Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZI
|

Polacy oszczędzają. Eksperci mówią o popytowej bombie

33
Podziel się

Podczas pandemii ludzie zaczęli oszczędzać. Zdaniem ekonomistów może to oznaczać, że gdy tylko zagrożenie koronawirusem ustąpi, nastąpi fala popytu, która wyciągnie nas z głębokiego kryzysu.

Polacy oszczędzają. Eksperci mówią o popytowej bombie
Oszczędności pomogą wyjść z kryzysu. (Pixabay)
bDIEszfV

W ciągu ostatniego roku oszczędności gospodarstw domowych sięgnęły 135 mld zł, czyli 9,3 proc. w relacji do dochodów do dyspozycji z tego okresu.

Rok wcześniej było to były to zaledwie 34 mld zł.

Chomikowanie pieniędzy to przede wszystkim efekt pandemii. Strachu przed bezrobiciem, oraz restrykcji sanitarnych, które wydawanie pieniędzy skutecznie utrudniały.

bDIEszfX
Zobacz także: Polacy ograniczą wydatki na święta o 30 proc., ale nie kosztem prezentów

Efekt jest taki, że wiele gospodarstw domowych ma poduszkę finansową, jakiej nigdy wcześniej nie miała.

Jak pisze "Puls Biznesu", takie odkładanie pieniędzy może wyciągnąć gospodarkę z kryzysu. I to globalnie, bo pieniądze odkładają nie tylko Polacy.

bDIEszgd

Np. w USA wielkość oszczędności sięgnęła w ostatnich czterech kwartałach ok. 15 proc. dochodów do dyspozycji.

Zdaniem amerykańskich ekonomistów fala popytu, jaka wybuchnie po pandemicznym kryzysie, może przekroczyć możliwości produkcyjne gospodarki.

Jak pisze "Puls Biznesu", jeśli pieniądze zaoszczędzone podczas niepewnego okresu pandemii zostaną przeznaczone na konsumpcję, to gospodarka szybko odrobi straty, a PKB wróci do poziomu sprzed koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIEszgy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
Doświadczony
miesiąc temu
Pytanie kto chomikuje pieniądze ? Przecież spora część gospodarki stoi , odpowiedź jest prosta , na odkładanie pieniędzy mogą sobie pozwolić ludzie których finansuje polski podatnik , czyli szeroko rozumiana sfera budżetowa . Ja prywaciarz od roku nic nie zarobiłem , od dawana jadę na pożyczonych środkach . Ale co to obchodzi władzę , oni przecież mają wypłaty .
mhm
miesiąc temu
Cyt. "fala popytu, jaka wybuchnie po pandemicznym kryzysie..." Jasne, każdy pójdzie do sklepu i kupi 6 par butów za wszystkie sezony, które przesiedział w domu! Tak rzekł ekonomista, który nie chciał się podpisać pod tym własnym nazwiskiem
Recepcjonistk...
miesiąc temu
Żeby oszczędzać to jeszcze trzeba zarabiać, a tak się składa, że jako pracownik hotelu zostałam bez pracy i pieniędzy....Na wiosnę rząd rozdawał pieniądze na lewo i prawo, a teraz jak mają wspomóc jedną z najbardziej poszkodowanych branż to pustka... radźcie sobie sami....
bDIEszgz
Damian
miesiąc temu
Artykuł to cześć planu, uzasadnia przyszły wybuch inflacji (jak w Niemczech po I w.ś.) spowodowany drukowaniem kasy (Niemcy drukowali kasę, płacili żołd itd Ludzie bali się co będzie i pieniazki kładli pod materace. Gdy się wojna skończyła, to je wyciągnęli...)
Polak
miesiąc temu
Złupią chętnych na marne 0,5 %, a potem obligscje umorzą i po sprawie
...
Następna strona