Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rubel
30.10.2014 13:15

Notowania rubla. Nieoczekiwane umocnienie rosyjskiej waluty

Spekuluje się, że w grę wchodzi duża interwencja ze strony banku centralnego Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Rubel nieoczekiwanie umocnił się dziś wobec dolara. Mowa o około 3 proc. w ciągu zaledwie godziny. To najmocniejszy ruch od prawie 5 lat. Nie wiadomo co dokładnie stoi za takim zachowaniem kursu. Doszło do kolejnej interwencji banku centralnego Rosji?

Chwilę po 11:00 rubel zaczął się wyraźnie umacniać względem najważniejszych walut. W przypadku zarówno euro jak i dolara mowa o ruchu rzędu 3 procent. Co ciekawe, tak mocnego ruchu w skali dnia nie było na tej walucie od początku 2010 roku.

Dzisiejsze notowania dolara wyrażonego w rublach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rynek spekuluje, że w grę wchodzi duża interwencja ze strony banku centralnego Rosji. Ten jak do tej pory nie zabrał głosu w sprawie. Tylko w październiku na skup rubla bank wydał 29 miliardów dolarów.

Większe zaufanie inwestorów w stosunku do rosyjskiej waluty może być wywołane informacjami o porozumieniu w sprawie dostaw gazu na Ukrainę. Pojawiły się też w ukraińskiej prasie niepotwierdzone informacje o porozumieniu Putina i Poroszenki w sprawie Krymu.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rosyjska waluta systematycznie osłabiała się, co miało związek przede wszystkim z konfliktem na Ukrainie i sankcjami gospodarczymi. Przez cztery ostatnie miesiące rubel stracił na wartości kilkanaście procent.

Silną presję na kurs rubla wywiera m.in. niedobór walut na rosyjskim rynku będący skutkiem sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję przez kraje zachodnie z powodu jej agresywnej polityki w stosunku do Ukrainy. Na kurs waluty Rosji rzutuje ponadto spadek cen ropy naftowej na rynkach światowych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rubel, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz