Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Pandemia drenuje finanse państwa. Deficyt nawet rzędu 200 mld zł

56
Podziel się:

Jak wpłynęła pandemia koronawirusa na finanse państwa? Rząd niebawem przedstawi nowelizację budżetu, a wówczas dowiemy się, o jakich skutkach będzie mowa.

Jak wpłynęła pandemia koronawirusa na finanse państwa? Rząd niebawem przedstawi nowelizację budżetu.
Jak wpłynęła pandemia koronawirusa na finanse państwa? Rząd niebawem przedstawi nowelizację budżetu. (PAP)
bEsmTaet

Tadeusz Kościński, minister finansów zapowiedziała, że w do dwóch tygodni powinna zostać zaprezentowana propozycja nowelizacji budżetu. O zerowym deficycie już dawno nie ma mowy. Rząd musi oszacować straty, jakie poniosła gospodarka w pandemii i okresie lockdownu oraz dostosować do tego wydatki publiczne.

Jak szacują eksperci na łamach "Rzeczpospolitej", deficyt w finansach całego sektora może sięgnąć nawet 200 mld zł. W tym roku 8–10 proc. PKB - ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. Sugeruje, że nowelizacja będzie raczej dostosowaniem się do kryzysowej rzeczywistości niż zmiana najważniejszych parametrów.

Według ekonomisty tylko budżet centralny będzie miał deficyt w przedziale 50–100 mld zł, a wiele wydatków antykryzysowych jest realizowana poza budżetem.

bEsmTaev
Zobacz także: Obejrzyj: Chętnych na ogródki działkowe nie brakuje. Cwaniaków jednak czeka odmowa

Według Rafała Beneckiego z ING Banku Śląskiego, deficyt finansów państwa w 2020 r. wzrośnie do ok. 210 mld zł wobec zaplanowanych ok. 25 mld zł. W przypadku budżety centralnego jednak pewnie będzie utrzymana na poziomie 70–80 mld zł. Jak przekonuje na łamach "Rz", chodzi o to, aby nie przekroczyć kwoty 100 mld zł i nie przestraszyć Polaków.

bEsmTaeB

Jak czytamy w dzienniku, budżet najwięcej straci na podatkach CIT i VAT. Już w kwietniu było tąpnięcie wpływów do kasy państwowej. Choć w maju już poprawiła się sytuacja, ekonomiści przekonują, że w skali całego roku dochody z podatków będą znacznie niższe.

Tłumaczą to kwestią zmniejszonych zysków przedsiębiorstw, od których odprowadzany jest CIT. Natomiast VAT i akcyza są zależne wydatków Polaków. Te jednak zostały ukrócone w związki z pandemią i kryzysem, który wywołał koronawirus.

bEsmTaeW
KOMENTARZE
(56)
Michał
rok temu
No ale przecież wiadomo, że to nie jest napełniająca się sakiewka. Państwo nie ma swoich pieniędzy. Ja się cieszę, że w mojej firmie, dzięki Ofi Detal jest lepsze zarządzanie funduszami i porządek w papierach, bo byśmy teraz poszli z torbami.
Ted
rok temu
Dojna zmiana pisu
Ted
rok temu
Tak Morawiecki doprowadza gospodarkę do ruiny milioner wielki on ma za co zyc naród cierpi
bEsmTaeX
bye bye
rok temu
ale śmieszny artykuł, propaganda anty pisowska działa 24h na dobę w 7 dni w tygodniu. Nie daję się nabrać na stek bzdur dot. m.in skurczenia pkb. Śmieszne
Dave
rok temu
Przecież to normalne podczas kryzysu i tak radzimy sobie lepiej niż inne kraje UE.
...
Następna strona