Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Odszkodowania za NOP-y. Dworczyk zapowiada projekt ustawy

10
Podziel się:

Projekt powołujący Fundusz Kompensacyjny ma zostać wniesiony na tym lub na następnym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk na antenie Polsat News. To z jego środków mają być wypłacane odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne (NOP).

Odszkodowania za NOP-y. Dworczyk zapowiada projekt ustawy
Odszkodowania za NOP-y. Minister Michał Dworczyk zapowiada, kiedy projekt ustawy. (KPRM, KPRM)

Fundusz Kompensacyjny, według wcześniejszych zapowiedzi rządzących, miał wystartować od maja. Tymczasem projekt ustawy utknął w konsultacjach społecznych, o czym pisaliśmy kilka tygodni temu. Dlatego też minister Michał Dworczyk w rozmowie na antenie Polsat News został zapytany, kiedy można się spodziewać wpłynięcia projektu do Sejmu.

- Projekt Funduszu Kompensacyjnego ma według mojej wiedzy zostać wniesiony albo na najbliższym lub kolejnym posiedzeniu Sejmu. Jego przygotowanie zajęło sporo czasu, choć pierwszy projekt był gotowy już dawno - wyjaśnił Michał Dworczyk. - Było sporo uwag, dużo konsultacji, ten dokument był doprecyzowywany - dodał szef KPRM.

Zobacz także: Rolnicy żądają powołania krajowego sztabu kryzysowego. Piszą do premiera

Trzeba jednak podkreślić, że NOP-y występują w mniej niż 0,1 proc. wszystkich wykonanych szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Wszyscy poszkodowani mają również otrzymać odszkodowanie, gdyż FKSO ma działać z mocą wsteczną.

Z projektu ustawy wynika, że środki z FKSO trafią do osób, które po podaniu szczepienia będą musiały spędzić w szpitalu więcej niż 14 dni. Świadczenie otrzymają też te osoby, które po podaniu preparatu będą miały wstrząs anafilaktyczny (a to stan zagrożenia życia związany z alergią lub substancją uczulającą).

Obserwacja w szpitalu lub na izbie przyjęć w związku z reakcją alergiczną wyceniana jest na 3 tys. złotych. Jeżeli nie skończy się na obserwacji, a konieczna będzie hospitalizacja (krótsza niż 14 dni) - odszkodowanie wyniesie 10 tys. złotych. Wysokość stawki wprost zależy od tego, ile czasu ktoś spędzi w szpitalu.

Pobyt od 14 do 30 dni to od 10 do 20 tys. złotych odszkodowania. Pobyt od 30 do 50 dni to już nawet 35 tys. złotych z Funduszu Kompensacyjnego. A jeżeli ktoś spędzi w szpitalu od 91 do 120 dni, to otrzyma do 89 tys. złotych. Hospitalizacja powyżej 120 dni to automatycznie 100 tys. złotych odszkodowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Gość
3 lata temu
A będzie dotyczyć to też innych szczepień, czy tylko na covid?
Waldi
3 lata temu
Kiedy ludzie wreszcie zrozumieją że i szczepienia i ewentualnie odszkodowania będą płacone z ich pieniędzy?
JAM
3 lata temu
Moje pytanie: skąd będą pochodziły fundusze na odszkodowania dla poszkodowanych w eksperymentach medycznych? Koncerny farmaceutyczne mają ludzkie "króliki" doświadczalne, do których dopłacają wszyscy podatnicy, więc logiczne byłoby, żeby to z ich zysków tworzone były te fundusze odszkodowawcze. Ale pewnie to polski podatnik dołoży do tego interesu. I to każdy, nawet ten, co nie chce uczestniczyć w tej hucpie szczypawkowej. Firmy ubezpieczeniowe nie mają zamiaru ubezpieczać od skutków eksperymentu, więc zrobimy zrzutkę narodową. A koncerny będą mnożyć zyski. I jeszcze dodatkowo zarobią na medykamentach stosowanych do leczenia tych, którzy zostaną poszkodowani. A kto poniesie koszty hospitalizacji?
darko
3 lata temu
zobaczymy za 3 lata jak będą czuli się poszczepieńcy
Oony
3 lata temu
Zaczęli dopłacać do szczepień, nieźle.