Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Tak inflacja pożera oszczędności Polaków. Ich poziom jest najniższy od 2014 r.

40
Podziel się:

Szybko rosnąca inflacja w Polsce realnie przyczynia się do obniżki wartości oszczędności Polaków. Ich poziom w relacji do PKB jest najniższy od 2014 r. Zresztą ich wartość w ujęciu nominalnym też się kurczy, co oznacza, że sięgamy po zaoszczędzone pieniądze. Zwłaszcza że do oszczędzania zniechęcają realnie ujemne stopy procentowe.

Tak inflacja pożera oszczędności Polaków. Ich poziom jest najniższy od 2014 r.
Inflacja w Polsce. Oszczędności Polaków topnieją (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, ©Tomasz Zajda - stock.adobe.com)

Inflacja w Polsce nie zwalnia i we wrześniu wyniosła 17,2 proc. - wynika z ostatecznego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To wpływa na oszczędności Polaków, zgromadzone w postaci: gotówki, depozytówbankach, czy też inne formy oszczędzania, jak m.in. akcje i udziały.

Przez inflację topnieją oszczędności Polaków

Na koniec czerwca oszczędności Polaków wyniosły 2,78 bln zł - wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego (EBC), na które powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna". "DGP" zauważa, że aktywa finansowe polskich gospodarstw domowych stanowiły 98,7 proc. PKB, a to poziom najniższy od 2014 r.

Jeszcze na wiosnę 2021 r. aktywa Polaków stanowiły ponad 110 proc. PKB. Skąd zatem taki spadek? Przez inflację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomista nie zostawia suchej nitki na rządzie. "To byłby scenariusz katastroficzny"
Ceny w gospodarce rosną. W efekcie nominalny produkt krajowy brutto szybko się zwiększa. A wartość aktywów finansowych w ujęciu nominalnym nawet nieco spadła - zauważa w rozmowie z dziennikiem Piotr Bielski, ekonomista Santander Bank Polska.

Zaoszczędzone pieniądze się kurczą

Gazeta zauważa, że jeżeli porównać obecnie zaoszczędzone zasoby Polaków z tymi zgromadzonymi przez nich w czerwcu 2021 r., to ich wartość urosła o 50 mld zł. Jednak między grudniem 2021 r. a czerwcem 2022 r. realnie stopniały o 65,6 mld zł.

Piotr Bielski tłumaczy to faktem, że zgromadzona poduszka finansowa w trakcie pandemii koronawirusa obecnie służy Polakom do zaspokajania konsumpcji. Swoje trzy grosze do problemu kurczących się oszczędności przykładają również realnie ujemne stopy procentowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
miro
5 miesięcy temu
a z takim uśmiechem szli glosować na pis ,elektoracik nadal uśmiechnięty
Monetyzacja d...
5 miesięcy temu
Morawiecki drukuje obligacje które sprzedaje Glapińskiemu za złotówki w ten sposób zwiększa się ilość pustego pieniądza w gospodarce jedynym prócz zadowolenia pisowców jest inflacja.
🤔🤔🤔
5 miesięcy temu
2,78 bln to 2,780,000,000,000.00 zł a było 12% więcej czyli lekko 3,100,000,000,000.00 zł
❓❓❓
5 miesięcy temu
Banda biedaków miałczy jak Glapa podnosił stopy procentowe. A tu po cichu banki cyk WIBOR do góry o +0,18% do dziś, a oprocentowanie lokat stoi przez to w miejscu. A i tak raty wzrosną z 3/1 w 2022 do 3/2 w 2023 ale od wyższego WIBOR.
sympatyk PiS
5 miesięcy temu
Gdyby nie hojne programy pomocowe PiS, to byście mieli inflację na poziomie 23%, a nie jak teraz tylko 14%
...
Następna strona