Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
24.06.2020 08:39

Pandemia drenuje finanse państwa. Deficyt nawet rzędu 200 mld zł

Jak wpłynęła pandemia koronawirusa na finanse państwa? Rząd niebawem przedstawi nowelizację budżetu, a wówczas dowiemy się, o jakich skutkach będzie mowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jak wpłynęła pandemia koronawirusa na finanse państwa? Rząd niebawem przedstawi nowelizację budżetu.

Tadeusz Kościński, minister finansów zapowiedziała, że w do dwóch tygodni powinna zostać zaprezentowana propozycja nowelizacji budżetu. O zerowym deficycie już dawno nie ma mowy. Rząd musi oszacować straty, jakie poniosła gospodarka w pandemii i okresie lockdownu oraz dostosować do tego wydatki publiczne.

Jak szacują eksperci na łamach "Rzeczpospolitej", deficyt w finansach całego sektora może sięgnąć nawet 200 mld zł. W tym roku 8–10 proc. PKB - ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Sugeruje, że nowelizacja będzie raczej dostosowaniem się do kryzysowej rzeczywistości niż zmiana najważniejszych parametrów.

Według ekonomisty tylko budżet centralny będzie miał deficyt w przedziale 50–100 mld zł, a wiele wydatków antykryzysowych jest realizowana poza budżetem.

Obejrzyj: Chętnych na ogródki działkowe nie brakuje. Cwaniaków jednak czeka odmowa

Według Rafała Beneckiego z ING Banku Śląskiego, deficyt finansów państwa w 2020 r. wzrośnie do ok. 210 mld zł wobec zaplanowanych ok. 25 mld zł. W przypadku budżety centralnego jednak pewnie będzie utrzymana na poziomie 70–80 mld zł. Jak przekonuje na łamach "Rz", chodzi o to, aby nie przekroczyć kwoty 100 mld zł i nie przestraszyć Polaków.

Jak czytamy w dzienniku, budżet najwięcej straci na podatkach CIT i VAT. Już w kwietniu było tąpnięcie wpływów do kasy państwowej. Choć w maju już poprawiła się sytuacja, ekonomiści przekonują, że w skali całego roku dochody z podatków będą znacznie niższe.

Tłumaczą to kwestią zmniejszonych zysków przedsiębiorstw, od których odprowadzany jest CIT. Natomiast VAT i akcyza są zależne wydatków Polaków. Te jednak zostały ukrócone w związki z pandemią i kryzysem, który wywołał koronawirus.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2020

BenekMogło być gorzej. Rząd optymalnie dobrał ilość wydanych pieniędzy do rozmiaru niesionej pomocy.

25-06-2020

rumpelSkąd te 200 jak po maju deficyt wyniósł 26 miliardów. O finansach państwa decyduje wartość dodana, a ta wiele nie ucierpiała. Oczywiście wg redaktorów … Czytaj całość

25-06-2020

DavePrzecież to normalne podczas kryzysu i tak radzimy sobie lepiej niż inne kraje UE.

Rozwiń komentarze (56)