Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. RWP
|
aktualizacja

Fiskus żąda VAT. Fatalna wiadomość dla rodziców

68
Podziel się:

Orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych wskazują, że zajęcia takie jak lekcje pływania, gra na gitarze lub taniec, są objęte podatkiem. Poniżej przedstawiamy argumentację dotyczącą opodatkowania dodatkowych lekcji rozwijających umiejętności młodych osób.

Fiskus żąda VAT. Fatalna wiadomość dla rodziców
Fiskus żąda VAT od prywatnych lekcji, np. nauki pływania, czy gry na istrumencie (East News, ZOFIA BAZAK)

Zwolnienie z opodatkowania obejmuje jedynie lekcje pływania w ramach lekcji wychowania fizycznego, podczas gdy pozalekcyjne zajęcia, organizowane w niedziele, są opodatkowane – informował "Dziennik Gazeta Prawna".

Podobna sytuacja dotyczy lekcji instrumentów muzycznych. Edukacja oferowana przez instytucje oświatowe jest zwolniona z podatku VAT, ale indywidualne lekcje u prywatnych nauczycieli są już objęte tym podatkiem. "Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że rosnąca liczba wyroków sądowych popierających tę interpretację może skutkować wzrostem cen prywatnych kursów o wartość VAT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrowersje wokół dopłat do żłobków. Ministra wyjaśnia

Decydująca w tej sprawie będzie rola Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Problem leży w ustawie

Istota problemu tkwi w przepisach ustawy o VAT, które mówią, że "usługi edukacyjne na poziomie od przedszkolnego do wyższego, świadczone przez nauczycieli" są zwolnione z podatku, jak wskazuje "DGP".

Eksperci są zaniepokojeni obecną sytuacją.

- Zwolnienie z VAT powinno dotyczyć również korepetycji z mniej popularnych przedmiotów, o ile są one lub mogą być częścią programu szkolnego lub akademickiego - mówi Jakub Wirski, doradca podatkowy i partner w Gardens Tax & Legal, cytowany przez dziennik. Wirski podkreśla również, że "zwolnienie z VAT powinno zależeć nie od szczegółowości tematyki, ale od tego, czy dana wiedza wpisuje się w ramy edukacji ogólnej bądź wyższej".

Ekspert: absurdalne stanowisko fiskusa

Wirski zauważa, że interpretacja przepisów przez urzędy podatkowe może prowadzić do niestosownych sytuacji.

- To by znaczyło, że na przykład korepetycje z analizy matematycznej nie byłyby zwolnione z VAT, ponieważ koncentrują się na doskonaleniu konkretnej umiejętności. Zwolnienie z VAT mogłoby objąć jedynie kompleksowe kursy, a nie pojedyncze lekcje na wybrane tematy - wyjaśnia ekspert, cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(68)
Mms
3 tyg. temu
Niestety w tym dziwnym kraju nim ktoś wpadnie na zmianę chorych przepisów fiskalnych to musi czekać do zmiany wielu pokoleń dopiero wtedy państwo dojdzie do wniosku że degeneracja intelektualną poszła za daleko Państwo chce mieć wydrukowaną młodzież niestety w szkole takiego celu nie osiągną bez dodatkowych prywatnych zajęć . Pazerność takiego państwa jest chora i żadnych dodatkowych pieniędzy z tytułu prywatnych zajęć nie dostanie . Nauczyciele i owszem podniosą cenę usługi ale odprowadza drobną część z podatków a fiskus może im nadmuchać , płacą podatki i co im zrobią , domiar jak w minionych czasach ? , Europa i cała unia na swoje prywatne potrzeby dąży do monopolu fiskalnego w każdej dziedzinie życia . Jeżeli narody się nie przeciwstawia to wszyscy będą harować za miskę ryżu Artykuły pokazują gdzie żyjemy mamy , co nad czeka ..
Jerzy
3 tyg. temu
Kiedy w końcu wezmą się za szarą strefę budowlanka.
Jerzy
3 tyg. temu
Płacić, płacić.Podatki,a nie narzekać,no i kiedy w końcu zabiorą te 800zl.Ja jak pracowałem to rodzinne było od dochodu i aby dostać trzeba było pracować.
Gosc
3 tyg. temu
Dali dzieciom więcej czasu likwidując zadania domowe a potem dowalili podatek na ich hobby...
Tate
3 tyg. temu
To wszystkie korepetycje też powinny być objęte podatkiem VAT oraz podatkiem od dochodu. Tak powinno być
...
Następna strona