Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Złoty zareagował. Zaskoczenie po decyzji RPP

191
Podziel się:

Złoty zareagował na decyzję Rady Polityki Pieniężnej niemal jednoprocentowym wzrostem. RPP obniżyła stopy procentowe o 25 p.b. Po godz. 15. kurs wobec dolara wynosił 4,37 zł, a względem euro 4,59 zł. Reakcja polskiej waluty jest zupełnie inna niż we wrześniu. Złoty zaskakująco się umacnia.

Złoty zareagował. Zaskoczenie po decyzji RPP
Złoty reaguje na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (GETTY, SOPA Images)

W środę po południu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła najnowszą decyzję. Stopy procentowe ponownie zostały ścięte. Tym razem z poziomu 6,00 do 5,75 proc. Ruch o 25 punktów bazowych jest zgodny z przewidywaniami rynku, ale mimo to wywołał reakcję.

Po decyzji RPP za jednego dolara trzeba było płacić 4,37, a za euro 4,59 zł. Oznacza to wzmocnienie polskiej waluty - o niemal 1 proc. względem dolara.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Łamanie reguł się mści". Ekspert mówi, co będzie z cenami paliw po wyborach

Podobny trend widoczny był przed południem. Złoty około południa umocnił się wobec dolara. Notowania amerykańskiej waluty spadły z początkowego poziomu 4,44 do 4,41 zł. W przypadku euro ruch był mniej zdecydowany - wahał się w zakresie 4,63-4,64 zł.

Miesiąc temu reakcja złotego była silniejsza. Poprzednia decyzja RPP była bardziej gwałtowna i zdecydowanie mniej spodziewana. Wówczas to współczynnik obniżono o 75 p.b. Kurs złotego zareagował silniejszą przeceną - polska waluta po ogłoszeniu decyzji RPP straciła na wartości zarówno wobec euro jak i dolara o ok. 2 proc. - rynek pokazał Radzie Polityki Pieniężnej czerwoną kartkę.

"Większa obniżka negatywna"

O tym, że decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami rynku świadczą też wyniki ankiety opublikowanej przez ObserwatorFinansowy - należący do NBP. 89,9 proc. ekonomistów zadeklarowało, że "spodziewa się, że RPP obniży w październiku stopy procentowe NBP o 25 pb. lub 50 pb."

Większa obniżka byłaby naszym zdaniem negatywna dla waluty i trudno byłoby liczyć na zneutralizowanie tego jastrzębim tonem komunikacji: po dwóch z rzędu decyzjach rozmijających się z wcześniejszą sygnalizacją, słuchanie kolejnych sugestii miałoby niewielki sens - czytamy w komentarzu banku.

Eksperci banku spodziewają się jeszcze jednej obniżki stóp procentowych w tym roku. Ich zdaniem listopadowy spadek wyniesie 25 p.b.

Pierwsze komentarze

Wzmocnienie złotego po decyzji RPP spotkało się z reakcją komentatorów. "Złoty po decyzji RPP potężnie się umacnia - niby dlatego, że nie obniżyli mocniej. A naprawdę dlatego, o czym już pisałem, że pojawili się natychmiast interwenci. Tak jakby tylko czekali. Ale przecież nie mogli z góry znać decyzji, prawda?" - napisał ekonomista Piotr Kuczyński.

"Mogło być gorzej - taka chyba jest refleksja rynku po cięciu o 25bp (referencyjna 5,75 proc.) bo niby oczekiwane było -25, ale po wrześniu były istotne obawy, że może być więcej" - pisze z kolei główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.

Decyzję RPP analizuje też z Michał Stajniak XTB. "Inflacja za wrzesień spadła do 8,2 proc. rok do roku, natomiast miesięcznie był to spadek o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca, jeden z większy w ostatnich latach. Właśnie dlatego wydawało się zasadne, że RPP zdecyduje się na kolejną obniżkę, choć mniejszą, aby dalej nie szkodzić polskiemu złotemu. To w zasadzie się udało, gdyż para USDPLN po teście poziomu 4,45 przed otwarciem europejskich rynków, chwilę po decyzji znalazła się na poziomie 4,37. Trochę w tym oczywiście samej słabości dolara, ale z pewnością inwestorzy w Polsce odetchnęli z ulgą, że nie mieliśmy tak dużej niespodzianki jak miesiąc temu" - pisze.

Analizy Pekao zwracają uwagę na relację złotego do unijnej waluty. "Po decyzji RPP EURPLN wraca do "preferowanego" przedziału 4,40-4,60. Rynek oczekiwał większej obniżki stóp niż ta, którą dowiozła dziś Rada. Złoty będzie czynnikiem wpływającym na rytm obniżek stóp" - napisali eksperci banku.

Robert Kędzierski, dziennikarz money.pl 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(191)
Wert
7 miesięcy temu
A miał być armagedon wg okołotefałenkowych speców od ekonomii. A tu ZONK! Glapa wie co robi. 😀😀😀👍
gdf
7 miesięcy temu
Jeśli zapowiadana debata w TVPiS,- tej zwyrodniałej stacji w pełni przejętej przez mafię Kaczyńskiego- w której wyraził swój udział premier Tusk a stchórzył ten karzeł i złoczyńca z Nowogrodzkiej będzie prowadzona przez tych łajdaków typu Rachoń, czy Kłeczek podobnie jak to tam na co dzień się odbywa to nie ma sensu. Ten szkodnik Kaczyński jak i oszust Morawiecki mają pełne gęby pustych frazesów tylko na spędach ze swoim aktywem partyjnym ale konfrontacji w świetle faktów i pytań uciekają i boją się jak diabeł święconej wody. Wiadomo przecież , ze te kreatury udające dziennikarzy dostarczą gotowe pytania przedstawicielowi mafii pisowskiej z wyprzedzeniem. Ponadto będą przerywać wypowiedzi Tuska aby tylko widzowie nie dowiedzieli się o faktach, o oszustwach, przestępstwach jakich ekipa Kaczyńskiego, Morawieckiego się w ciągu 8 lat dopuściła.
Punkt widzeni...
7 miesięcy temu
Gdyby PiS potrafił zebrać kilkaset tysięcy ludzi na marszu to żaden historyk z IPN by ich do Niemców nie porównywał.
Historyk
7 miesięcy temu
Niemcy też tylko maszerowali w 1933-39 i nic z tego dobrego nie wyszło.
gfc
7 miesięcy temu
Marsz Miliona Serc był największą manifestacja polityczną w historii wolnej Polski. To był wielki sukces Donalda Tuska, Koalicji Obywatelskiej, całej opozycji i jej wyborców. Ponury spęd aparatu partyjnego Pis-u, płatnych klakierów tylko za przepustkami zwiezionych do Katowic w otoczonym Spodku przez policję był szokującym kontrastem z maszerującą przez Warszawę pogodną, otwartą, europejską Polską. Wyreżyserowany seans pogardy wobec Tuska i opozycji pokazał, że PiS z Kaczyńskim, Morawieckim jest w desperackiej formie i broni się już tylko w tej mowie nienawiści przed nieuchronną utratą władzy. Ta mafia używa miliardów złotych jakie wykradła Polakom na ta obrzydliwą propagandę. Tej szajki tak zdemoralizowanej już nic nie uratuje przed utratą władzy mimo olbrzymiej przewagi finansowej. Dość PIS bolszewii, dość rabowania Polski
...
Następna strona