Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Karuzela VAT. Przekręt na co najmniej 900 mln zł

121
Podziel się:

Kolejna osoba zamieszana w działania zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej zatrzymana przez CBA.

CBA rozbiło grupę działającą na terenie na terenie Polski, Czech i Niemiec.
CBA rozbiło grupę działającą na terenie na terenie Polski, Czech i Niemiec. (East News, AGENCJA SE)

Nawet miliard złotych niewyłudzonego VAT został w budżecie. Przestępcy, poprzez szereg powiązanych ze sobą podmiotów i tzw. karuzelę podatkową, usiłowali wyłudzić nienależny zwrot podatku VAT.

Grupa miała działać na terenie na terenie Polski, Czech i Niemiec od września 2015 roku do maja 2016 roku. Trwają dalsze szacunki, bo kwota ta może być znacznie wyższa - informuje Temistokles Brodowski z CBA.

W grudniu 2017 r. funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali 3 osoby - członków ścisłego kierownictwa grupy, w tym obywateli Armenii i Białorusi, natomiast w lutym 2018 zatrzymano jednego z tzw. "inwestorów”, którzy wyłożyli środki finansowe na rozpoczęcie działalności grupy, aby następnie czerpać z tego tytułu korzyści finansowe. W realizacji sprawy CBA współpracowało z Krajową Administracją Skarbową.

We wtorek funkcjonariusze CBA z Białegostoku zatrzymali w Warszawie kolejną osobę zamieszaną w ten proceder. To obywatel Polski, prokurent jednej z czeskich spółek - informuje Brodowski.

Wideo: Marek Chrzanowski zatrzymany przez CBA. "Pokazówka, przykrycie obciachu":

Jak działali przestępcy? Głównie za sprawą fikcyjnego obrotu towarami pomiędzy Polską, Niemcami, Czechami i Słowacją. Handlowali m.in. produktami spożywczymi m.in. kawą, słodyczami, ale także bateriami, maszynkami do golenia i kosmetykami. Tworzono pozory legalnej działalności. Szereg fikcyjnych międzynarodowych transakcji było udokumentowanych licznymi fakturami. Częścią łańcucha transakcji karuzelowych były tzw. słupy, czyli podmioty, które po dokonaniu transakcji ulegały likwidacji.

Lista podejrzanych i zatrzymanych przez CBA może się znacznie wydłużyć - śledczy nadal pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym - zaznacza CBA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(121)
Obserwer
5 lata temu
Podatek VAT Powstał na zlecenie finansjery światowej po to aby można go było wyłudzać z budżetów poszczególnych państw Karuzela VAT przyszła do Polski z UE.A tak na marginesie podatek VAT jest nie zgodny z Polską konstytucją jest najbardziej kryminogennym podatkiem na świecie
tusk
6 lat temu
KO alicja spoleczna :)
Sigi
6 lat temu
Same cebulę tu są i pluje na Tuska a okradał pis
Emeryt
6 lat temu
Komisyjo weżcie się za karuzelę kominową, bo tam to dopiero głęboki lej powstaje
Nico007
6 lat temu
Wszystko zasluga PO
...
Następna strona