Notowania

Mafia VAT w Wólce Kosowskiej. Były celnik szefem

Były funkcjonariusz Izby Celnej rozkręcił w Wólce Kosowskiej działalność, która miała na celu wyłudzanie podatku VAT. Według śledczych, którzy zatrzymali już kilka osób, grupa przestępcza wyłudziła nawet 25 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Pod pozorem handlu towarami z Azji, w Wólce Kosowskiej działała mafia VAT. (Fot: Aneta Zurek/Polska Press/East News)

Sprawę opisuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy w gazecie, pod koniec października funkcjonariusze CBŚP zatrzymali siedem osób, które zajmowały się importem towarów z Azji i nie płaciły od tego należnego podatku VAT.

Mechanizm był dość skomplikowany. Towary, które trafiały z Azji do portu w Hamburgu, były odbierane na podstawie tzw. procedury 4200. Ta pozwala dopuścić dobra do obrotu bez płacenia VAT. Warunek - dostawa musi być do innego kraju Unii Europejskiej.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Tu było podobnie. Towary miały trafiać do Czech i na Słowację, a w rzeczywistości były sprzedawane w Wólce Kosowskiej.

Ta procedura często jest nadużywana. Ale w tym przypadku to nic dziwnego. Za wyłudzenia odpowiadać miał bowiem były funkcjonariusz Izby Celnej, który przepisy miał w małym palcu. Również luki prawne, których nie brakuje.

Donald Tusk poinformował dziś o tym, że nie wystartuje w najbliższy wyborach prezydenckich. Jego decyzja jest szeroko komentowana
Balcerowicz o decyzji Tuska: "Mam nadzieję, że się mocniej włączy w obronę demokracji w Polsce"

Co ciekawe, cała siódemka zatrzymanych to Polacy. To o tyle dziwne, że zazwyczaj Wólka Kosowska była miejscem, gdzie rządziły mafie rodem z Azji. Te jednak kilka lat temu zostały rozbite, a na ich miejsce postanowili wejść Polacy.

Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą importu i sprzedaży kopciuchów.
Walka ze smogiem. Będą kary za sprzedaż kopciuchów. Prezydent podpisał ustawę

Zdaniem śledczych proceder rozkręcony przez byłego celnika mógł spowodować milionowe straty w budżecie. Na razie - 25,6 mln zł, ale ta kwota może znacznie wzrosnąć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2019

WrrrrZadzwoń do Banasia. Jak to PiS wychwala budreltatę, że walczył z mafią Vat, a tu taki przekręt. I PiS ma czelność mówić , że wygrał z wyłudzeniem vat. … Czytaj całość

06-11-2019

zorropewnie nie glosowal na tych co powinien to go 'wykryli'

06-11-2019

ppppTo wyborcy PO wyłudzanie VAT to ich hobby .

Rozwiń komentarze (63)