Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Jak obniżyć podatki? Połącz etat z działalnością - to możliwe i opłacalne

0
Podziel się:

Osoby nieźle zarabiające mają prosty sposób na obniżenie swoich podatków. To połączenie etatu u pracodawcy z działalnością gospodarczą rozliczaną podatkiem liniowym. Fiskus nie widzi w tym nic zdrożnego. O ile spełnia się kilka warunków.

Jak obniżyć podatki? Połącz etat z działalnością - to możliwe i opłacalne
Połączenie działalności gospodarczej z etatem jest możliwe i opłacalne. (Unsplash.com, Headway)

O patencie pozwalającym na łączenie pracy etatowej z własną działalnością pisze dziś "Rzeczpospolita". Oczywiście nie jest to rozwiązanie dobre dla każdego i w każdej sytuacji.

Kto może skorzystać na połączeniu działalności i etatu? Przede wszystkim osoby, które łatwo i sensownie mogą uzasadnić dzielenie zadań na "etatowe" i "własną działalność". "Rz" przytacza tu choćby przykład prawnika, który na co dzień zarabia w urzędzie, ale reprezentowanie instytucji przed sądem rozlicza jako przychody z działalności gospodarczej. Można również prowadzić szkolenia dla swojej firmy, analizować aspekty jej działalności itp.

Zobacz także: Rachunek od państwa. Blisko 30 tys. zł na głowę

Ten patent sprawdza się też w przypadku lekarzy, inżynierów, menedżerów. Generalnie chodzi o to, by zakres zadań w obu rodzajach działalności był różny – wtedy praca i współpraca może się odbywać z tym samym podmiotem (czyli jednocześnie pracodawcą i zleceniodawcą).

Drugi ważny warunek jest taki, że działalność nie powinna być co do zasady wykonywana w siedzibie zleceniodawcy. Chodzi więc o zadania, które wykonujemy w domu, na sali sądowej, szkoleniowej etc.

Zaletą łączenia etatu z działalnością jest możliwość obniżenia sobie podatku. Jak to możliwe? Etat jest rozliczany za zasadach ogólnych, ale w przypadku działalności możemy wybrać 19-procentowy podatek liniowy. To nie wszystko: możemy korzystać z tzw. kosztów – na przykład od przychodu odliczać wydatki na samochód, komputer, domowe biuro.

Według informacji "Rz" takie rozwiązanie jest opłacalne dla osób zarabiających od 100 tys. zł rocznie w górę. Oczywiście podział obowiązków musi być faktyczny i łatwy do udowodnienia, by skarbówka nie miała wątpliwości, że rozwiązanie jest zgodne z przepisami. W takich przypadkach nie widzi problemu w łączeniu etatu i działalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)