. ZUS przedstawia wyliczenia

210
Podziel się:

Od 1 marca nastąpi kolejna waloryzacja emerytur i rent. ZUS przypomina, że jest przeprowadzana z urzędu i nie trzeba składać żadnego wniosku. Wzrosną nie tylko emerytury i renty, ale także inne świadczenia.

Tak wzrosną świadczenia od marca. ZUS przedstawia wyliczenia
12,12 proc. w tym roku wyniesienie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur (Adobe Stock)

Waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, czyli m.in. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Obejmuje ona również dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS wylicza wysokość świadczeń po waloryzacji

Świadczenie w wysokości, która przysługiwała na koniec lutego danego roku, jest mnożone przez wskaźnik waloryzacji. Zależy on od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok powiększonej o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. W marcu 2024 roku emerytury i renty zostaną podniesione procentowo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

W 2024 r. wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 12,12 proc.

ZUS wylicza świadczenia po waloryzacji. I od marca najniższa emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej zostanie podwyższona z 1588,44 zł do 1780,96 zł. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy po waloryzacji wyniesie 1335,72 zł.

Kwota graniczna, której przekroczenie odbiera całkowicie prawo do świadczenia uzupełniającego (tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji) – po waloryzacji zwiększy się do 2419,33 zł - wylicza ZUS.

Zakład informuje także o wysokości świadczenia honorowego dla stulatków. Osoby, które swoje setne urodziny będą obchodzić po 29 lutego, otrzymają 6246,13 zł miesięcznie.

ZUS informuje także o wzroście innych świadczeń:

  • dodatek dla sieroty zupełnej - wzrost z 553,30 zł do 620,36 zł,
  • dodatek pielęgnacyjny – z 294,39 zł do 330,07 zł,
  • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji – z 441,59 zł do 495,11 zł,
  • ryczałt energetyczny – z 255,17 zł do 299,82 zł.

Wyższe świadczenia. Nie trzeba składać wniosku

ZUS informuje, że aby świadczenie zostało zwaloryzowane, nie trzeba składać wniosków – odbywa się to automatycznie.

Każdy emeryt i rencista, który na 29 lutego miał prawo do wypłaty świadczenia z ZUS, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojej emerytury lub renty. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji ZUS wyśle również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(210)
IGA
miesiąc temu
A co z zasiłkiem pielęgnacyjnym który wynosi 215,13 od kilku lat nie jest waloryzowany !!!!! Kiedyś był na poziomie dodatku pielęgnacyjnego
Irmina
2 miesiące temu
Jako absolwentka Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, teraz pracująca jako Technik administracji, mogę z całą pewnością stwierdzić, że wybór tego kierunku był strzałem w dziesiątkę. Codzienna praca przynosi mi wiele satysfakcji, a widząc, że na rynku nie brakuje pracy dla techników administracji, mogę spokojnie planować swoją przyszłość.
Polak emeryt
2 miesiące temu
Rząd okrada emerytów podwójnie, ponieważ zabiera nam podatek zdrowotny 9% od kwoty dochodu brutto i znowu od kwoty dochodu brutto zabierany jest podatek dochodowy 12%. To oznacza złodziejskie, podwójne opodatkowanie. Łatwo okradać emeryta bo nie ma on wyboru. Emerytury ,,na czarno" nie można pobierać.
żałosne
2 miesiące temu
Dziennie to samo piszecie.
Polak emeryt
2 miesiące temu
Ci co głosowali na Tuska i jego wasali teraz jeszcze głowę podnoszą, zamiast przeprosić, że doprowadzili do nieszczęścia Polski i Polaków.
...
Następna strona