Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Koniec z podatkiem Belki. Rewolucyjna zapowiedź Platformy Obywatelskiej

217
Podziel się:

- Zniesiemy podatek od zysków kapitałowych tzw. podatek Belki - zapowiedziała podczas sobotniej konwencji PO posłanka partii Izabela Leszczyna. To byłaby podatkowa rewolucja.

Koniec z podatkiem Belki. Rewolucyjna zapowiedź Platformy Obywatelskiej
Donald Tusk i Platforma Obywatelska zapowiadają likwidację podatku Belki (Agencja Wyborcza.pl)

Pojęcie podatku Belki dotyczy podatku od zysków i dochodów kapitałowych i jest to zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych. Określenie wzięło się z tego, że po raz pierwszy został on wprowadzony w 2002 r., za czasów, kiedy ministrem finansów w Radzie Ministrów w rządzie Leszka Millera był Marek Belka. Wszelkie regulacje dotyczące naliczania podatku Belki znalazły się w art. 30a i 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tylko w ubiegłym roku dochód z podatku Belki dla państwa wyniósł ok. 5,75 mld zł.

Podatek Belki? Polacy za likwidacją

Polacy wystawili w przeszłości fatalną ocenę temu podatkowi. 67,5 proc. z nich stwierdziło w sondażu UCE Research i SYNO Poland, że w związku z rosnącą inflacją rząd powinien zlikwidować podatek Belki od zysku z oszczędności, np. lokat bankowych lub ze sprzedaży akcji. Przeciw było 9,2 proc. ankietowanych, a 19,3 proc. nie miało w tej kwestii zdania. Natomiast 4 proc. respondentów wskazało, że podatek ten powinien być czasowo zawieszony.

Zniesiemy podatek od zysków kapitałowych, tzw. kapitał Belki. Obniżymy koszty prowadzenia działalności dla mikroprzedsiębiorców. Za świadczenie chorobowe pracownika od pierwszego dnia zapłaci ZUS - oświadczyła w sobotę Izabela Leszczyna.

Polityk dodała też, że KO wprowadzi kolejne ułatwienia, w szczególności dla przedsiębiorców. - Wprowadzimy urlop dla przedsiębiorcy - jeden miesiąc w roku bez składek na ubezpieczenia społeczne, ale za to ze świadczeniem urlopowym w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Wprowadzimy zryczałtowaną składkę zdrowotną - kontynuowała Leszczyna.

Zapowiedź największej partii opozycyjnej ma być kontrą do zapowiedzi PiS-u. Na jesieni ubiegłego roku Ministerstwo Finansów rozważało modyfikację podatku od zysków kapitałowych, która zakładała, że zyski do 10 tys. zł rocznie będą z niego zwolnione, a powyżej tej kwoty będą opodatkowane stawką 20 proc.

Jednak jak poinformował w kwietniu rzecznik rządu Piotr Müller, rząd nie planuje żadnych zmian w tzw. podatku Belki.

Podatek Belki do likwidacji?

Teraz Platforma Obywatelska zapowiada zniesienie tego podatku. Jak on działa?

W momencie wprowadzenia w życie podatku od zysków kapitałowych i w ciągu kilku kolejnych lat naliczany był on w wysokości 20 proc. Później w 2004 r. jego wartość uległa zmianie i na mocy znowelizowanych przepisów obniżono go do poziomu 19 proc. wypracowanego przez podatnika zysku.

Podstawą opodatkowania podatkiem Belki jest zysk np. z lokaty czy z konta oszczędnościowego. Jeśli depozyt był założony na rok, kapitalizacja realizowana jest na koniec okresu jej trwania, a odsetki wynoszą 10 proc., to przy lokacie na 10 tys. zł zysk przed opodatkowaniem wyniesie 1 tys. zł. Po odliczeniu 19 proc. podatku Belki do kieszeni klienta trafi 810 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(217)
KJM
4 tyg. temu
Na co czekać.Już dawno należało ten podatek znieść!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
rozgoryczony
2 miesiące temu
ten podatek już dawno powinien być zniesiony lub chociaż obniżony nawoływali żeby oszczędzać na starość i ludzie oszczędzali a później stopy mniej niż zero, inflacja, kto z ludzi starszych nadąża za mobilnymi lokatami jak tel komórki brak a śpiew łabędzi niesie procenty podniesione ale podatek belki nie zniesiony Już tych strat ludzie nie odrobią Dziwny ten kraj w którym oszczędzanie jest ostatnią rzeczą która należy robić
Anka005
2 miesiące temu
Moi rodzice nie mieli żadnych 500 czy innych plusów i za groszowe wypłaty wychowali 3 dzieci. Ja teraz uczciwie pracuje i mi coraz więcej wypłaty uwalają. Niech pokolenie 500+ płaci wyższe podatki jak tyle kasy dostali.
Jolka ekonomi...
3 miesiące temu
Drobni ciułacze, głównie emeryci zyskają na lokatach kilka zł.Spekulanci na akcjach i rynkach terminowych kilka tys.I tak powinno być.Bo dziadkom i tak waloryzują emerytury zbyt hojnie.
OSZUKANY
3 miesiące temu
Złodziejski podatek dla Belki powinien być jus dawno zniesiony bo był na krutki okres
...
Następna strona