Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Co wybrać zamiast lokaty?

Co wybrać zamiast lokaty?

Obligacje skarbowe to rozwiązanie dla ciebie, jeśli chcesz mieć pewność, że nie stracisz zainwestowanych pieniędzy. Inwestując w obligacje, masz gwarancję, że po zadeklarowanym okresie otrzymasz swój kapitał wraz z odsetkami. Zarobisz więcej, bo pieniądze możesz ulokować nawet na kilkanaście lat.

Obligacje skarbowe to dłużne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa. Oznacza to, że kupując je, udzielasz pożyczki państwu, a po danym okresie dostajesz swój kapitał wraz należnymi odsetkami. Przez jakiś czas państwo korzysta z twoich pieniędzy, a ceną, którą ci za to płaci, jest oprocentowanie.

R E K L A M A

Co powinieneś wiedzieć o obligacjach?

Jeśli wcześniej nie miałeś styczności z tym tematem, to zwróć uwagę, że każda obligacja charakteryzuje się następującymi cechami, według których można je porównać:

 • wartość nominalna – to tyle, ile jest warta obligacja. Wartość obligacji skarbowych wynosi 100 zł lub wielokrotność tej kwoty,
 • oprocentowanie – to wysokość odsetek, które ci się należą za pożyczenie pieniędzy państwu,
 • cena emisyjna – to kwota, którą trzeba zapłacić za obligację,
 • termin wykupu – to czas po upływie którego państwo zwraca ci kapitał wraz z należnymi odsetkami.

Jaką obligację wybrać?

Nie bez powodu w poprzednim punkcie wyjaśniamy te pojęcia, ponieważ bardzo pomogą one rozróżnić rodzaje obligacji. Możesz wybrać obligację kuponową lub zerokuponową.

W obligacji kuponowej cena emisyjna jest równa wartości nominalnej, czyli płacisz za nią tyle, ile jest warta. Zyskiem są odsetki (kupony), które są wypłacane w określonych terminach (kwartalnie, półrocznie lub rocznie). Załóżmy, że oprocentowanie obligacji wynosi 2 proc. Gdy kupisz jedną obligację kuponową, to po roku otrzymasz za nią 102 zł.

W przypadku obligacji zerokuponowej płacisz mniej, niż obligacja jest warta, a w momencie wykupu otrzymujesz jej wartość nominalną. Jeżeli ta sama obligacja (2 proc.) będzie zerokuponowa, to jej cena wyniesie 98 zł, a w terminie wykupu otrzymasz za nią 100 zł.

Ważny jest także rodzaj oprocentowania:

 • stałe – jest gwarantowane i niezmienne,
 • zmienne – zmienia się w zależności od warunków rynkowych,
 • indeksowane – uzależnione jest od poziomu inflacji.

Jak rozszyfrować symbol obligacji?

Kiedy wejdziesz na stronę Obligacji Skarbowych, mogą cię zaskoczyć ich nazwy, które składają się z trzech liter i czterech cyfr. Cyfry oznaczają termin wykupu, a literki to skróty od nazwy.

Ile można zarobić na obligacjach?

W zależności od okresu, oprocentowanie obligacji waha się od 2 do 3 proc. Im dłuższy okres do wykupu, tym wyższa stawka. W przypadku krótszych obligacji oprocentowanie jest stałe, więc masz pewność co do wysokości odsetek. Długoterminowe obligacje cechują się zazwyczaj oprocentowaniem zmiennym, czyli musisz wziąć pod uwagę to, że w zależności od warunków rynkowych może się ono zmienić. Pamiętaj, że twój zysk z inwestycji będzie oprocentowany podatkiem Belki (19 proc.)

Dlaczego warto zainwestować w obligacje?

Zakup obligacji traktuj raczej jako lokowanie środków z zyskiem niż inwestycję. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, ponieważ emitentem jest Skarb Państwa. Nie musisz posiadać fachowej wiedzy o inwestowaniu, ponieważ konstrukcja obligacji jest bardzo prosta. Nie jesteś także obciążony dodatkowymi kosztami .

Pieniądze możesz ulokować na kilka lub kilkanaście lat, więc nie możesz przewidzieć, czy w ciągu tego okresu nie będziesz potrzebował swojego kapitału. Skarb Państwa daje możliwość wcześniejszego zakończenia oszczędzania. Nie stracisz wszystkich wypracowanych odsetek, ale od każdej obligacji zostanie pobrana opłata: dla dwuletnich to 70 gr, a dla pozostałych – 2 zł.

Ważne!
Zanim zdecydujesz się na zakup obligacji, przeczytaj jej list emisyjny. Znajdziesz go na stronie internetowej Obligacji Skarbowych. Są tam podane wszystkie informacje dotyczące oprocentowania, sposobu zakupu czy ceny.

Gdzie kupić obligacje?

Zakup obligacji jest naprawdę prosty, ponieważ możesz zrobić to:

 • w oddziale PKO Banku Polskiego,
 • na stronie internetowej zakupu obligacji,
 • jeśli masz konto w Inteligo, to za pośrednictwem tej bankowości internetowej,
 • telefonicznie, pod numerem: 801 310 210 lub (+48) 81 535 66 55.

A jak z powrotem otrzymasz swoje pieniądze? Możesz wypłacić gotówkę w dowolnej placówce PKO Banku Polskiego, która prowadzi obsługę obligacji, podać konto do przelewu środków albo wymienić zgromadzone środki na kolejne obligacje i oszczędzać dalej.

Obligację potraktuj jako alternatywę dla lokaty bankowej. Jeśli szukasz bezpiecznego miejsca, aby oszczędzać środki i jeszcze na tym zarobić, to rozejrzyj się w ich ofercie.

obligacje, inwestycje, inwestycja, oszczędności, porady
direct.money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
cyna
2016-11-24 02:08
Bankructwa naszego państwa nie przewiduję, ale nie zmienia to faktu, że rzeczywiście lepszym rozwiązanie byłoby inwestowanie w prywatnym sektorze.
klaudiusz
2016-11-23 14:55
Ja wykupiłem stosunkowo niedawno polisę ubezpieczeniową, myślę, ze to całkiem słuszna inwestycja w przyszłość mojej rodziny. Dodatkowo dodam, że firma, która prowadzi owy pakiet wyposażyła mnie w dodatkowe bonusy w postaci premii corocznych etc... więc tak, jestem zadowolony :)
Klemen
2016-11-23 07:54
Inwestowanie w obligacje zamiast lokat jest z pewnością bardziej interesujące i może być bardziej opłacalne, ale to rozwiązanie albo dla bogatych albo dla tych bez zobowiązań moim zdaniem. Kiedyś też podejmowałem się takiego ryzyka, teraz kiedy mam już rodzinę ta perspektywa zmienia się w stronę funduszy i ubezpieczeń dla całej rodziny i gromadzenia kapitału na przyszłość dzieci ;)
Pokaż wszystkie komentarze (53)