Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Dobrowolny ZUS i składka zdrowotna po staremu. Gowin składa obietnice wyborcze

236
Podziel się:

- Jeżeli odsuniemy PiS od władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych, to stare zasady dotyczące płacenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, zostaną przywrócone - zadeklarował w sobotę przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin. Kolejnym postulatem jest dobrowolny ZUS dla mikro- i małych przedsiębiorców. - Niech oni sami decydują o tym, na co przeznaczać swoje pieniądze - mówił Gowin podczas konferencji prasowej w Krakowie.

Dobrowolny ZUS i składka zdrowotna po staremu. Gowin składa obietnice wyborcze
Porozumienie Jarosława Gowina chce, by ZUS był płacony przez przedsiębiorców dobrowolnie. "Niech sami decydują, na co przeznaczyć pieniądze" (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

- Jeżeli chodzi o gospodarkę, wszyscy w Polsce żyjemy jednym tematem, którym jest drożyzna. Aby ograniczyć jej skalę, Porozumienie uważa za niezbędne obniżenie podatku VAT - przypomniał Jarosław Gowin. Ocenił przy tym, że"15-procentowy VAT powinien doprowadzić do obniżenia wielu produktów, w tym także tych najważniejszych".

Zaznaczył też, że VAT na usługi, towary dziecięce i energię dziś jest niższy i wynosi 8 proc. Porozumienie chce jednak obniżenia go do poziomu 5 proc., a także postuluje o "wydłużenie zerowego VAT-u na żywność do końca inflacji".

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców

Kolejnym z omówionych postulatów jest dobrowolny ZUS dla mikro- i małych przedsiębiorców.

- Zapowiedzi ministerstwa finansów wskazują na to, że w przyszłym roku ZUS dla mikro- i małych przedsiębiorców wzrośnie o około 200 złotych, co może oznaczać bankructwo wielu małych firm - ocenił Gowin. - Proponujemy, aby ZUS był płacony przez przedsiębiorców dobrowolnie, niech oni sami decydują o tym, na co przeznaczać swoje pieniądze - doprecyzował.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Powrót Jarosława Gowina do polityki. "Polityczny fighter-intelektualista"

Ponadto ocenił, że "wszyscy przedsiębiorcy w Polsce mają uzasadnione zastrzeżenia do Polskiego Ładu. Jego rozwiązania podatkowe są skrajnie niejasne". Zdaniem polityka rozwiązania te "doprowadziły też do tego, że mniejsze wynagrodzenie otrzymują też przedstawiciele zawodów, którzy bynajmniej nie należą do krezusów, na przykład pielęgniarki czy nauczyciele".

Gowin ocenił, że "powszechnym postulatem w środowiskach przedsiębiorców jest przywrócenie starych zasad dotyczących składki zdrowotnej".Chcemy się zobowiązać, że jeżeli odsuniemy PiS od władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych, to te stare zasady dotyczące płacenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, zostaną przywrócone - zadeklarował lider Porozumienia.

Partia chce też, aby Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację dla banków, aby oprocentowanie kredytów było wyższe od oprocentowania depozytów o nie więcej niż 3 punkty procentowe.

- Nie może być tak, że banki bardzo wysoko ustawiają stopy, jeśli chodzi o oprocentowanie kredytów, natomiast bardzo nisko oprocentowane są depozyty bankowe. To jest sytuacja nieakceptowalna społecznie - wskazał szef struktur.

Krzysztof Głuc, przewodniczący Rady Miasta Nowy Sącz, ocenił z kolei, że "radykalna zmiana" konieczna jest w sektorze edukacji, a polska szkoła musi być "wolna od wpływów politycznych, ideologizacji, indoktrynacji".

- Dlatego chcemy zlikwidować system kuratoriów i zastąpić je regionalnymi centrami akredytacji - miejscami, gdzie będzie sprawowany nadzór nad jakością kształcenia w bardzo prosty, sparametryzowany sposób - zapowiedział samorządowiec. Jak wyjaśnił, centra te miałyby podlegać radzie edukacji narodowej, czyli ciału wybieranemu przez Sejm, Senat i prezydenta, spośród osób przedstawianych przez jednostki naukowe i związki samorządowe.

Celem takiej zmiany, jak argumentował Głuc, byłoby sprawowanie kontroli nad edukacją przez ludzi, którzy są "wolni od nominacji partyjnych". Ponadto Porozumienie chce regulacji prawnych w taki sposób, aby "wynagrodzenia nauczycieli był gwarantowane, co do wypłaty przez budżet państwa".

Kształcenie w zawodach przyszłości i zielona energia

Postuluje też, jak przypomniał samorządowiec, wzmocnienie systemu szkolnego poprzez budowę pracowni przyrodniczych i informatycznych, które będą kształciły "dla zawodów przyszłości".

Radny woj. małopolskiego Tomasz Urynowicz - omawiając kolejny obszar proponowanych zmian - ocenił, że "transformacja energetyczna jest szansą na bezpieczeństwo energetyczne Polaków, uniezależnienie od paliw stałych".

- Koniecznością dzisiejszego rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa Polaków jest postawienie na odnawialne źródła energii. Naszymi działaniami chcemy wspierać energetykę wiatrową, energetykę z wody i słońca - wskazał polityk.

- Chcemy pojawić się na scenie politycznej także z hasłem zielonego konserwatyzmu, który widzi potrzeby wspierania osób najuboższych, ale też widzi je w formule wspierania gospodarki zielonej, opartej o odnawialne źródła energii - zadeklarował Urynowicz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(236)
Sksks
2 lata temu
Tylko konfa!
hahaha
2 lata temu
Panie Gowin! Pana już nie ma!
jan54
2 lata temu
Gowin znów szykuje się po nasze pieniądze i wymyśla dyrdymały, a jak będzie w sejmie to będzie mieszał i bronił swoich kolesi z PIS jak tej osobie można zaufać
zbynio
2 lata temu
był czas p. gowin na wielkie czyny , np dekomunizacje panstwoych uczelni, tak by mlody człowiek po jej ukonczeniu nie stawal sie zatwardziałym lewakiem, i wiele innych bolączek tego kraju jak wymiar sprawiedliwosci , kastowosc izb lekarskich , indolencja urzednicza i wiele innych .... minął mój czas prowdzenia firmy , pan w niczym mi przez te lata pobytu u władzy NIE POMÓGŁ
roboll
2 lata temu
Wyzdrowiał ???????????????
...
Następna strona