Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Mija czas na rozliczenie podatku ze skarbówką

2
Podziel się:

Zostały ostatnie dni na rozliczenie podatku. Czas mija we wtorek 2 maja. Ministerstwo Finansów informuje, że do czwartku złożono ponad 13,7 mln zeznań podatkowych. Większość wpłynęła do skarbówki elektronicznie, głównie za pomocą platformy Twój e-PIT.

Mija czas na rozliczenie podatku ze skarbówką
Mija czas na złożenie zeznania podatkowego (East News, MACIEJ GOCLON)

Ci, którzy nie złożyli jeszcze zeznania podatkowego, mają czas do czwartku włącznie. Zgodnie z przepisami, rozliczyć należy się do końca kwietnia, chyba że ostatni dzień tego miesiąca przypada na dzień wolny od pracy. Wówczas termin wydłuża się do końca pierwszego dnia roboczego, przypadającego po 30 kwietnia. W tym roku to 2 maja.

Ministerstwo Finansów tymczasem informuje, że do 27 kwietnia podatnicy złożyli ponad 13,7 mld deklaracji za 2022 r. "Większość wpłynęła elektronicznie, głównie za pomocą Twój e-PIT. W ramach tej usługi podatnicy złożyli dotychczas prawie 7 mln zeznań" - przekazuje resort.

Resort przypomina, że podatnicy mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. "Na 25 kwietnia zwróciliśmy podatnikom ponad 18,8 mld zł z 8,3 mln deklaracji" - informuje ministerstwo. Dodajmy, że zwroty w tym roku wynikają m.in. z chaosu, który wywołała reforma Polski Ład. Już w trakcie roku rozliczeniowego rząd musiał ja mocno i często reperować, zmieniając progi podatkowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy stracili oszczędności. "Przejedli je, bo słuchali NBP i nie przejmowali się inflacją"

Ostatnie dni na złożenie deklaracji podatkowej. Jak rozliczyć PIT?

Jedną z metod rozliczenia podatku jest skorzystanie ze wspomnianej usługi Twój e-PIT. Na podatników czekają tam wstępnie wypełnione zeznania. Można je zaakceptować albo uzupełnić. Co ważne - jeśli ktoś nie ma praw do żadnych ulg, nie musi nic robić. W takiej sytuacji system sam uzna zeznania za wypełnione i je zaakceptuje, kiedy skończy się 2 maja.

Do usługi Twój e-PIT można się zalogować przez e-Urząd Skarbowy, do którego można się dostać z wykorzystaniem Profilu Zaufanego (PZ), e-Dowodu, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel.

Zeznanie można również złożyć z wykorzystaniem systemu e-Deklaracje. Jest to rozwiązanie dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej samodzielnie, jako że takie osoby muszą samodzielnie wypełnić i przesyłają do urzędu skarbowego zeznanie PIT-36 lub PIT-36L.

Co więcej, z e-Deklaracji mogą skorzystać także osoby, które działalności nie prowadzą. System umożliwia wybranie odpowiedniego zeznania, wypełnienie go oraz wysłania.

Rozliczyć podatek można też z wykorzystaniem formularzy papierowych - np. wypełnić zeznanie w systemie e-Deklaracje i wydrukować albo rozliczyć się bezpośrednio na formularzu z najbliższego urzędu skarbowego. Papierowe zeznanie można złożyć bezpośrednio w skarbówce albo wysłać pocztą. W obu przypadkach należy to zrobić do końca 2 maja. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pit
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Gosia
miesiąc temu
Ja niedawno zmieniłam pracę i dopiero się wdrażam. Ukończyłam edukację w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i od razu podjęłam się pracy w zawodzie asystentki stomatologicznej. Mam teraz stałą i dobrze płatną pracę :)
Rafi
miesiąc temu
Miało byc wiecej podatku a jest mniej niz w tamtym roku kolejny przekret pis